YITH WooCommerce Points and Rewards - en to de translation catalogue (252 entries)

note: Description of the plugin
en: With <code><strong>YITH WooCommerce Points and Rewards</strong></code> you can start a rewards program with points to gain your customers' loyalty. Your customers will be able to use their points to get discounts making it a perfect marketing strategy for your store. <a href="https://yithemes.com/" target="_blank">Get more plugins for your e-commerce shop on <strong>YITH</strong></a>.
de: Mit <code><strong>YITH WooCommerce Points and Rewards</strong></code> können Sie ein Prämienprogramm mit Punkten starten, um die Loyalität Ihrer Kunden zu gewinnen. Ihre Kunden können ihre Punkte verwenden, um Rabatte zu erhalten, was es zu einer perfekten Marketingstrategie für Ihr Geschäft macht. <a href="https://yithemes.com/" target="_blank">Holen Sie sich weitere Plugins für Ihren E-Commerce-Shop auf <strong>YITH</strong></a>.

en: Date
de: Datum

en: Amount
de: Betrag

en: Order No.
de: Bestellnummer

en: Description
de: Beschreibung

en: User
de: Benutzer

en: Unban users
de: Nutzer freigeben

en: banned
de: gesperrt

en: All users
de: Alle Nutzer

en: Only users with points
de: Nur Benutzer mit Punkten

en: You have {points} {points_label}. Use {points_field} {points_label} to get a discount of {max_discount} on this order.
de: Sie haben {points} {points_label}. Verwenden Sie {points_field} {points_label}, um einen Rabatt von {max_discount} auf diese Bestellung zu erhalten.

en: Points Options
de: Punkteoptionen

en: Best Point Earners
de: Beste Punkteverdiener

en: Best Point Rewards
de: Beste Punktbelohnungen

en: View History
de: Bestellhistorie

en: No users found
de: Keine Benutzer gefunden

en: WooCommerce coupon system has been disabled. In order to make YITH WooCommerce Points and Rewards work correctly, you have to enable coupons.
de: Das WooCommerce-Gutscheinsystem wurde deaktiviert. Damit YITH WooCommerce Points and Rewards ordnungsgemäß funktionieren, müssen  Gutscheine aktiviert sein.

en: Enable the use of coupons
de: Aktivieren Sie die Verwendung von Gutscheinen

en: An error occurred during the bulk operation
de: Während des Massenvorgangs ist ein Fehler aufgetreten

en: Start Import
de: Import starten

en: Start Export
de: Starten Sie den Export

[ctx: First placeholder: number of points; second placeholder: label of points]
note: translators: First placeholder: number of points; second placeholder: label of points.
en: Customer earned %1$d %2$s for this purchase.
de: Kunde verdient %1$d %2$s für diesen Kauf.

en: Date of birth
de: Geburtsdatum

en: Points and Rewards
de: Bonuspunkte & Belohnungen

en: My Points
de: Meine Bonuspunkte

en: Import
de: Importieren

[ctx: First placeholder: number of points; second placeholder: label of points]
note: translators:First placeholder: number of points; second placeholder: label of points.
en: Removed %1$d %2$s for order %3$s.
de: Entfernt %1$d %2$s für Bestellung%3$s.

[ctx: Total number of orders updated.]
note: translators: Total number of orders updated.
en: <strong>%d</strong> order has been updated | <strong>%d</strong> orders have been updated
de[0]: <strong>%d</strong> Bestellung wurde aktualisiert
de[1]: <strong>%d</strong> Bestellungen wurden aktualisiert

[ctx: First placeholder: number of points; second placeholder: label of points]
note: translators:First placeholder: number of points; second placeholder: label of points.
en: Customer redeemed %1$d %2$s to get a reward
de: %1$d %2$s eine Belohnung bekommen

en: You can do this action only one time
de: Sie können diese Aktion nur einmal vornehmen

en: Import points
de: Bonuspunkte importieren

en: Import Points
de: Punkte importieren

en: WooCommerce Points and Rewards points import
de: Import von WooCommerce-Punkten und Prämienpunkten

en: The CSV is invalid.
de: Die CSV-Datei ist ungültig.

