YITH WooCommerce Points and Rewards - en to it translation catalogue (867 entries)

note: Description of the plugin
en: With <code><strong>YITH WooCommerce Points and Rewards</strong></code> you can start a rewards program with points to gain your customers' loyalty. Your customers will be able to use their points to get discounts making it a perfect marketing strategy for your store. <a href="https://yithemes.com/" target="_blank">Get more plugins for your e-commerce shop on <strong>YITH</strong></a>.
it: Con <code><strong>YITH WooCommerce Points and Rewards</strong></code> puoi guadagnarti la fedeltà dei tuoi clienti con un programma di raccolta punti. I clienti potranno usare i punti accumulati per ottenere degli sconti. Una perfetta strategia di marketing per il tuo negozio online. <a href="https://yithemes.com/" target="_blank">Scopri altri plugin per il tuo e-commerce su <strong>YITH</strong></a>.

en: Bulk actions
it: Azioni di gruppo

en: Date
it: Data

en: Amount
it: Punti

en: Order No.
it: Ordine n.

en: Reason
it: Motivo

en: Description
it: Descrizione

en: This user has not collected any points yet.
it: Questo utente non ha ancora raccolto punti.

[ctx: Customer Points action]
en: Add points
it: Aggiungi punti

[ctx: Customer Points action]
en: Remove points
it: Rimuovi punti

[ctx: Customer Points action]
en: Remove all points
it: Rimuovi tutti i punti

en: User
it: Utente

en: Points collected
it: Punti raccolti

en: Points to redeem
it: Punti da riscattare

en: Rank
it: Posizione

en: Remove points
it: Rimuovi punti

en: Ban users
it: Banna utenti

en: Unban users
it: Sbanna utenti

en: Apply extra points rules
it: Applica regole punti extra

en: banned
it: bannato

[ctx: Customer Points action]
en: View history
it: Vedi dettagli

[ctx: Customer Points action]
en: Unban user
it: Sbanna utente

[ctx: Customer Points action]
en: Ban user
it: Banna utente

en: Show all users
it: Mostra tutti gli utenti

en: Filter
it: Filtra

en: All users
it: Tutti gli utenti

en: Only users with points
it: Solo utenti con punti

en: Only banned users
it: Solo utenti bannati

en: Reset filters
it: Reimposta i filtri

en: Update
it: Aggiorna

en: Delete
it: Elimina

en: Save Rule
it: Salva regola

[ctx: Admin action label to activate post type]
en: Activate
it: Attiva

[ctx: Admin action label to deactivate post type]
en: Deactivate
it: Disattiva

[ctx: Admin action label to delete a post type]
en: Delete
it: Elimina

en: Options
it: Opzioni

[ctx: Message that appears when a post is updated]
en: Banner updated
it: Banner aggiornato

[ctx: Message that appears when a post is published]
en: Banner published
it: Banner salvato

en: %s banner permanently deleted. | %s banners permanently deleted.
it[0]: %s banner eliminato definitivamente.
it[1]: %s banners eliminati definitivamente.

[ctx: Description for Banner list table]
en: Banners are shown in the “My Account” page. You can use banners to create targets your users can achieve and push them to collect points..
it: I banner sono mostrati nella pagina "Il mio account". Puoi creare banner di tipo "obiettivo" per spingere i tuoi utenti ad azioni specifiche per ottenere punti.

en: Banner name
it: Nome

en: Banner type
it: Tipo di banner

en: Status
it: Attivo

en: Duplicate
it: Duplica

en: Move
it: Sposta

[ctx: Post action]
en: Delete
it: Elimina

en: Confirm delete
it: Conferma eliminazione

note: translators: %s is the title of the post object.
en: Are you sure you want to delete "%s"?
it: Sei sicuro di voler eliminare "%s"?

note: translators: %s is the title of the post object.
en: This action cannot be undone and you will not be able to recover this data.
it: Quest'azione non può essere annullata e non potrai recuperare il contenuto eliminato.

[ctx: Delete confirmation action]
en: Yes, delete
it: Si, elimina

en: back to banners list
it: Torna alla lista dei banner

en: Default title:
it: Titolo di default:

en: Default text:
it: Testo di default:

en: Save Banner
it: Salva banner

[ctx: placeholder is an html tag]
note: translators: placeholder is an html tag.
en: You have no banners created yet.%1$sCreate your first one to show in your user's account %1$sand push him to collect points.
it: Non hai configurato nessun banner.%1$sCrea il primo adesso e mostralo nella pagina account dei tuoi clienti %1$sper spingerli a raccogliere punti.

en: Create banner
it: Crea banner

[ctx: Description of custom post type "Banners"]
en: Create visual banners to display on your customers' account pages and encourage them to collect points.
it: Crea dei banner da mostrare nella pagina account dei tuoi clienti per spingerli a raccogliere punti.

[ctx: Message that appears when a post is updated]
en: Rule updated
it: Regola aggiornata

[ctx: Message that appears when a post is published]
en: Rule published
it: Regola salvata

en: %s rule permanently deleted. | %s rules permanently deleted.
it[0]: %s regola eliminata definitivamente.
it[1]: %s regole eliminate definitivamente.

en: Rule name
it: Nome regola

en: Active
it: Attiva

en: back to rules list
it: Torna alla lista delle regole

[ctx: placeholder is an html tag]
en: You have no points rules created yet.%1$sCreate your first one now!
it: Non sono ancora presenti regole di assegnazione punti. %1$sCreane una adesso!

en: Create rule
it: Crea regola

[ctx: Description of custom post type "Points assignment rules"]
en: Create advanced rules to automatically assign points to your customers.
it: Crea regole avanzate per assegnare i punti ai tuoi clienti automaticamente.

[ctx: Description of Points Rules. Placeholder are tag html.]
note: translators:Description of Points Rules. Placeholder are tag html.
en: Please note: rules applied to products have a higher priority by default. %1$sRead the documentation to better understand how rules work >%2$s
it: Nota: le regole applicate ai prodotti hanno di default la priorità più alta. %1$sConsulta la documentazione per capire come funziona la priorità delle regole >%2$s

[ctx: Message that appears when a post is updated]
en: Level updated
it: Livello aggiornato

[ctx: Message that appears when a post is published]
en: Level published
it: Livello salvato

en: %s badge permanently deleted. | %s badges permanently deleted.
it[0]: %s badge eliminato definitivamente.
it[1]: %s  badges eliminati definitivamente.

en: Level name
it: Nome del livello

en: Points to collect
it: Punti raccolti

en: From
it: Da

en: to
it: a

en: back to levels list
it: Torna alla lista dei livelli

[ctx: Admin action label to associate the levels to the customers]
en: Associate to customers
it: Associa ai clienti

en: Save Level
it: Salva livello

[ctx: placeholder is an html tag]
note: translators: placeholder is an html tag.
en: You have no points levels created yet.%1$sCreate your first one now!
it: Non hai configurato nessun livello. %1$sCrea il primo adesso!

en: Create level
it: Crea livello

[ctx: Description of custom post type "Points Assignment Rules"]
en: Set levels and visual badges to highlight your customers' progress.
it: Imposta livelli e badge per mettere in evidenza i progressi dei tuoi clienti.

[ctx: Description of custom post type "Points redeeming rules"]
en: Create advanced rules to redeem points.
it: Crea regole avanzate per il riscatto punti.

