YITH WooCommerce Points and Rewards - en to fr translation catalogue (285 entries)

en:  spent =
fr:  dépensé =

en: + Add rule
fr: + Ajouter une règle

en: + Add rule for another user role
fr: + Ajouter une règle pour un autre rôle d'utilisateur

en: + Add rule for same user role
fr: + Ajouter une règle pour le même rôle d'utilisateur

[ctx: 20% on order total]
en: on order total
fr: sur le total de la commande

en: Add points to
fr: Ajouter des points à

en: Add points to orders placed from
fr: Ajouter des points aux commandes passées depuis

en: Add points to previous orders
fr: Ajouter des points aux commandes précédentes

en: Add points to users
fr: Ajouter des points aux utilisateurs

en: Admin Action
fr: Action administrateur

en: Affiliate commission
fr: Commission d’affiliation

en: After "Add to cart" button
fr: Après le bouton "Ajouter au panier"

en: After excerpt
fr: Après l'extrait

en: After product meta
fr: Après la méta desiption du produit

en: All
fr: Tous

en: All previous orders
fr: Toutes les commandes précédentes

en: All users
fr: Tous les utilisateurs

en: Allow shop manager to manage this plugin
fr: Autoriser le gestionnaire de la boutique à gérer ce plugin

en: Amount
fr: Montant

en: An error occurred during the bulk operation
fr: Une erreur s’est produite lors de l’opération par lot

en: Apply Action
fr: Appliquer l'action

en: Apply Discount Button
fr: Appliquez la réduction

en: Apply Points
fr: Attribuer les points

en: Apply action to
fr: Appliquer l'action à

en: Apply all rules and sum up the points
fr: Appliquer toutes les règles et additionner les points

en: Apply only the rule with the highest number of points in cart
fr: Appliquer uniquement la règle avec le plus grand nombre de points dans le panier

en: Apply redeeming restrictions
fr: Appliquer des restrictions d'échange

en: Assign extra points based on the total number of points collected
fr: Attribuez des points supplémentaires en fonction du nombre total de points collectés

en: Assign extra points on customer's birthday
fr: Attribuer des points supplémentaires le jour de l'anniversaire du client

en: Assign points based on orders placed
fr: Attribuer des points en fonction des commandes passées

en: Assign points based on the cart total
fr: Attribuez des points en fonction du total du panier

en: Assign points based on the order subtotal.
fr: Attribuez des points en fonction du sous-total de la commande.

en: Assign points based on the total amount spent
fr: Attribuer des points en fonction du montant total dépensé

en: Assign points to
fr: Attribuer des points à

en: Assign points to users that leave a product review
fr: Attribuer des points aux utilisateurs qui laissent un avis sur le produit

en: Assign points when a user registers
fr: Attribuer des points lorsqu’un utilisateur s'enregistre

en: Automatically - Points will be assigned automatically for each purchase
fr: Automatiquement - Les points seront attribués automatiquement pour chaque achat

en: Background
fr: Arrière plan

en: Ban user
fr: Utilisateur banni

en: Based on cart total, allow user to achieve multiple thresholds
fr: En fonction du total du panier, autorisez l'utilisateur à atteindre plusieurs seuils

en: Before "Add to cart" button
fr: Avant le bouton "ajouter au panier"

en: Before excerpt
fr: Avant l’extrait

en: Best Point Earners
fr: Meilleurs générateurs de points

en: Best Point Rewards
fr: Meilleures récompenses de points

en: Birthday
fr: Date de naissance

en: Birthday input date format
fr: Format de la date d'entrée d'anniversaire

en: Choose from which date to assign points to previous orders
fr: Choisissez à partir de quelle date attribuer des points aux commandes précédentes

en: Choose the action you want to execute
fr: Choisissez l'action que vous souhaitez exécuter

en: Choose the format of the email that has to be sent.
fr: Choisissez le format de l’e-mail qui doit être envoyé.

en: Choose the style for the redeem points section
fr: Choisissez le style de la section d'échange de points

en: Choose to assign points to all previous orders or only orders placed from a specific date. All orders from this date will be checked and points will be added to the customer's profile.
fr: Choisissez d'attribuer des points à toutes les commandes précédentes ou uniquement aux commandes passées à partir d'une date spécifique. Toutes les commandes à partir de cette date seront vérifiées et des points seront ajoutés au profil du client.