[ctx: 20% on order total]
en: on order total
de: auf Bestellung insgesamt

en: Redeem points
de: Bonuspunkte einlösen

en: Reward Discount has been removed. You can't use this discount with other coupons.
de: Der Prämienrabatt wurde entfernt. Sie können diesen Rabatt nicht mit anderen Gutscheinen verwenden.

en: You can't use this coupon in conjunction with other coupons
de: Sie können diesen Gutschein nicht in Verbindung mit anderen Gutscheinen verwenden

en: Your credit is
de: Der Stand deiner Bonuspunkte ist

en: worth
de: wert

en: Removed commission for refunded order
de: Provision für erstattete Bestellung entfernt

en: Removed commission
de: Provision entfernt

en: Points for affiliates
de: Punkte für Partner

en: Fixed amount of points for each order
de: Feste Punktzahl für jede Bestellung

en: Percent of points earned by customer
de: Prozent der vom Kunden verdienten Punkte

en: Conversion based on order subtotal
de: Umrechnung basierend auf der Zwischensumme der Bestellung

en: Number of points earned for each commission
de: Anzahl der Punkte für jede Provision

en: Percent of points
de: Prozent der Punkte

en: Assign points based on the order subtotal.
de: Weisen Sie Punkte basierend auf der Zwischensumme der Bestellung zu.

en: Decide how many points will be assigned to each order based on the currency.
de: Entscheiden Sie anhand der Währung, wie viele Punkte jeder Bestellung zugewiesen werden.

en: Affiliate commission
de: Affiliate-Provision

en: Order refunded
de: Bestellung erstattet

en: Renew order
de: Bestellung erneuern

en: Expiring Points
de: Verfallende Bonuspunkte

en: This email is sent to users, a few days before their points expire.
de: Diese E-Mail wird einige Tage vor Ablauf ihrer Punkte an Benutzer gesendet.

en: Don't lose your points!
de: Verliere nicht deine Punkte!

en: Enable/Disable
de: Aktivieren/Deaktivieren

en: Enable this email notification
de: Aktivieren Sie diese E-Mail-Benachrichtigung

en: From (Name)
de: Von (Name)

en: From (Email Address)
de: Von (E-Mail Adresse)

en: Subject
de: Betreff

[ctx: Placeholder: subject]
note: translators: Placeholder: subject.
en: This field lets you edit the email subject line. Leave it blank to use the default subject text: <code>%s</code>.
de: In diesem Feld können Sie die Betreffzeile der E-Mail bearbeiten. Lassen Sie das Feld leer, um den Standard-Betreff zu verwenden:<code>%s</code>.

en: Recipient(s)
de: Empfänger

[ctx: Placeholder: admin email]
note: translators: Placeholder: admin email.
en: Enter recipients (separated by commas) for this email. Defaults to <code>%s</code>
de: Geben Sie für diese E-Mail Empfänger (durch Kommas getrennt) ein. Der Standardwert ist<code>%s</code>

[ctx: Placeholder: email heading]
note: translators: Placeholder: email heading.
en: This field lets you change the main heading in email notification. Leave it blank to use the default heading type: <code>%s</code>.
de: In diesem Feld können Sie die Hauptüberschrift in der E-Mail-Benachrichtigung ändern. Lassen Sie das Feld leer, um den Standardüberschriftstyp zu verwenden:<code>%s</code>.

en: Email type
de: Art der E-Mail

en: Plain text
de: Plain Text (Klartext)

en: Your Points in
de: Ihre Punkte in

en: Choose the format of the email that has to be sent.
de: Wählen Sie das Format der E-Mail, die gesendet werden soll.

en: Order Completed
de: Bestellung fertiggestellt

en: Payment Completed
de: Zahlung abgeschlossen

en: Order Processing
de: Bestellung in Bearbeitung

en: earned:
de: verdient:

en: used:
de: benutzt:

en: Title:
de: Titel:

en: Show points collected by the user so far
de: Bisher gesammelte Bonuspunkte des Benutzers anzeigen