[ctx: placeholder is an html tag]
note: translators: placeholder is an html tag.
en: You have no redeeming rules created yet.%1$sCreate your first one now!
it: Non sono ancora presenti regole di riscatto. %1$sCreane una adesso!

en: Use Shortcode/Block
it: Usa shortcode/blocco

en: You have {points} {points_label}. Use {points_field} {points_label} to get a discount of {max_discount} on this order.
it: Hai {points} {points_label}. Usa {points_field} {points_label} per ottenere uno sconto di {max_discount} su questo ordine.

en: Use {points} {points_label} for a {max_discount} discount on this order!
it: Usa {points} {points_label} e ottieni uno sconto di {max_discount} su questo ordine!

en: Customers Points
it: Punti clienti

en: Points Options
it: Impostazioni punti

en: Points Redeeming
it: Riscatto punti

en: Customization
it: Personalizzazione

en: Customize the labels and the messages shown in your shop related to points collection.
it: Personalizza le etichette e i messaggi relativi alla raccolta punti mostrati nel tuo shop.

en: Emails
it: Email

en: Enable and customize email notifications sent to your customers related to points collection.
it: Abilita e personalizza le notifiche email relative alla raccolta punti inviate ai clienti.

[ctx: [HELP TAB] Video title]
en: Check this video to learn how to set up a <b>points and rewards system</b> in your shop:
it: Guarda questo video per scoprire come creare un <b>sistema di raccolta punti e premi</b> nel tuo shop:

[ctx: [YOUR STORE TOOLS TAB] Description for plugin YITH WooCommerce Wishlist]
en: Allow your customers to create lists of products they want and share them with family and friends.
it: Permetti ai tuoi clienti di creare liste di prodotti a cui sono interessati e condividerle con parenti ed amici.

[ctx: [YOUR STORE TOOLS TAB] Description for plugin YITH WooCommerce Gift Cards]
en: Sell gift cards in your shop to increase your earnings and attract new customers.
it: Vendi buoni regalo nel tuo shop per aumentare i guadagni e attirare nuovi clienti.

[ctx: [YOUR STORE TOOLS TAB] Description for plugin YITH WooCommerce Request a Quote]
en: Hide prices and/or the "Add to cart" button and let your customers request a custom quote for every product.
it: Nascondi i prezzi e/o il pulsante "Aggiungi al carrello" e permetti ai tuoi clienti di richiedere un preventivo personalizzato per ciascun prodotto.

[ctx: [YOUR STORE TOOLS TAB] Description for plugin YITH WooCommerce Ajax Product Filter]
en: Help your customers to easily find the products they are looking for and improve the user experience of your shop.
it: Aiuta i tuoi clienti a trovare facilmente i prodotti che stanno cercando e migliora la user experience del tuo shop.

[ctx: [YOUR STORE TOOLS TAB] Description for plugin YITH WooCommerce Product Add-Ons]
en: Add paid or free advanced options to your product pages using fields like radio buttons, checkboxes, drop-downs, custom text inputs, and more.
it: Aggiungi opzioni avanzate gratuite o a pagamento alle tue pagine prodotto usando campi come radio button, checkbox, select, input di testo personalizzati, ecc.

[ctx: [YOUR STORE TOOLS TAB] Description for plugin YITH WooCommerce Dynamic Pricing & Discounts]
en: Increase conversions through dynamic discounts and price rules, and build powerful and targeted offers.
it: Aumenta le conversioni con le regole di prezzo e sconto dinamiche e crea offerte potenti e mirate.

[ctx: [YOUR STORE TOOLS TAB] Description for plugin YITH WooCommerce Customize My Account]
en: Customize the My Account page of your customers by creating custom sections with promotions and ad-hoc content based on your needs.
it: Personalizza la pagina Il Mio Account dei tuoi clienti creando sezioni dedicate con promozioni e contenuti ad hoc in base alle loro esigenze.

[ctx: [YOUR STORE TOOLS TAB] Description for plugin Recover Abandoned Cart]
en: Contact users who have added products to the cart without completing the order and try to recover lost sales.
it: Contatta gli utenti che hanno aggiunto prodotti al carrello senza completare l'ordine e prova a recuperare le mancate vendite.

en: Best Point Earners
it: Utenti con più punti

en: Best Point Rewards
it: I migliori sconti punti

en: View History
it: Visualizza storico

en: No users found
it: Nessun utente trovato

en: WooCommerce coupon system has been disabled. In order to make YITH WooCommerce Points and Rewards work correctly, you have to enable coupons.
it: Il sistema coupon di WooCommerce è stato disabilitato. Per far sì che il plugin YITH WooCommerce Points and Rewards funzioni correttamente, è necessario abilitare i coupon.

en: Enable the use of coupons
it: Abilita l'utilizzo dei coupon

[ctx: Name of duplicated rule]
en:  - Copy
it: - Copia

en: An error occurred during the bulk operation
it: Si è verificato un errore durante l'operazione di massa

en: Points added correctly.
it: Punti aggiunti correttamente.

en: Points removed correctly.
it: Punti rimossi correttamente.

en: User banned correctly.
it: Utente bannato correttamente.

en: User unbanned correctly.
it: Utente sbannato correttamente.

en: Points reset correctly.
it: Punti reimpostati correttamente.

en: Done.
it: Fatto!

en: Error.
it: Errore.

[ctx: Error message during admin actions]
en: Some fields are missing
it: Alcuni campi sono mancanti

[ctx: Error message during share points coupon creation]
en: You don't have enough points to create this coupon.
it: Non hai abbastanza punti per generare questo coupon.

[ctx: Error message during share points coupon creation]
en: Please check the number of points to share.
it: Per favore, controlla l'importo di punti da convertire.

note: translators: placeholder number of points.
en: <strong>%d</strong> point has been updated | <strong>%d</strong> points have been updated
it[0]: È stato aggiornato <strong>%d</strong> punto
it[1]: Sono stati aggiornati <strong>%d</strong> punti

[ctx: Customer add points title]
en: Add points to the customer
it: Aggiungi punti al cliente

[ctx: Customer add points save button]
en: Add points
it: Aggiungi punti

[ctx: Customer remove points title]
en: Remove points from the customer
it: Rimuovi punti al cliente

[ctx: Customer remove points save button]
en: Remove points
it: Rimuovi punti

[ctx: Customer remove points save button]
en: Remove all points
it: Rimuovi tutti i punti

[ctx: Customer remove points confirmation message]
en: Are you sure you want to remove all the customer's points?
it: Sei sicuro di voler rimuovere tutti i punti del cliente?

[ctx: Customer remove points confirmation message for bulk action]
en: Are you sure you want to remove all points of the selected customers?
it: Sei sicuro di voler rimuovere tutti i punti ai clienti selezionati?

en: Start Import
it: Avvia importazione

en: Start Export
it: Avvia esportazione

en: Export done
it: Esportazione effettuata

en: Import done
it: Importazione completata

en: Choose action
it: Scegli azione

[ctx: First placeholder: number of points; second placeholder: label of points]
note: translators: First placeholder: number of points; second placeholder: label of points.
en: Customer earned %1$d %2$s for this purchase.
it: Con questo acquisto il cliente ha guadagnato %1$d %2$s.

en: Date of birth
it: Data di nascita

en: If you need to change your date of birth, please contact the website administrator.
it: Se devi modificare la data di nascita contatta l'amministratore del sito.

en: Points and Rewards
it: Punti e premi

en: My Points
it: I miei punti

en: The minimum value to redeem is
it: Il valore minimo per il riscatto è

en: Enter points to use
it: Inserisci il numero di punti da utilizzare

en: Export/Import
it: Esporta/Importa

en: The CSV file cannot be imported.
it: Il file CSV non può essere importato.

en: Import
it: Importa

en: The CSV file has been imported.
it: Il file CSV è stato importato.

en: The CSV file is not valid.
it: Il file CSV non è valido.