en: Choose to which users apply this action
fr: Choisissez les utilisateurs auxquels appliquer cette action

en: Choose where to show the points message in the product page
fr: Choisissez où afficher le message de points dans la page du produit

en: Choose whether to award points to users automatically or manually
fr: Choisissez d'attribuer des points aux utilisateurs automatiquement ou manuellement

en: Choose which roles
fr: Choisissez quels rôles

en: Choose which roles to exclude
fr: Choisissez les rôles à exclure

en: Choose which user roles can redeem points
fr: Choisissez les rôles d'utilisateur qui peuvent échanger des points

en: Choose which user roles to apply the action
fr: Choisissez les rôles d'utilisateur pour appliquer l'action

en: Choose which users
fr: Choisissez quels utilisateurs

en: Choose which users to apply the action
fr: Choisissez les utilisateurs auxquels appliquer l'action

en: Choose which users to exclude
fr: Choisissez les utilisateurs à exclure

en: Colors
fr: Couleurs

en: Conversion based on order subtotal
fr: Conversion basée sur le sous-total de commande

[ctx: Copy-to-clipboard button text]
en: Copy
fr: Copier

[ctx: Copy-to-clipboard message]
en: Copied!
fr: Copié !

en: Coupons allowed
fr: Coupons autorisés

en: Custom
fr: Personnalisé

[ctx: Customer Points action]
en: Add points
fr: Ajouter des points

[ctx: Customer Points action]
en: Remove all points
fr: Supprimer tous les points

[ctx: Customer Points action]
en: Remove points
fr: Supprimer des points

[ctx: Customer Points action]
en: View history
fr: Voir l'historique

en: Date of birth
fr: Date de naissance

en: Days
fr: Jours

en: Days before points expire
fr: Jours avant l’expiration des points

en: Decide how many points will be assigned to each order based on the currency.
fr: Décidez du nombre de points attribués à chaque commande en fonction de la devise.

en: Default
fr: Défaut

en: Do not assign points to orders in which the user is redeeming points
fr: N'attribuez pas de points aux commandes dans lesquelles l'utilisateur échange des points

en: Don't apply action to
fr: N'appliquez pas d'action à

en: Don't lose your points!
fr: Ne perdez pas vos points!

en: Email content
fr: Contenu du mail

en: Email type
fr: Type d’email

en: Enable Integration
fr: Activer l’intégration

en: Enable if you want to exclude specific users or user roles
fr: Activer si vous souhaitez exclure des utilisateurs ou des rôles d'utilisateur spécifiques

en: Enable if you want to remove earned points when an order is cancelled
fr: Activer si vous souhaitez supprimer les points gagnés lorsqu'une commande est annulée

en: Enable if you want to set an expiration time on points assigned to users
fr: Activer si vous souhaitez définir une expiration des points attribués aux utilisateurs

en: Enable points incentive on total collected points
fr: Activer la prime de points sur le total des points collectés

en: Enable the use of coupons
fr: Activer l'utilisation de codes promo

en: Enable this email notification
fr: Activer cette notification par e-mail

en: Enable to not assign points to orders in which the user redeems points
fr: Activer pour ne pas attribuer de points aux commandes dans lesquelles l'utilisateur échange des points

en: Enable to remove points when applying a total or partial refund of the order
fr: Permet de supprimer des points lors de l'application d'un remboursement total ou partiel de la commande

en: Enable to show the message related to points in all product pages
fr: Activer pour afficher le message relatif aux points dans toutes les pages produits

en: Enable to show the message related to points in all shop pages
fr: Activer pour afficher le message relatif aux points dans toutes les pages de la boutique

en: Enable/Disable
fr: Activer/Désactiver

en: Endpoint for points section
fr: Point de terminaison de la section points

en: Enter a description to explain to your users the reason for the points action
fr: Saisissez une description pour expliquer à vos utilisateurs la raison de l'action de points

en: Exclude users
fr: Exclure les utilisateurs

en: Expired Points
fr: Points Expirés

en: Expiring Points
fr: Points bientôt expirés

en: Extra points for amount spent
fr: Points supplémentaires pour le montant dépensé

en: Extra points for orders
fr: Points supplémentaires pour les commandes

en: Extra points for user registration
fr: Points supplémentaires pour l'enregistrement des utilisateurs

en: Extra points for users' birthday
fr: Points supplémentaires pour l'anniversaire des utilisateurs

en: Filter
fr: Filtrer

[ctx: First placeholder: number of points; second placeholder: label of points]
en: <strong>%1$s</strong> %2$s | <strong>%1$s</strong> %3$s
fr[0]: <strong>%1$s</strong> %2$s
fr[1]: <strong>%3$s</strong> %4$s