[ctx: First placeholder: number of points; second placeholder: label of points]
note: translators: First placeholder: number of points; second and third placeholders: label of points plural and singular.
en: <strong>%1$s</strong> %2$s | <strong>%1$s</strong> %3$s
de[0]: <strong>%1$s</strong> %2$s
de[1]: <strong>%3$s</strong> %4$s

en: Your balance is
de: Ihr Gleichgewicht ist

en: YITH WooCommerce Points and Rewards is enabled but not effective. It requires WooCommerce in order to work.
de: YITH WooCommerce Points and Rewards ist aktiviert, aber nicht wirksam. Es erfordert WooCommerce.

en: YITH WooCommerce Affiliates Integration
de: Integration mit YITH WooCommerce Affiliates

en: Enable Integration
de: Integration aktivieren

en: Hide points messages to guest users
de: Punktnachrichten an Gastbenutzer ausblenden

en: Points in shop pages
de: Punkte auf Shop-Seiten

en: Show points message in shop pages (loop)
de: Punktemeldung auf Shop-Seiten anzeigen (Schleife)

en: Enable to show the message related to points in all shop pages
de: Aktivieren Sie diese Option, um die Nachricht zu Punkten auf allen Shop-Seiten anzuzeigen

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: {points} number of points earned;<br>{points_label} of points;<br>{price_discount_fixed_conversion} the value corresponding to points
de: {points} Anzahl der Punkte;<br>{points_label} von Punkten;<br>{price_discount_fixed_conversion} der Wert, der Punkten entspricht

en: Colors
de: Farben

en: Background
de: Hintergrund

en: Show points message in product page
de: Punktemeldung auf der Produktseite anzeigen

en: Enable to show the message related to points in all product pages
de: Aktivieren Sie diese Option, um die Meldung zu Punkten auf allen Produktseiten anzuzeigen

en: Message position
de: Position Nachricht

en: Choose where to show the points message in the product page
de: Wählen Sie aus, wo die Punktemeldung auf der Produktseite angezeigt werden soll

en: Before "Add to cart" button
de: Vor der Schaltfläche "In den Warenkorb"

en: After "Add to cart" button
de: Nach der Schaltfläche "In den Warenkorb"

en: Before excerpt
de: Vor der Kurzbeschreibung

en: After excerpt
de: Nach der Kurzbeschreibung

en: After product meta
de: Nach den Zusatzinformationen

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: {points} number of points earned;<br>{points_label} of points;<br>{price_discount_fixed_conversion} the value corresponding to points
de: {points} Anzahl der Punkte;<br>{points_label} der Punkte;<br>{price_discount_fixed_conversion} Der Wert, der den Punkten entspricht

en: Points in My Account
de: Punkte in meinem Konto

en: Show points on My Account
de: Punkte auf Mein Konto anzeigen

en: Label for points section
de: Beschriftung für Punkteabschnitt

en: Endpoint for points section
de: Endpunkt für Punkteabschnitt

en: Show points earned and spent in My Account > Order details
de: Zeigen Sie Punkte an, die Sie in Mein Konto> Bestelldetails gesammelt und ausgegeben haben

en: Points in Cart & Checkout
de: Punkte in Warenkorb & Kasse

en: Show points in Cart page
de: Punkte auf der Warenkorbseite anzeigen

en: Message text in cart
de: Nachrichtentext im Warenkorb

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: If you proceed to checkout, you will earn <strong>{points}</strong> {points_label}!
de: Wenn Sie zur Kasse gehen, bekommen Sie <strong>{points}</strong> {points_label}!

en: Show points in Checkout page
de: Punkte auf der Checkout-Seite anzeigen

en: Message text in checkout
de: Nachrichtentext an der Kasse

en: Singular label replacing "point"
de: Beschriftung Einzahl ersetzt "Bonuspunkt"

en: Point
de: Bonuspunkt

en: Plural label replacing "points"
de: Beschriftung Mehrzahl ersetzt "Bounspunkte"

en: Points
de: Bonuspunkte

en: Order Cancelled
de: Bestellung storniert

en: Admin Action
de: Admin Aktion

en: Reviews
de: Bewertungen

en: Registration
de: Registrierung

en: Target - Total Points
de: Ziel - Gesamtpunktzahl

en: Target achieved - Points collected
de: Ziel erreicht - Bonuspunkte gesammelt

en: Target - Total Amount
de: Ziel - Gesamtbetrag

en: Target achieved - Total spend
de: Ziel erreicht - Gesamtausgaben

en: Target - Total Orders
de: Ziel - Anzahl Bestellungen

en: Target achieved - Total Orders
de: Ziel erreicht - Anzahl Bestellungen

en: Target achieved - Checkout Total Threshold
de: Ziel erreicht - Checkout-Gesamtschwelle