[ctx: First placeholder: number of points; second placeholder: label of points]
note: translators:First placeholder: number of points; second placeholder: label of points.
en: Removed %1$d %2$s for order %3$s.
it: Rimossi %1$d %2$s per l'ordine %3$s.

[ctx: Total number of orders updated.]
note: translators: Total number of orders updated.
en: <strong>%d</strong> order has been updated | <strong>%d</strong> orders have been updated
it[0]: <strong>%d</strong> ordine aggiornato
it[1]: <strong>%d</strong> ordini aggiornati

[ctx: First placeholder: number of points; second placeholder: label of points]
note: translators:First placeholder: number of points; second placeholder: label of points.
en: Customer redeemed %1$d %2$s to get a reward
it: %1$d %2$s per ottenere uno sconto

[ctx: First placeholder: number of points; second placeholder: label of points]
note: translators: 'First placeholder: number of points; second placeholder: reason'.
en: Removed %1$s for %2$s.
it: Hai %1$s%2$s.

[ctx: First placeholder: number of points; second placeholder: reason of action]
note: translators: 'First placeholder: number of points; second placeholder: reason of action'.
en: Returned %1$s to customer for %2$s.
it: Restituiti %1$s al cliente per %2$s.

[ctx: First placeholder: number of point; second placeholder: label of points]
note: translators:First placeholder: number of point; second placeholder: label of points.
en: Removed %1$d %2$s to customer for order refund.
it: Rimossi %1$d %2$s per il rimborso dell'ordine.

en: Apply points from WooCommerce Points and Rewards
it: Applica i punti da WooCommerce Points and Rewards

en: You can do this action only one time
it: Puoi effettuare quest'azione solo una volta

en: Import points
it: Importa i punti

en: Import Points
it: Importa i punti

en: WooCommerce Points and Rewards points import
it: Importazione punti da WooCommerce Points and Rewards

en: The CSV cannot be imported.
it: Impossibile importare il CSV.

en: The CSV has been imported.
it: CSV importato.

en: The CSV is invalid.
it: Il file CSV non è valido.

[ctx: Post Type General Name]
en: Levels & Badges
it: Livelli & Badges

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Levels & Badges
it: Livelli & Badges

en: Add new level
it: Crea livello

en: + Add new level
it: + Crea livello

en: Edit level
it: Modifica livello

en: View level
it: Vedi livello

en: Search level
it: Cerca livello

en: Not found
it: Non trovato

en: Not found in Trash
it: Non trovato nel cestino

en: Add banner
it: Crea banner

en: + Add banner
it: + Crea banner

en: Add new banner
it: Crea banner

en: Edit banner
it: Modifica banner

en: View banner
it: Vedi banner

en: Search banner
it: Cerca banner

[ctx: Post Type General Name]
en: Points Assignment Rules
it: Regole di assegnazione punti

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Points Assignment Rule
it: Regola di assegnazione punti

en: Add new rule
it: Crea regola

en: + Add new rule
it: + Crea regola

en: Edit rule
it: Modifica regola

en: View rule
it: Vedi regola

en: Search rule
it: Cerca regola

[ctx: Post Type General Name]
en: Points Redeeming Rules
it: Regole per il riscatto punti

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Points Redeeming Rule
it: Regola per il riscatto punti

[ctx: Name of duplicated post type]
en:  - Copy
it: - Copia

[ctx: 20% on order total]
en: on order total
it: sul totale dell'ordine

en: Redeem points
it: Riscatta i punti

en: Reward discount applied Successfully
it: Sconto applicato con successo

en: Reward Discount has been removed. You can't use this discount with other coupons.
it: Lo sconto premio è stato rimosso. Non puoi usare questo sconto con altri codici promozionali.

en: You can't use this coupon in conjunction with other coupons
it: Non puoi usare questo coupon con altri codici promozionali

en: Coupon removed. You can't use this coupon with a reward discount
it: Il coupon è stato rimosso. Non puoi usarlo con gli sconti premio

en: You can't use this coupon with a rewards discount
it: Non puoi usare questo coupon con gli sconti premio

en: Points from a referred purchase
it: Punti ottenuti da acquisto referral

[ctx: Placeholder is the id of the customer.]
note: translators: Placeholder is the id of the customer.
en: Points from registration of a new user with ID (%1$d)
it: Punti per la registrazione di un nuovo utente con ID (%1$d)

note: translators: placeholder is the user id.
en: The referred user with ID (%1$d) has been deleted
it: L'utente referral con ID (%1$d) è stato eliminato

[ctx: Placeholder is the if of the order.]
note: translators: Placeholder is the if of the order.
en: Points removed from order with ID %1$s because the user has been banned or deleted
it: Punti rimossi dall'ordine con id %1$s perché l'utente è stato bannato o eliminato

en: Get the referral link
it: Ottieni il tuo link referral

[ctx: Copy-to-clipboard message]
en: Copied!
it: Copiato!

[ctx: Copy-to-clipboard button text]
en: Copy
it: Copia

[ctx: Placeholder number of points and customer name]
note: translators: Placeholder number of points and customer name.
en: %1$s converted by customer %2$s
it: Convertiti %1$s dal cliente %2$s

[ctx: Text displayed inside the history table. Placeholder is the coupon code.]
note: translators:Placeholder is the coupon code.
en: Created coupon: %s
it: Coupon creati: %s

[ctx: the shared point coupon has beed used]
en: Used
it: Utilizzato

[ctx: the shared point coupon has beed used]
en: Expired
it: Scaduto

[ctx: the shared point coupon is still valid]
en: Not used
it: Non usato

[ctx: the shared point coupon is still valid]
en: Deleted
it: Eliminato

en: Share to Earn
it: Condividi e ottieni punti

en: Your referral link
it: Il tuo link referral

en: Points you can get:
it: Punti che puoi ottenere:

en: Your credit is
it: Il tuo saldo è

en: worth
it: valgono

en: Update of YITH WooCommerce Points and Rewards: we are regenerating the points rules.
it: Aggiornamento di YITH WooCommerce Points and Rewards: stiamo rigenerando le regole relative ai punti.

en: The process is automatic, you will not lose any data and it will only take a few minutes. Don't worry if something looks weird for now, please wait.
it: Il processo è automatico, non perderai alcuna informazione e terminerà tra qualche minuto. Se nel frattempo vedi qualcosa di atipico non preoccuparti: in breve tutto tornerà a funzionare correttamente.

en: Removed commission for refunded order
it: Commissione rimossa per ordine rimborsato

en: Points earned:
it: Punti raccolti:

en: Removed commission
it: Commissione rimossa

en: Extra points to YITH WooCommerce Affiliates
it: Punti extra agli affiliati - YITH WooCommerce Affiliates

en: Assign points to the affiliates
it: Assegna punti agli affiliati

en: Points for affiliates
it: Punti per gli affiliati

en: Select the method to calculate points for affiliates.
it: Seleziona il metodo per calcolare i punti per gli affiliati

en: Select a value
it: Seleziona un valore

en: Fixed amount of points for each order
it: Numero predefinito di punti per ciascun ordine

en: Percent of points earned by customer
it: Percentuale dei punti ottenuti dal cliente

en: Conversion based on order subtotal
it: Conversione in base al subtotale dell'ordine

en: Number of points earned for each commission
it: Numero di punti ottenuti per ogni commissione

en: Set a fix amount of points to assign for each commission.
it: Setta un importo fisso di punti da assegnare per ogni commissione.

en: Percent of points
it: Percentuale di punti

en: Percent of points earned by customer.
it: (%) Percentuale dei punti ottenuti dal cliente.

en: Assign points based on the order subtotal.
it: Assegna i punti in base al subtotale dell'ordine.

en: Decide how many points will be assigned to each order based on the currency.
it: Decidi quanti punti assegnare per ogni ordine in base alla valuta.