[ctx: First placeholder: number of points; second placeholder: label of points]
en: Customer earned %1$d %2$s for this purchase.
fr: Le client a gagné %1$d %2$s pour cet achat.

[ctx: First placeholder: number of points; second placeholder: label of points]
en: Removed %1$d %2$s for order %3$s.
fr: %1$d %2$s supprimé pour la commande %3$s.

[ctx: First placeholder: user id; second placeholder: user display name]
en: #%1$d - %2$s
fr: File d'attente #%1$d: %2$s

en: Fixed Price Discount
fr: Remise fixe en prix

en: Fixed amount of points for each order
fr: Nombre fixe de points pour chaque commande

en: For
fr: Pour

en: For each
fr: Pour chaque

en: From (Email Address)
fr: De (Email)

en: From (Name)
fr: De (Nom)

en: Hide points messages to guest users
fr: Masquer les messages des points aux utilisateurs invités

en: If enabled, sale products will not assign points to your users
fr: Si activé, les produits soldés n'attribueront pas de points à vos utilisateurs

en: Import Points
fr: Importer des points

en: Import points
fr: Importation de points

en: Label for points section
fr: Étiquette pour la section des points

[ctx: Label of button to convert point on My account page share points tab]
en: Convert
fr: Convertir

en: Label:
fr: Etiquette:

en: Manually - You can assign points manually in 'Customer Points' tab
fr: Manuellement - Vous pouvez attribuer des points manuellement dans l'onglet "Points clients"

en: Max discount value
fr: Valeur de remise max

en: Maximum discount for a single product
fr: Remise maximale pour un seul produit

en: Maximum discount users can get
fr: Remise maximale que les utilisateurs peuvent obtenir

en: Message position
fr: Position du message

en: Message text in cart
fr: Texte du message dans le panier

en: Message text in checkout
fr: Texte du message lors du paiement

en: Minimum amount of points that can be converted
fr: Nombre minimal de points pouvant être convertis

en: Minimum cart amount to redeem points
fr: Montant minimum du panier pour échanger des points

en: Minimum discount required to redeem
fr: Remise minimum requise pour échanger

en: Months
fr: Mois

en: Multipart
fr: Multi-parties

en: My Points
fr: Mes points

[ctx: My account banner title]
en: My level
fr: Mon niveau

[ctx: My account banner title]
en: My rank
fr: Mon rang

en: No users found
fr: Aucun utilisateur trouvé

en: Number of days before 'points expiration' when the email will be sent
fr: Nombre de jours avant 'l'expiration des points' lorsque l'e-mail sera envoyé

en: Number of points earned for each commission
fr: Nombre de points gagnés pour chaque commission

en: Only specified user roles
fr: Seuls les rôles d'utilisateur spécifiés

en: Only specified users
fr: Seuls les utilisateurs spécifiés

en: Only users with points
fr: Seuls les utilisateurs avec des points

en: Order Cancelled
fr: Commande Annulée

en: Order Completed
fr: Commande complétée

en: Order No.
fr: N° de commande.

en: Order Processing
fr: Traitement des commandes

en: Order Refund
fr: Commande remboursée

en: Order Refund Deleted
fr: Commandes remboursée supprimée

en: Order refunded
fr: Commande remboursée

en: Orders placed from a specific date
fr: Commandes passées à partir d'une date précise

[ctx: Part of an option where for each renew are assigned some points]
en: review(s) is equivalent to
fr: les avis équivaut à

en: Payment Completed
fr: Paiement terminé

en: Percent of points
fr: Pourcentage de points

en: Percent of points earned by customer
fr: Pourcentage de points gagnés par le client

en: Percentage Discount
fr: Remise en pourcentage

[ctx: Placeholder is the minimum amount of points that can be used. Error message on My account share points tab]
en: You can convert a maximum of %s
fr: Vous pouvez convertir un maximum de %s