en: Birthday
de: Geburtstag

en: Target achieved - Birthday
de: Ziel erreicht - Geburtstag

en: Expired Points
de: Abgelaufene Bonuspunkte

en: Order Refund
de: Rückerstattung Bestellung

en: Order Refund Deleted
de: Rückerstattung Bestellung gelöscht

en: Redeemed Points
de: Eingelöste Bonuspunkte

en: Apply Discount Button
de: Schaltfläche Rabatt anwenden

en: Apply Points
de: Bonuspunkte anwenden

en: Extra points for amount spent
de: Extrapunkte für den ausgegebenen Betrag

en: Only specified user roles
de: Nur angegebene Benutzerrollen

en: points
de: Punkte

en: Add points to orders placed from
de: Fügen Sie Punkte zu Bestellungen von hinzu

en: Choose from which date to assign points to previous orders
de: Wählen Sie ab welchem ​​Datum, um früheren Bestellungen Punkte zuzuweisen

en: Max discount value
de: Maximaler Rabattwert

en: Extra points for user registration
de: Extrapunkte für die Benutzerregistrierung

en: Assign points when a user registers
de: Weisen Sie Punkte zu, wenn sich ein Benutzer registriert

en: Enable points incentive on total collected points
de: Aktivieren Sie den Punkteanreiz für die insgesamt gesammelten Punkte

en: Assign extra points based on the total number of points collected
de: Weisen Sie zusätzliche Punkte basierend auf der Gesamtzahl der gesammelten Punkte zu

en: points =
de: Punkte =

en: Extra points for users' birthday
de: Extrapunkte für den Geburtstag der Benutzer

en: Assign extra points on customer's birthday
de: Vergeben Sie am Geburtstag des Kunden zusätzliche Punkte

en: Set how many points to assign to users on their birthday
de: Legen Sie fest, wie viele Punkte Benutzern an ihrem Geburtstag zugewiesen werden sollen

en: Show birthday input field in
de: Geburtstagseingabefeld in anzeigen

en: Birthday input date format
de: Format für die Eingabe des Geburtstags

en: Assign points to users that leave a product review
de: Weisen Sie Benutzern Punkte zu, die eine Produktbewertung abgeben

en: Extra points for orders
de: Extrapunkte für Bestellungen

en: Assign points based on orders placed
de: Weisen Sie Punkte basierend auf den erteilten Bestellungen zu

en: Set how many points to assign per order placed
de: Legen Sie fest, wie viele Punkte pro Bestellung vergeben werden sollen

en: order(s) =
de: Bestellung(en) =

en: Assign points based on the cart total
de: Weisen Sie Punkte basierend auf der Warenkorbsumme zu

en: Set how many points to assign based on cart total
de: Legen Sie fest, wie viele Punkte basierend auf der Warenkorbsumme vergeben werden sollen

en: Based on cart total, allow user to achieve multiple thresholds
de: Ermöglichen Sie dem Benutzer basierend auf der Warenkorbsumme, mehrere Schwellenwerte zu erreichen

en: Apply all rules and sum up the points
de: Wenden Sie alle Regeln an und fassen Sie die Punkte zusammen

en: Apply only the rule with the highest number of points in cart
de: Wenden Sie nur die Regel mit der höchsten Punktzahl im Warenkorb an

en: Assign points based on the total amount spent
de: Weisen Sie Punkte basierend auf dem Gesamtbetrag zu

en: Choose whether to award points to users automatically or manually
de: Wählen Sie aus, ob Benutzer automatisch oder manuell Punkte erhalten sollen

en: Automatically - Points will be assigned automatically for each purchase
de: Automatisch - Punkte werden bei jedem Einkauf automatisch vergeben

en: Manually - You can assign points manually in 'Customer Points' tab
de: Manuell - Sie können Punkte manuell auf der Registerkarte "Kundenpunkte" zuweisen