en: Affiliate commission
it: Commissione affiliato

en: Order refunded
it: Ordine rimborsato

en: Users with a membership plan
it: Utenti con un piano di membership

en: Choose membership plans
it: Scegli piano membership

en: Search membership plan
it: Cerca piano membership

en: Extra points for members of specific plans
it: Punti extra ai membri di piani specifici

en: Assign points to the members of a membership
it: Assegna punti ai membri di una membership

en: Points to assign:
it: Punti da assegnare:

en: Set how many points to assign to members
it: Imposta quanti punti assegnare ai membri

en: Achieved membership plan
it: Piano membership raggiunto

en: Target - Membership Plan
it: Obiettivo - Piano membership

en: Target achieved - Membership Plan
it: Obiettivo raggiunto - Piano membership

en: Extra points for subscribers
it: Punti extra per chi ha acquistato una sottoscrizione

en: Enable to assign points on the subscriptions fees
it: Abilita per assegnare punti in base alla quota d'iscrizione

en: Enable to assign points on the subscriptions fees. If disabled, users will get points only for the price of the subscription-based products.
it: Abilita per assegnare punti sulla quota d'iscrizione. Disabilita per assegnare punti solo in base al prezzo del prodotto in abbonamento.

en: 	Enable to assign points on each renewal order
it: →Abilita per assegnare punti ad ogni ordine di rinnovo dell'abbonamento

en: Enable to assign points on each renewal order (each subscription payment). If disabled, users will get points only for the 1st payment.
it: Abilita per assegnare punti ad ogni ordine di rinnovo (ogni pagamento dell'abbonamento). Disabilita per assegnare punti all'utente solo al primo pagamento.

[ctx: Reason to show when the customer earns points from recurring payment]
en: Renew order label
it: Etichetta per il rinnovo di un ordine

en: Enter the renew order label to identify point assignment in the user's points history page
it: Inserisci una label per identificare questa assegnazione di punti nello storico dell'utente

en: Renew order
it: Ordine di rinnovo

en: Expiring Points
it: Punti in scadenza

en: This email is sent to users, a few days before their points expire.
it: Quest'email viene inviata all’utente alcuni giorni prima della scadenza dei punti.

en: Don't lose your points!
it: Non perdere i tuoi punti!

en: [Expiring points]
it: [Punti in scadenza]

en: Enable/Disable
it: Abilita/disabilita

en: Enable this email notification
it: Abilita questa notifica email

en: From (Name)
it: Da (nome)

en: From (Email Address)
it: Da (indirizzo email)

en: Subject
it: Oggetto

[ctx: Placeholder: subject]
note: translators: Placeholder: subject.
en: This field lets you edit the email subject line. Leave it blank to use the default subject text: <code>%s</code>.
it: Questo campo ti permette di modificare l'oggetto dell'email.  Lascia vuoto per usare il testo dell'oggetto predefinito:<code>%s</code>.

en: Recipient(s)
it: Destinatari

[ctx: Placeholder: admin email]
note: translators: Placeholder: admin email.
en: Enter recipients (separated by commas) for this email. Defaults to <code>%s</code>
it: Inserisci i destinatari di questa email separati dalla virgola. Predefinito: <code>%s</code>

en: Email heading
it: Intestazione email

[ctx: Placeholder: email heading]
note: translators: Placeholder: email heading.
en: This field lets you change the main heading in email notification. Leave it blank to use the default heading type: <code>%s</code>.
it: Questo campo ti permette di modificare l'intestazione principale dell'email di notifica. Lascia vuoto per usare l'intestazione predefinita: <code>%s</code>.

en: Email description
it: Descrizione email

en: Email type
it: Tipo email

en: Choose the format of the email that will be sent.
it: Scegli il formato dell'email da inviare.

en: Plain text
it: Testuale

en: Updated Points
it: Punti aggiornati

en: This email is sent when the number of points a user has changes.
it: Email inviata all'utente quando il numero dei punti cambia.

en: Your Points in
it: I tuoi punti su

en: [Points updated]
it: [Punti aggiornati]

[ctx: Placeholder: admin email]
note: translators: Placeholder: admin email.
en: Enter recipients (separated by commas) for this email. Defaults to <code>%s</code>.
it: Inserisci i destinatari, separati dalla virgola, per questa email. Predefiniti: <code>%s</code>.

en: Choose the format of the email that has to be sent.
it: Scegli il formato dell'email da inviare.

en: Order Completed
it: Ordine completato

en: Payment Completed
it: Pagamento completato

en: Order Processing
it: Ordine in elaborazione

en: When you achieve %points%
it: Raggiungi %points%

en: When you spend a total of %amount% in our shop you will earn an extra %points%
it: quando raggiungi un totale di spesa di %amount% otterrai %points% extra

en: Get %points% for each user that registers by clicking on your referral link
it: Ottieni %points% per ogni utente registrato attraverso il tuo link di referral

en: Get %points% for each user that complete an order by clicking on your referral link
it: Ottieni %points% per ogni utente che completa un ordine tramite il tuo link referral

en: Get %points% extra if you leave a review for %products% you've purchased
it: Ottieni %points% extra con una recensione dei  %products% che hai acquistato

en: and get %points%
it: e ottieni %points%

en: Upgrade to %level%
it: Raggiungi il livello %level%

en: Get %points% Extra Points
it: Ottieni %points% punti extra

en: Get %points% when you spend %amount%
it: Ottieni %points% con una spesa totale di %amount%

en: Refer a friend
it: Invita un amico

en: Referral purchase
it: Acquisto tramite link referral

en: Leave a review
it: Lascia una recensione

en: Complete your profile
it: Completa il profilo

en: earned:
it: ottenuti:

en: used:
it: utilizzati:

en: Simple
it: Semplice

en: Target
it: Obiettivo

en: Get points
it: Ottieni punti

en: Show customers' points
it: Mostra i punti dei clienti

en: YITH WooCommerce Points And Rewards - Customers Points
it: YITH WooCommerce Points And Rewards - Classifica clienti

en: Best Users
it: Resetta i punti degli utenti

en: Number of customers to show
it: Numero di clienti da mostrare

en: Title:
it: Titolo:

en: Style:
it: Stile:

en: Number of customers to show:
it: Numero di clienti da mostrare:

en: Show points collected by the user so far
it: Mostra i punti raccolti fino ad ora

en: YITH WooCommerce Points And Rewards - Balance
it: YITH WooCommerce Points And Rewards - Credito

en: Your balance is
it: Il tuo credito è

en: Label:
it: Etichetta:

en: YITH WooCommerce Points and Rewards is enabled but not effective. It requires WooCommerce in order to work.
it: YITH WooCommerce Points and Rewards è abilitato ma non in funzione. Devi aver installato WooCommerce perché questo possa funzionare correttamente.

en: YITH WooCommerce Affiliates Integration
it: Integrazione con YITH WooCommerce Affiliates

en: Enable Integration
it: Abilita quest'integrazione

en: Enable the integration with the YITH WooCommerce Affiliates plugin
it: Abilita l'integrazione con il plugin YITH WooCommerce Affiliates.

en: Select the method to calculate points for your affiliates
it: Seleziona il metodo per calcolare i punti per i tuoi affiliati.

en: Assign points based on the order subtotal
it: Assegna punti in base al subtotale dell'ordine

en: Decide how many points will be assigned to each order based on the currency
it: Scegli quanti saranno assegnati ad ogni ordine in base alla valuta

en: Customer Points
it: Punti clienti

en: Monitor and manage all points collected from your customers.
it: Monitora e gestisci tutti i punti raccolti dai tuoi clienti.