[ctx: Placeholder is the minimum amount of points that can be used. Error message on My account share points tab]
en: You need to convert a minimum of %s
fr: Vous devez convertir un minimum de %s

[ctx: Placeholder: admin email]
en: Enter recipients (separated by commas) for this email. Defaults to <code>%s</code>
fr: Entrez les destinataires (séparés par des virgules) pour cet email. La valeur par défaut est <code>%s</code>

[ctx: Placeholder: email heading]
en: This field lets you change the main heading in email notification. Leave it blank to use the default heading type: <code>%s</code>.
fr: Ce champ vous permet de modifier l’en-tête principal dans la notification par e-mail. Laissez-le vide pour utiliser le type de titre par défaut: <code>%s</code> .

[ctx: Placeholder: label of points;]
en: At the moment you don't have enough %s to convert
fr: Pour le moment, vous n'avez pas assez de %s à convertir

[ctx: Placeholder: label of points;]
en: Do you want to share your %s? Create a coupon code and share it so it can be used
fr: Voulez-vous partager votre %s ? Créez un code promo et partagez-le pour qu'il puisse être utilisé

[ctx: Placeholder: label of points;]
en: Enter the %s to share
fr: Entrer le %s pour partager

[ctx: Placeholder: label of points;]
en: Get %s!
fr: Obtenez %s !

[ctx: Placeholder: label of points;]
en: Manage %s
fr: Gérer %s

[ctx: Placeholder: label of points;]
en: My %s
fr: Mes %s

[ctx: Placeholder: subject]
en: This field lets you edit the email subject line. Leave it blank to use the default subject text: <code>%s</code>.
fr: Ce champ vous permet de modifier la ligne d’objet de l’e-mail. Laissez-le vide pour utiliser le texte du sujet par défaut: <code>%s</code> .

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Plural label replacing "points"
fr: Libellé du pluriel pour remplacer « points »

en: Points Options
fr: Options de points

en: Points and Rewards
fr: Points et récompenses

en: Points coupon will expire after
fr: Le coupon de points expirera après

en: Points earned:
fr: Points gagnés:

en: Points for affiliates
fr: Points pour les affiliés

en: Points history
fr: Historique des points

en: Points in Cart & Checkout
fr: Points dans le panier et la page de paiement

en: Points in My Account
fr: Points dans Mon compte

en: Points in shop pages
fr: Points dans les pages de la boutique

en: Points redeeming
fr: Échange de points

en: Points to redeem
fr: Points à échanger

en: Points will expire after
fr: Les points expireront après

en: Purchased on
fr: Acheté le

en: Rank
fr: Rang

en: Reason
fr: Motif

en: Reassign points when an order is refunded
fr: Réattribuer des points lorsqu'une commande est remboursée

en: Recipient(s)
fr: Destinataire(s)

en: Redeem box style
fr: Style de la boîte d'échange

en: Redeem message in Cart and Checkout
fr: Message d'échange de points dans le panier et le paiement

en: Redeem points
fr: Points échangés

en: Redeemed Points
fr: Points utilisés

en: Redeeming restrictions
fr: Restrictions d'échange

en: Registration
fr: Inscription

en: Remove points to users
fr: Supprimer des points aux utilisateurs

en: Removed commission
fr: Suppression de la Commission

en: Removed commission for refunded order
fr: Commission retirée pour la commande remboursée

en: Renew order
fr: Renouveler la commande

en: Reset points
fr: Réinitialiser les points

en: Reviews
fr: Avis

en: Reward Discount has been removed. You can't use this discount with other coupons.
fr: La remise de récompense a été supprimée. Vous ne pouvez pas utiliser cette réduction avec d'autres coupons.

en: Round Down
fr: Dégrouper

en: Round Up
fr: Regrouper

en: Send an email before the expiration date
fr: Envoyer un e-mail avant la date d’expiration

en: Set a default expiration on points earned in your shop
fr: Définissez une expiration par défaut pour les points gagnés dans votre boutique

en: Set how many points to assign based on cart total
fr: Définissez le nombre de points à attribuer en fonction du total du panier

en: Set how many points to assign per order placed
fr: Définissez le nombre de points à attribuer par commande passée

en: Set how many points to assign to users on their birthday
fr: Définir le nombre de points à attribuer aux utilisateurs le jour de leur anniversaire

en: Set how many points.
fr: Définissez le nombre de points.