en: Assign points to
de: Weisen Sie Punkte zu

en: If enabled, sale products will not assign points to your users
de: Wenn diese Option aktiviert ist, weisen Verkaufsprodukte Ihren Benutzern keine Punkte zu

en: Enable if you want to remove earned points when an order is cancelled
de: Aktivieren Sie diese Option, wenn Sie verdiente Punkte entfernen möchten, wenn eine Bestellung storniert wird

en: Reassign points when an order is refunded
de: Weisen Sie Punkte neu zu, wenn eine Bestellung erstattet wird

en: Enable to remove points when applying a total or partial refund of the order
de: Aktivieren Sie diese Option, um Punkte zu entfernen, wenn Sie eine vollständige oder teilweise Rückerstattung der Bestellung beantragen

en: Do not assign points to orders in which the user is redeeming points
de: Weisen Sie Bestellungen, bei denen der Benutzer Punkte einlöst, keine Punkte zu

en: Enable to not assign points to orders in which the user redeems points
de: Aktivieren Sie diese Option, um Bestellungen, in denen der Benutzer Punkte einlöst, keine Punkte zuzuweisen

en: Allow shop manager to manage this plugin
de: Ermöglichen Sie dem Shop-Manager, dieses Plugin zu verwalten

en: Round Up
de: Aufrunden

en: Round Down
de: Abrunden

en: Enable if you want to set an expiration time on points assigned to users
de: Aktivieren Sie diese Option, wenn Sie eine Ablaufzeit für Punkte festlegen möchten, die Benutzern zugewiesen wurden

en: Points will expire after
de: Punkte verfallen nach

en: Set a default expiration on points earned in your shop
de: Legen Sie einen Standardablauf für Punkte fest, die Sie in Ihrem Shop gesammelt haben

en: Points redeeming
de: Punkte einlösen

en: User that can redeem points
de: Benutzer, der Punkte einlösen kann

en: All
de: Alle

en: Choose which user roles can redeem points
de: Wählen Sie aus, welche Benutzerrollen Punkte einlösen können

en: Fixed Price Discount
de: Fester Preisnachlass

en: Percentage Discount
de: Prozent Rabatt

en: Redeem box style
de: Box-Stil einlösen

en: Choose the style for the redeem points section
de: Wählen Sie den Stil für den Abschnitt Punkte einlösen

en: Default
de: Standard

en: Custom
de: Benutzerdefiniert

en: Redeem message in Cart and Checkout
de: Nachricht in Warenkorb und Kasse einlösen

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: Use <strong>{points}</strong> {points_label} for a <strong>{max_discount}</strong> discount on this order!
de: Verwenden Sie <strong>{points}</strong> {points_label} für einen <strong>{max_discount}</strong> Rabatt auf diese Bestellung!

en: Coupons allowed
de: Gutscheine erlaubt

en: Use only WooCommerce coupons
de: Verwenden Sie nur WooCommerce-Gutscheine

en: Use both coupons
de: Verwenden Sie beide Gutscheine

en: Redeeming restrictions
de: Einschränkungen einlösen

en: Apply redeeming restrictions
de: Einlösungsbeschränkungen anwenden

en: Maximum discount users can get
de: Maximaler Rabatt, den Benutzer erhalten können

en: Minimum cart amount to redeem points
de: Mindestbetrag für das Einlösen von Punkten

en: Minimum discount required to redeem
de: Zum Einlösen erforderlicher Mindestrabatt

en: Maximum discount for a single product
de: Maximaler Rabatt für ein einzelnes Produkt

en: Action
de: Handeln

en: You must to be logged in to view your points.
de: Sie müssen sich anmelden, um den aktuellen Stand Ihrer Bonuspunkte zu sehen.