en: General
it: Generali

en: Hide points messages to guest users
it: Nascondi il messaggio punti agli utenti ospite

en: Enable to hide points messages to guest users
it: Abilita per nascondere il messaggio punti agli utenti ospite

en: Points in shop pages
it: Punti nelle pagine shop

en: Show points message in shop pages (loop)
it: Mostra il messaggio punti nelle pagine shop (loop)

en: Enable to show the message related to points in all shop pages
it: Abilita per mostrare il messaggio punti su tutte le pagine shop

en: Loop message
it: Messaggio nella pagina archivio

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: {points} number of points earned;<br>{points_label} of points;<br>{price_discount_fixed_conversion} the value corresponding to points
it: {points} numero di punti raccolti;<br>{points_label} etichetta dei punti;<br>{price_discount_fixed_conversion} valore dello sconto corrispondente ai punti

en: Colors
it: Colori

en: Text
it: Testo

en: Background
it: Sfondo

en: Border
it: Bordo

en: Show points message in product page
it: Mostra il messaggio punti nella pagina prodotto

en: Enable to show the message related to points in all product pages
it: Abilita per mostrare il messaggio punti su tutte le pagine prodotto

[ctx: settings panel option name]
en: Update the message when the product quantity changes
it: Aggiorna il messaggio quando cambia la quantità del prodotto

en: Message position
it: Posizione messaggio

en: Choose where to show the points message in the product page
it: Scegli dove mostrare il messaggio punti nella pagina prodotto

en: Before "Add to cart" button
it: Prima del pulsante "Aggiungi al carrello"

en: After "Add to cart" button
it: Dopo il pulsante "Aggiungi al carrello"

en: Before excerpt
it: Prima del riassunto

en: After excerpt
it: Dopo il riassunto

en: After product meta
it: Prima dei meta prodotto

en: Single product page message
it: Messaggio pagina singolo prodotto

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: {points} number of points earned;<br>{points_label} of points;<br>{price_discount_fixed_conversion} the value corresponding to points
it: {points} numero di punti ottenuti;<br>{points_label} etichetta dei punti;<br>{price_discount_fixed_conversion} valore dello sconto corrispondente ai punti

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: Purchase this item and get <strong>{points} {points_label}</strong> - a worth of <strong>{price_discount_fixed_conversion}</strong>
it: Acquista questo prodotto e ottieni <strong>{points} {points_label}</strong> - per un valore di <strong>{price_discount_fixed_conversion}</strong>

en: Points in My Account
it: Punti nella pagina "Il mio account"

en: Show points on My Account
it: Mostra i punti nella pagina "Il mio account"

en: Enable to show points on the My Account page of all users
it: Abilita per mostrare i punti nella pagina "Il mio account" di tutti gli utenti

en: Label for points section
it: Etichetta per la sezione Punti

en: Enter a label to identify the points section on the My Account page
it: Inserisci un'etichetta per identificare la sezione Punti nella pagina "Il mio account"

en: Endpoint for points section
it: Endpoint per la sezione punti

en: Enter the endpoint of the points on the My Account page. Endpoints cannot contain spaces or uppercase letters
it: Inserisci l'endpoint della sezione Punti nella pagina Il mio account. Gli endpoint non possono includere spazi né caratteri maiuscoli

en: Show points value
it: Mostra il valore dei punti

en: Enable to show the points value. For example: "You have 100 points - $15"
it: Abilita per mostrare il valore dei punti. Esempio: "Hai 100 punti - €15"

en: Show points in My Account
it: Mostra i punti nella pagina "Il mio account"

en: Show points earned and spent in My Account > Order details
it: Mostra i punti raccolti e utilizzati nella sezione Il mio account > Dettaglio ordine

en: Show points in email
it: Mostra i punti nell'email

en: Show points earned and spent in the Completed order email
it: Mostra i punti raccolti e spesi nell'email di ordine completato

en: Points in Cart & Checkout
it: Punti nelle pagine Carrello e Checkout

en: Show points in Cart page
it: Mostra i punti nella pagina Carrello

en: Enable to show the points message on the Cart page
it: Abilita per mostrare il messaggio punti nella pagina Carrello

en: Message text in cart
it: Testo per il messaggio nella pagina carrello

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: You can use the following placeholders:<br> {points} number of points earned;<br>{points_label} of points;<br>{price_discount_fixed_conversion} the value corresponding to points
it: Puoi utilizzare i seguenti segnaposto: <br>{points} numero di punti raccolti;<br>{points_label} etichetta dei punti;<br>{price_discount_fixed_conversion} valore dello sconto corrispondente ai punti

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: If you proceed to checkout, you will earn <strong>{points}</strong> {points_label}!
it: Proseguendo con l'acquisto guadagnerai <strong>{points}</strong> {points_label}!

en: Show points in Checkout page
it: Mostra i punti nella pagina Checkout

en: Enable to show the points message on the Checkout page
it: Abilita per mostrare il messaggio punti sulla pagina Checkout

en: Message text in checkout
it: Testo per il messaggio nella pagina checkout

en: Labels settings
it: Impostazioni etichette

en: Singular label replacing "point"
it: Testo singolare per "punto"

en: Point
it: punto

en: Plural label replacing "points"
it: Testo plurale per "punti"

en: Points
it: punti

en: Order Cancelled
it: Ordine annullato

en: Admin Action
it: Azione amministratore

en: Reviews
it: Recensioni

en: Registration
it: Registrazione

en: Target - Total Points
it: Obiettivo - Punti raccolti

en: Target achieved - Points collected
it: Obiettivo raggiunto - Punti raccolti

en: Target - Total Amount
it: Obiettivo - Importo totale

en: Target achieved - Total spend
it: Obiettivo raggiunto - Spesa totale

en: Target - Total Orders
it: Obiettivo - Ordini totali

en: Target achieved - Total Orders
it: Obiettivo raggiunto - Ordini totali

en: Target - Checkout Total Threshold
it: Obiettivo - Totale soglia da pagare

en: Target achieved - Checkout Total Threshold
it: Obiettivo raggiunto - Totale da pagare

en: Birthday
it: Compleanno

en: Target achieved - Birthday
it: Obiettivo raggiunto - Compleanno

en: Daily Login
it: Login giornaliero

en: Target achieved - Daily Login
it: Obiettivo raggiunto - Login giornaliero

en: Registration by referral
it: Registrazione da referral

en: User registration by referral
it: Utente registrato da referral

en: Removed registration points due to a referred user cancellation
it: Punti rimossi a causa della cancellazione dell'utente

en: Purchase by referral
it: Acquisto da referral

en: Removed points due to a referred user cancellation
it: Punti rimossi a causa della cancellazione dell'utente referral

en: Collected Points
it: Punti raccolti

en: Level Achieved
it: Livello raggiunto

en: Target achieved - Level
it: Obiettivo raggiunto - Livello

en: Profile Completed
it: Profilo completato

en: Target achieved - Profile Completed
it: Obiettivo raggiunto - Profilo completato

en: Expired Points
it: Punti scaduti

en: Order Refund
it: Rimborso ordine

en: Order Refund Deleted
it: Rimborso ordine cancellato

en: Redeemed Points
it: Punti riscattati

en: Redeemed points for order
it: Punti riscattati per l'ordine

en: Shared Points
it: Punti convertiti in coupon

en: Points shared with a coupon
it: Punti condivisi con un coupon

en: Apply Discount Button
it: Pulsante Applica sconto

en: Apply Points
it: Applica punti

en: Applied Points Discount Label
it: Etichetta per per lo sconto generato da punti

[ctx: [gutenberg]: block name]
en: Best Users List - YITH WooCommerce Points and Rewards
it: Lista dei migliori utenti - YITH WooCommerce Points and Rewards

[ctx: [gutenberg]: block description]
en: Show the list of your best customers.
it: Mostra la lista dei clienti migliori.