en: Set which users to apply the selected action
fr: Définir les utilisateurs auxquels appliquer l'action sélectionnée

en: Show birthday input field in
fr: Afficher le champ de saisie d'anniversaire dans

en: Show points collected by the user so far
fr: Afficher les points recueillis à ce jour par l’utilisateur

en: Show points earned and spent in My Account > Order details
fr: Afficher les points gagnés et dépensés dans Mon compte > détails de la commande

en: Show points in Cart page
fr: Afficher les points dans la page Panier

en: Show points in Checkout page
fr: Afficher les points sur la page de paiement

en: Show points message in product page
fr: Afficher le message des points dans la page produit

en: Show points message in shop pages (loop)
fr: Afficher le message des points dans les pages de la boutique (boucle)

en: Show points on My Account
fr: Afficher les points sur Mon compte

en: Show ranking in My Account
fr: Afficher le classement dans Mon compte

en: Singular label replacing "point"
fr: Étiquette du singulier remplaçant « point »

en: Specified user roles
fr: Rôles utilisateur spécifiés

en: Specified users
fr: Utilisateurs spécifiés

en: Start Export
fr: Lancer l'exportation

en: Start Import
fr: Lancer l'importation

en: Subject
fr: Sujet

en: Target - Total Amount
fr: Objectif - Montant Total

en: Target - Total Orders
fr: Objectif - Total Commandes

en: Target - Total Points
fr: Cible - Total des points

en: Target achieved - Birthday
fr: Objectif atteint - Anniversaire

en: Target achieved - Checkout Total Threshold
fr: Objectif atteint - Seuil total de paiement

en: Target achieved - Points collected
fr: Objectif atteint - Points collectés

en: Target achieved - Total Orders
fr: Objectif atteint - Total commandes

en: Target achieved - Total spend
fr: Objectif atteint - Total des dépenses

en: Text
fr: Texte

[ctx: Text displayed inside the history table. Placeholder is the coupon code.]
en: Created coupon: %s
fr: Coupon créé : %s

en: The CSV is invalid.
fr: Le CSV est invalide.

en: This email is sent to users, a few days before their points expire.
fr: Cet e-mail est envoyé aux utilisateurs, quelques jours avant l'expiration de leurs points.

en: Title:
fr: Titre:

en: Total collected
fr: Total collectés

[ctx: Total number of orders updated.]
en: <strong>%d</strong> order has been updated | <strong>%d</strong> orders have been updated
fr[0]: <strong>%d</strong> la commande a été mise à jour
fr[1]: <strong>%d</strong> les commandes ont été mises à jour

en: Unban users
fr: Utilisateurs débannis

en: Use both coupons
fr: Utiliser les deux coupons

en: Use only WooCommerce coupons
fr: Utilisez uniquement les bons de réductions WooCommerce

en: User
fr: Utilisateur

en: User that can redeem points
fr: Utilisateur pouvant échanger des points

en: View History
fr: Voir l’historique

en: With <code><strong>YITH WooCommerce Points and Rewards</strong></code> you can start a rewards program with points to gain your customers' loyalty. Your customers will be able to use their points to get discounts making it a perfect marketing strategy for your store. <a href="https://yithemes.com/" target="_blank">Get more plugins for your e-commerce shop on <strong>YITH</strong></a>.
fr: Avec <code><strong>YITH WooCommerce Points and Rewards</strong></code>, vous pouvez démarrer un programme de récompenses avec des points pour fidéliser vos clients. Vos clients pourront utiliser leurs points pour obtenir des rabais, ce qui en fait une stratégie marketing parfaite pour votre magasin. <a href="https://yithemes.com/" target="_blank">Obtenez plus de plug-ins pour votre boutique en ligne sur <strong>YITH</strong></a>.