[ctx: Placeholder: label of points;]
note: translators:Placeholder: label of points.
en: My %s
de: Meine %s

en: For each
de: Für jeden

en: assign
de: zuordnen

en: discount
de: Rabatt

en: Days
de: Tage

en: Months
de: Monate

en: + Add rule
de: + Regel hinzufügen

en:  spent =
de: ausgegeben =

en: points extra
de: Punkte extra

en: repeat
de: wiederholen

en: For
de: für

en: + Add rule for same user role
de: + Regel für dieselbe Benutzerrolle hinzufügen

en: + Add rule for another user role
de: + Regel für eine andere Benutzerrolle hinzufügen

en: Reset points
de: Punkte zurücksetzen

en: Add points to previous orders
de: Fügen Sie Punkte zu früheren Bestellungen hinzu

en: Add points to users
de: Fügen Sie Benutzern Punkte hinzu

en: Choose the action you want to execute
de: Wählen Sie die Aktion aus, die Sie ausführen möchten

en: Apply action to
de: Aktion anwenden auf

en: Choose to which users apply this action
de: Wählen Sie aus, auf welche Benutzer diese Aktion angewendet werden soll

en: Only specified users
de: Nur angegebene Benutzer

en: Choose which roles
de: Wählen Sie welche Rollen

en: Choose which user roles to apply the action
de: Wählen Sie aus, welche Benutzerrollen die Aktion anwenden sollen

en: Choose which users
de: Wählen Sie die Benutzer aus

en: Choose which users to apply the action
de: Wählen Sie aus, welche Benutzer die Aktion anwenden sollen

en: Exclude users
de: Benutzer ausschließen

en: Enable if you want to exclude specific users or user roles
de: Aktivieren Sie diese Option, wenn Sie bestimmte Benutzer oder Benutzerrollen ausschließen möchten

en: Don't apply action to
de: Wenden Sie keine Aktion an

en: Set which users to apply the selected action
de: Legen Sie fest, welche Benutzer die ausgewählte Aktion anwenden sollen

en: Specified users
de: Angegebene Benutzer

en: Specified user roles
de: Angegebene Benutzerrollen

en: Choose which roles to exclude
de: Wählen Sie aus, welche Rollen ausgeschlossen werden sollen

en: Choose which users to exclude
de: Wählen Sie aus, welche Benutzer ausgeschlossen werden sollen

en: Set how many points.
de: Legen Sie fest, wie viele Punkte.

en: Enter a description to explain to your users the reason for the points action
de: Geben Sie eine Beschreibung ein, um Ihren Benutzern den Grund für die Punkteaktion zu erläutern

en: Add points to
de: Punkte hinzufügen zu

en: Choose to assign points to all previous orders or only orders placed from a specific date. All orders from this date will be checked and points will be added to the customer's profile.
de: Wählen Sie, ob Sie allen vorherigen Bestellungen oder nur Bestellungen ab einem bestimmten Datum Punkte zuweisen möchten. Alle Bestellungen ab diesem Datum werden geprüft und Punkte zum Kundenprofil hinzugefügt.

en: All previous orders
de: Alle vorherigen Bestellungen

en: Orders placed from a specific date
de: Bestellungen ab einem bestimmten Datum

en: Apply Action
de: Aktion anwenden

en: Remove points to users
de: Punkte für Benutzer entfernen

en: Ban user
de: Nutzer sperren

en: Points history
de: Punkte Geschichte

en: Points:
de: Punkte:

en: Send an email before the expiration date
de: Senden Sie eine E-Mail vor dem Ablaufdatum

en: Days before points expire
de: Tage vor Ablauf der Punkte

en: Number of days before 'points expiration' when the email will be sent
de: Anzahl der Tage vor dem Ablauf der Punkte, an denen die E-Mail gesendet wird

en: Email content
de: E-Mail Inhalt

en: customer's username
de: Benutzername des Kunden

en: customer's first name
de: Vorname des Kunden

en: customer's last name
de: Nachname des Kunden

en: latest updates of your points
de: Neueste Updates Ihrer Punkte

en: label for points
de: Beschriftung für Bonuspunkte

en: current balance
de: aktueller Saldo

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: Hi {username}!
    			
    Here you can find the updated balance of your {label_points}.
     
     <div class="points_banner">
     Total points collected: <b>{total_points}</b>
     <a href="{shop_url}">Redeem them in your next order ></a>
    </div>
    
     Well done!
     {website_name} staff
de: Hi {username}!
    Hier finden Sie den aktualisierten Kontostand Ihres {label_points}.
    <div class="points_banner">
    Insgesamt gesammelte Punkte: <b>{total_points}</b>
    <a href="{shop_url}">Lösen Sie sie bei Ihrer nächsten Bestellung ein ></a>
    </div>
    Gut gemacht!
    {website_name} Team