[ctx: [gutenberg]: Name of gutenberg attribute]
en: Style of list
it: Stile della lista

[ctx: [gutenberg]: Label for gutenberg attribute]
en: Simple
it: Semplice

en: Yes
it: Si

[ctx: [gutenberg]: number od customers to show]
en: Number of customers
it: Numero di clienti

[ctx: [gutenberg]: block name]
en: Customer Total Points - YITH WooCommerce Points and Rewards
it: Totale dei punti dei clienti - YITH WooCommerce Points and Rewards

[ctx: [gutenberg]: block description]
en: Show customer credit points.
it: Mostra i punti dell'utente.

[ctx: [gutenberg]: keywords]
en: Points
it: Punti

[ctx: [gutenberg]: Name of gutenberg attribute]
en: Text before points
it: Testo prima dei punti

[ctx: [gutenberg]: Label for gutenberg attribute]
en: Your credit is
it: Il tuo credito è

[ctx: [gutenberg]: block name]
en: Points Message on Product Page - YITH WooCommerce Points and Rewards
it: Messaggio relativo ai punti nella pagina prodotto - YITH WooCommerce Points and Rewards

[ctx: [gutenberg]: block description]
en: Show a single product page message
it: Mostra un messaggio nella pagina prodotto

[ctx: [gutenberg]: keywords]
en: Points message
it: Messaggio relativo ai punti

[ctx: [gutenberg]: Name of gutenberg attribute]
en: Product id
it: ID del prodotto

[ctx: [gutenberg]: Name of gutenberg attribute]
en: Message
it: Messaggio

[ctx: [gutenberg]: title of widget]
en: Text Color
it: Colore del testo

[ctx: [gutenberg]: title of widget]
en: Background Color
it: Colore di sfondo

[ctx: [gutenberg]: block name]
en: Threshold Points Message - YITH WooCommerce Points and Rewards
it: Messaggio soglia punti - YITH WooCommerce Points and Rewards

[ctx: [gutenberg]: block description]
en: Show messages about thresholds achieved on Cart & Checkout pages
it: Mostra i messaggi inerenti le soglie raggiunte nelle pagine Carrello e Checkout

en: Points of next level
it: Punti del livello successivo

en: Extra points for amount spent
it: Punti extra per importo speso

en: Extra points for points collected
it: Punti extra per punti raccolti

en: Complete Profile
it: Completa profilo

en: Enter a name to identify this banner
it: Inserisci un nome per identificare questo banner

en: Choose the banner type
it: Scegli il tipo di banner

en: Action type
it: Tipo di azione

en: Choose the banner action type. To create target banners you need to enable extra points options first.
it: Scegli il tipo di banner. Per creare banner di tipo "obiettivo" devi prima abilitare le opzioni relative ai punti extra.

en:  No extra rules found
it: Nessuna regola extra trovata

[ctx: placeholder is an html tag]
note: translators: placeholder is an html tag.
en: Choose the banner action type.%s To create target banners you need to enable extra points options first.
it: Scegli il tipo di banner. %s Per creare banner di tipo "Obiettivo" devi prima abilitare le opzioni relative ai punti extra

en: Products to show
it: Prodotti da mostrare

en: Enter the maximum number of products the user can review to earn extra points
it: Setta il numero massimo di prodotti che l'utente può recensire per ottenere punti extra

en: Banner title
it: Titolo

en: Enter the title to show in this banner
it: Inserisci il titolo da mostrare nel banner

en: Banner text
it: Testo

en: Enter the text to show in this banner
it: Inserisci il testo da mostrare nel banner

en: Banner image
it: Immagine del banner

en: Upload an image for this banner
it: Carica un'immagine

en: Banner colors
it: Colori del banner

en: Title
it: Titolo

en: Add link
it: Aggiungi link

en: Enable to add a link to this banner
it: Abilita per aggiungere un link al banner

en: Banner links to
it: Il banner linka a

en: Enter the URL of this banner
it: Inserisci l'url del banner

en: Show progress slider
it: Mostra barra di progresso

en: Enable to show a slider with the user's progress
it: Abilita per mostrare uno slider con la barra di progresso

en: Banner progress bar colors
it: Colori della barra di progresso

en: Bar
it: Barra

en: Progress
it: Progresso

en: Show
it: Mostra

en: Choose in which section to show this banner
it: Scegli in quale sezione mostrare questo banner

en: in Target tab
it: nella tab "Obiettivi"

en: in Get points tab
it: nella tab "Ottieni punti"

[ctx: Admin option title]
en: Level name
it: Nome del livello

[ctx: Admin option description]
en: Enter a name to identify this level
it: Inserisci un nome per identificare questo livello

[ctx: Admin option title]
en: Points to collect
it: Punti da raccogliere

[ctx: Admin option description]
en: Set how many points the user has to collect to achieve this level.
it: Imposta quanti punti deve raccogliere l'utente per raggiungere questo livello.

[ctx: Admin option description]
en: Leave "to" empty if this level is the last achievable.
it: Lascia il campo "a" vuoto se questo livello è l'ultimo raggiungibile.

[ctx: Admin option title]
en: Add a badge image
it: Aggiungi un badge

[ctx: Admin option description]
en: Enable if you want to upload a badge image to identify this level
it: Abilita per caricare un'immagine (badge) che identifichi questo livello

[ctx: Admin option title]
en: Upload badge
it: Carica badge

[ctx: Admin option description]
en: Upload an image to identify this level
it: Carica un'immagine per identificare questo livello

[ctx: Admin option title]
en: Level text color
it: Colore del testo del livello

[ctx: Admin option description]
en: Set the color for level label text (shown in shortcodes and widgets)
it: Imposta il colore per l'etichetta che identifica il livello (mostrata negli shortcodes e i widget)

en: Only specified user roles
it: Solo determinati ruoli utente

en: Users with specific points level
it: Utenti con specifici livelli di punti

en: Choose user roles
it: Scegli ruoli utente

en: Search user role
it: Cerca ruolo utente

en: Apply rule to:
it: Applica regola a:

[ctx: Placeholder are html tags.]
note: translators: Placeholder are html tags.
en: Choose to which users apply this rule. %1$sNote:%2$s you can apply rules only to user roles enabled in the global option. If you want to create rules for all users or other user roles you need to %3$sedit the global option%4$s
it: Scegli per quali utenti applicare questa regola. %1$sNota:%2$s puoi applicare regole solo ai ruoli utente abilitati nell'opzione globale. Se vuoi creare regole per tutti gli utenti o per altri ruoli utente, devi prima %3$s modificare l'opzione globale%4$s

en: Enter a name to identify this rule
it: Inserisci un nome per identificare questa regola

en: Priority
it: Priorità

en: Set the priority to assign to this rule. This is important to overwrite rules. 1 is highest priority
it: Imposta la priorità da assegnare a questa regola. La priorità permette di sovrascrivere regole. 1 è la priorità maggiore

[ctx: Admin option]
en: Assign a fixed amount of points
it: Assegna un numero fisso di punti

[ctx: Admin option]
en: Set a % amount of points based on global points rules
it: Imposta una % di punti basati sul valore globale

[ctx: Admin option]
en: Set a fixed amount of points based on product prices
it: Imposta un valore fisso di punti basato sul prezzo dei prodotti

[ctx: Admin option]
en: Don't assign points
it: Non assegnare punti

en: Points type
it: Tipo di punti

en: Choose if you want to assign a fixed amount of points, calculate the points from the product price, or don't assign points at all
it: Scegli se assegnare un numero fisso di punti o calcolarli sul prezzo del prodotto oppure se non assegnarli affatto

en: Points to assign
it: Punti da assegnare

en: points
it: punti

[ctx: Admin option]
en: From now, until	it's ended manually
it: Da adesso, fino a che non viene terminata manualmente