en: WooCommerce Points and Rewards points import
fr: Importation de points WooCommerce Points and Rewards

en: WooCommerce coupon system has been disabled. In order to make YITH WooCommerce Points and Rewards work correctly, you have to enable coupons.
fr: Le système de coupons WooCommerce a été désactivé. Afin de faire fonctionner YITH WooCommerce Points and Rewards correctement, vous devez activer les coupons.

en: YITH WooCommerce Affiliates Integration
fr: Intégration de YITH WooCommerce affiliés

en: YITH WooCommerce Points And Rewards - Balance
fr: Points et récompenses YITH WooCommerce - Solde

en: YITH WooCommerce Points and Rewards
fr: YITH WooCommerce Points et Récompenses

en: YITH WooCommerce Points and Rewards is enabled but not effective. It requires WooCommerce in order to work.
fr: Points et Récompenses est activé mais pas fonctionnel. Il nécessite WooCommerce pour fonctionner.

en: You can do this action only one time
fr: Vous ne pouvez faire cette action qu’une seule fois

en: You can't use this coupon in conjunction with other coupons
fr: Vous ne pouvez pas utiliser ce coupon avec d'autres coupons

en: You must to be logged in to view your points.
fr: Vous devez être connecté pour voir vos points.

en: Your Points in
fr: Vos points en

en: Your balance is
fr: Votre solde est

en: Your credit is
fr: Votre crédit est de

en: assign
fr: attribuer

en: banned
fr: bloqué

en: current balance
fr: solde actuel

en: customer's first name
fr: prénom du client

en: customer's last name
fr: nom de famille du client

en: customer's username
fr: nom d’utilisateur client

en: days
fr: jours

en: discount
fr: remise

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: Hi {username}!
    			
    Here you can find the updated balance of your {label_points}.
     
     <div class="points_banner">
     Total points collected: <b>{total_points}</b>
     <a href="{shop_url}">Redeem them in your next order ></a>
    </div>
    
     Well done!
     {website_name} staff
fr: Salut {username}!
       
    Vous trouverez ici le solde mis à jour de vos {label_points}.
    
    <div class="points_banner">
    Total de points collectés: <b>{total_points}</b>
    <a href="{shop_url}">Les utiliser lors de votre prochaine commande></a>
    </div>
    
    Bien joué!
    L'équipe de {website_name}

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: If you proceed to checkout, you will earn <strong>{points}</strong> {points_label}!
fr: En achetant ce produit vous gagnerez <strong>{points}</strong> {points_label}!

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: Use <strong>{points}</strong> {points_label} for a <strong>{max_discount}</strong> discount on this order!
fr: Utilisez vos <strong>{points}</strong> {points_label} pour une remise de <strong>{max_discount}</strong> sur cette commande !

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: {points} number of points earned;<br>{points_label} of points;<br>{price_discount_fixed_conversion} the value corresponding to points
fr: {points} nombre de points gagnés; <br> {points_label} de points; <br> {price_discount_fixed_conversion} la valeur correspondant aux points

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: {points} number of points earned;<br>{points_label} of points;<br>{price_discount_fixed_conversion} the value corresponding to points
fr: {points} nombre de points gagnés; <br> {points_label} de points; <br> {price_discount_fixed_conversion} la valeur correspondant aux points

en: earned:
fr: gagné :

en: label for points
fr: étiquette pour les points

[ctx: label to show the worth amount]
en: worth
fr: valeur

en: latest updates of your points
fr: dernières mises à jour de vos points

[ctx: link to leave a review inside the review banner on My Account page]
en: Leave a review >
fr: Laisser un avis >

en: order(s) =
fr: commande(s) =

[ctx: part of a sentence on My account page share points tab]
en: %s for a coupon value of %s
fr: %s pour une valeur de coupon de %s

[ctx: part of a sentence on My account page share points tab]
en: Convert
fr: Convertir

en: points extra
fr: points supplémentaires

en: product | products
fr[0]: produit
fr[1]: produits

en: repeat
fr: répéter

[ctx: sub title inside my account recap points badge]
en: to redeem
fr: à convertir

[ctx: sub title inside my account recap points badge]
en: total collected:
fr: total collectés :

[ctx: the shared point coupon has beed used]
en: Expired
fr: Expiré

[ctx: the shared point coupon has beed used]
en: Used
fr: Utilisé

en: used:
fr: utilisé:

en: worth
fr: valeur