[ctx: Admin option]
en: Schedule a start and end date
it: Programma una data di inizio e di fine

en: Rule will be valid
it: La regola sarà valida

en: Choose to schedule the rule to override global points options or to start and end it manually
it: Scegli se programmare la regola per sovrascrivere le opzioni globale o se impostare manualmente inizio e fine

en: Add points to orders placed from
it: Aggiungi i punti agli ordini effettuati a partire da

en: Choose from which date to assign points to previous orders
it: Scegli da quale data assegnare i punti per gli ordini precedenti

en: To
it: A

en: All products
it: Tutti i prodotti

en: Specific products
it: Prodotti specifici

en: On sale products
it: Prodotti in offerta

en: Products of specific categories
it: Prodotti di specifiche categorie

en: Products of specific tags
it: Prodotti con specifici tag

en: Choose if you want to assign these points when the user purchases all products or only specific products or products of specific categories
it: Scegli se assegnare questi punti all'acquisto di tutti i prodotti o solo di specifici prodotti o categorie

en: Choose products
it: Scegli prodotti

en: Choose for which products to apply these points
it: Scegli per quali prodotti applicare questi punti

en: Choose categories
it: Scegli categorie

en: Search for a category
it: Cerca categoria

en: Choose tags
it: Scegli i tag

en: Search for a tag
it: Cerca un tag

en: Exclude products
it: Escludi prodotti

en: Enable if you want to exclude some products from this rule
it: Abilita se vuoi escludere alcuni prodotti da questa regola

en: Choose which products to exclude
it: Scegli quali prodotti escludere

en: Choose user levels
it: Scegli livelli

en: Search user level
it: Cerca livello utente

en: Apply rule to
it: Applica regola a

en: Reward conversion rate
it: Conversione punti-sconto

en: Choose how to calculate the discount when customers use their available points
it: Scegli come calcolare lo sconto quando i clienti utilizzano i punti al carrello.

en: Redeem conversion rate
it: Valore di riscatto punti

en: Redeem max discount rate
it: Sconto massimo al riscatto

en: Rule type
it: Tipo di regola

en: Choose how to apply the discount. The discount can either be a percentage or a fixed amount
it: Scegli come applicare lo sconto, se in percentuale o attraverso un importo fisso

en: Set a % max discount based on the global max discount
    ((for example: with a global max discount of $50, if you set a max discount of 10% for this product, the user will get a max discount of $5))
it: Imposta uno sconto % in base allo sconto massimo globale. (Esempio: con uno sconto globale di max 50€, se imposti uno sconto max del 10% l'utente potrà ottenere al massimo 5€ di sconto per questo prodotto)

en: Set a fixed max discount value
    (for example: a max discount of $5 for this product)
it: Imposta un valore massimo di sconto fisso
    (esempio: uno sconto massimo di €5 per questo prodotto)

en: Max discount type
it: Tipo di sconto massimo

en: Max discount value
it: Valore sconto massimo

en: Apply rule to these products
it: Applica regola a questi prodotti

en: Choose if you want to set a max discount when the user purchases all products or only specific products or products of specific categories
it: Scegli se impostare uno sconto massimo in caso l'utente acquisti tutti i prodotti o solo specifici prodotti o categorie

en: Choose for which products to apply this rule
it: Scegli per quali prodotti applicare questa regola

en: Choose for which categories to apply this rule
it: Scegli le categorie a cui applicare questa regola

en: Choose for which tags to apply this rule
it: Scegli a quali tag applicare questa regola

en: Points Assignment
it: Assegnazione punti

en: Set how to assign and remove points to your customers.
it: Imposta come assegnare e rimuovere i punti ai tuoi clienti.

en: Points Rules
it: Regole di assegnazione punti

en: Extra Points
it: Punti extra

en: Choose whether or not to award extra points to your customers when specific conditions are met.
it: Abilita l'assegnazione di punti extra al verificarsi di specifiche condizioni

en: Levels & Badges
it: Livelli & Badges

en: Ranking
it: Classifica

en: Configure the customers' ranking according to the points they have collected
it: Configura la classifica clienti in base ai punti che hanno accumulato

en: My Account page
it: Pagina Il mio account

en: Registration form
it: Form di registrazione

en: Checkout page
it: Pagina Checkout

en: Extra points for user registration
it: Punti extra alla registrazione dell'utente

en: Assign points when a user registers
it: Assegna punti quando un utente si registra

en: Set how many points to assign to new users
it: Imposta quanti punti vuoi assegnare ai nuovi utenti

en: Extra points for the first daily login
it: Punti extra per il primo login giornaliero

en: Assign points each first time the user logs in daily
it: Assegna punti al primo login giornaliero dell'utente sul tuo shop

en: Set how many points to assign
it: Punti da assegnare

en: Extra points for completed profile
it: Punti extra al completamento del profilo

en: Assign points when the user completes all fields in the user profile
it: Assegna punti quando l'utente compila tutti i campi nel suo profilo

en: Extra points for referrals
it: Punti extra per referral

en: Referral link signup
it: Registrazione al sito attraverso un link di referral

en: Revoke referral points if referred user account is deleted or banned
it: Rimuovi punti referral in caso l'account utente venga cancellato o bannato

en: Enable to automatically revoke referral points if the referred user account is deleted or banned
it: Abilita per rimuovere automaticamente i punti ottenuti tramite referral se l'account dell'utente registrato è cancellato o bannato

en: Extra points for referral purchase
it: Punti extra per l'acquisto da referral

en: Assign points when a user purchases through the user's referral link
it: Assegna punti al cliente quando un utente acquista attraverso il suo link di referral

en: Extra points for user that collected the most points
it: Punti extra per l'utente che ha raccolto più punti

en: Assign points to the user that collected the most points
it: Assegna punti extra all'utente che ha raccolto più punti

en: Set how many points to assign to the user that collected the most points
it: Imposta quanti punti assegnare all'utente che ne ha raccolti di più

en: Check and assign points on:
it: Controlla e assegna punti il:

en: Set when to check points of all users and assign these extra points
it: Imposta quando controllare la classifica e assegnare questi punti extra

en: Extra points for users that achieve specific levels
it: Punti extra per gli utenti che raggiungono livello specifici

en: Assign points to the users that achieve levels
it: Assegna punti agli utenti che raggiungono livelli

en: Set how many points to assign to users when they achieve a specific level
it: Imposta quanti punti assegnare agli utenti che raggiungono uno specifico livello

en: Enable points incentive on total collected points
it: Abilita l'incentivo punti sul totale dei punti raccolti

en: Assign extra points based on the total number of points collected
it: Assegna punti extra in base al numero di punti raccolti finora

en: Set how many points to assign based on the total points collected
it: Imposta quanti punti assegnare in base al numero di punti raccolti finora

en: points =
it: punti =

en: Extra points for users' birthday
it: Punti extra per il compleanno degli utenti

en: Assign extra points on customer's birthday
it: Assegna punti extra agli utenti per il loro compleanno

en: Set how many points to assign to users on their birthday
it: Imposta quanti punti assegnare agli utenti per il loro compleanno

en: Show birthday input field in
it: Mostra il campo della data di nascita

en: Choose where to show the Birth Date field
it: Scegli dove mostrare il campo Data di nascita

en: Birthday input date format
it: Formato inserimento data di compleanno

en: Choose the format to use for the Birth Date field
it: Scegli il formato da utilizzare per il campo Data di nascita

en: Extra points for reviews
it: Punti extra per le recensioni

en: Assign points to users that leave a product review
it: Assegna punti per ogni recensione del prodotto

en: Set how many points to assign for reviews. Check "repeat" to repeat the rules, for example: if you set 5 reviews = 10 points and you check "repeat", then 10 reviews = 20 points, and so on
it: Imposta quanti punti assegnare per le recensioni. Abilita "Ripeti" per ripetere le regole: se imposti 5 recensioni = 10 punti, abilitando "Ripeti" verranno assegnati 20 punti per 10 recensioni e così via

[ctx: Part of an option where for each renew are assigned some points]
en: review(s) is equivalent to
it: recensione/i equivalgono a

en: Extra points for orders
it: Punti extra sugli ordini

en: Assign points based on orders placed
it: Assegna punti in base agli ordini effettuati

en: Set how many points to assign per order placed
it: Imposta quanti punti assegnare per ogni ordine effettuato

en: order(s) =
it: ordini =

en: Extra points for cart total
it: Punti extra per totale carrello

en: Assign points based on the cart total
it: Assegna i punti in base al totale del carrello

en: Set how many points to assign based on cart total
it: Imposta quanti punti assegnare in base al totale del carrello

en: Based on cart total, allow user to achieve multiple thresholds
it: Permetti agli utenti di raggiungere soglie multiple in base al totale del carrello

en: If you created multiple points based rules on cart total, choose whether to apply all rules or just the highest value rule
it: Se hai creato regole punti multiple sul totale del carrello, scegli se applicarle tutte o solo la regola con il valore più alto.

en: Apply all rules and sum up the points
it: Applica tutte le regole e somma i punti

en: Apply only the rule with the highest number of points in cart
it: Applica solo la regola con il numero più alto di punti nel carrello

en: Show threshold message in Cart and Checkout
it: Mostra il messaggio per le soglie sulle pagine Carrello e Checkout

en: Enable to show messages about thresholds achieved on Cart and Checkout pages
it: Abilita per mostrare messaggi inerenti le soglie raggiunte sulle pagine Carrello e Checkout

en: Title of threshold message
it: Titolo del messaggio

en: Set the text to show as title of threshold message
it: Imposta il titolo del messaggio relativo alla soglia

en: Get points based on your order amount!
it: Ottieni punti in base al totale del tuo ordine!

en: Assign points based on the total amount spent
it: Assegna punti in base al totale di spesa effettuato

en: Set how many points to assign for each amount spent
it: Imposta quanti punti assegnare per ogni importo speso

en: Customers' ranking
it: Classifica clienti

en: Enable customer ranking
it: Abilita la classifica dei clienti

en: Enable the customers' ranking by points
it: Abilita la classifica dei clienti per punti

en: Show ranking in My Account
it: Mostra la classifica nella pagina "Il mio account"

en: Enable to show the customers' ranking on their My Account page
it: Abilita per mostrare la classifica dei clienti nella pagina "Il mio account"

en: Ranking shortcodes
it: Shortcode classifica

en: Points assignments
it: Assegnazione punti

en: Assign points to users
it: Assegna punti agli utenti

en: Choose whether to award points to users automatically or manually
it: Scegli se assegnare i punti agli utenti automaticamente o manualmente

en: Automatically - Points will be assigned automatically for each purchase
it: Automaticamente - I punti verranno assegnati in modo automatico ad ogni acquisto

en: Manually - You can assign points manually in 'Customer Points' tab
it: Manualmente - Puoi assegnare i punti in modo manuale dalla tab 'Punti clienti'

en: Assign points to
it: Assegna punti a

en: Choose whether to assign points to all users or only to specified user roles
it: Scegli se assegnare i punti a tutti gli utenti o solo a quelli con determinati ruoli utente

en: Assign points to roles
it: Assegna punti a ruoli utente

en: Choose which user roles can collect points with their purchases
it: Scegli quali ruoli utente possono ottenere punti con i loro acquisti

en: Default points assigned
it: Punti assegnati di default:

en: Set how many points per product will be earned based on the product value. You can override this value for specific products or users using the points rules.%sPlease, note: points are awarded on a product basis and not on the cart total
it: Imposta quanti punti per prodotto saranno assegnati, in base al valore del prodotto. Puoi sovrascrivere questo valore per specifici prodotti o utenti utilizzando le regole di assegnazione punti. %sNota: i punti sono calcolati sul prezzo del prodotto e non sul totale del carrello.

en: Calculate points considering:
it: Calcola i punti in base al:

en: Choose whether to calculate points considering unit prices or product subtotal.
it: Scegli se calcolare i punti considerando i prezzi dei singoli prodotti o il subtotale.

en: Example: a rule that gives 1 point for every €10 spent. If a customer adds 10 products priced at €8 each to their cart:
it: Esempio: regola per assegnare 1 punto per ogni 10€ spesi. Se un cliente aggiunge al carrello 10 prodotti al prezzo di 8€ ciascuno:

en: Calculating points on the unit price won’t award any points.
it: Per il calcolo dei punti sul prezzo dei singoli prodotti non viene assegnato alcun punto.

en: Calculating points on the subtotal will award 8 points.
it: Per il calcolo dei punti sul subtotale vengono assegnati 8 punti.

en: Unit price
it: Prezzo dei singoli prodotti

en: Product subtotal
it: Subtotale dei prodotti

en: Calculate points considering product price with:
it: Calcola i punti considerando il prezzo dei prodotti:

en: Choose whether to calculate points considering prices with taxes or without taxes
it: Scegli se calcolare i punti sui prezzi comprensivi o esclusi di tasse

en: taxes included
it: tasse incluse

en: taxes excluded
it: tasse escluse

en: Assign points to guests if the billing email is registered
it: Assegna punti agli utenti ospite se l'email di fatturazione è già registrata

en: Enable to assign points to guest users if the billing email matches a registered user account
it: Abilita per assegnare punti agli utenti ospite quando l'email di fatturazione combacia con un utente già registrato

en: Assign points to newly registered users if the billing email is registered
it: Assegna punti ai nuovi utenti registrati che hanno un'email di fatturazione già registrata

en: Enable to assign points to newly registered users if they used the same billing email address for previous orders
it: Abilita per assegnare i punti agli utenti appena registrati nel caso abbiano utilizzato la stessa email di fatturazione in ordini precedenti

en: Assign points when the order has status
it: Assegna i punti quando l'ordine è in stato:

en: Choose based on which order status to assign points to users
it: Scegli quale stato deve avere l'ordine per poter assegnare i punti.

en: Points removal and exclusion
it: Rimozione ed esclusione punti

en: Exclude on-sale products from points collection
it: Escludi i prodotti in offerta dalla raccolta punti

en: If enabled, sale products will not assign points to your users
it: Abilita per non assegnare punti per l'acquisto di prodotti

en: Remove earned points if order is cancelled
it: Rimuovi i punti ottenuti se l'ordine viene cancellato

en: Enable if you want to remove earned points when an order is cancelled
it: Abilita per rimuovere i punti quando un ordine viene annullato

en: Reassign points when an order is refunded
it: Riassegna i punti nel caso di ordine rimborsato

en: Enable if you want to reassign all the redeemed points to a customer when an order is refunded
it: Abilita se vuoi riassegnare i punti riscattati in caso di rimborso dell'ordine

en: Remove earned points if order is refunded
it: Rimuovi i punti ottenuti se l'ordine viene rimborsato

en: Enable to remove points when applying a total or partial refund of the order
it: Abilita la rimozione dei punti nel caso di rimborsi totali o parziali

en: Do not assign points to the full order amount if a coupon is used
it: Non assegnare punti per l'importo totale dell'ordine quando viene usato un coupon

en: Enable this option if you do not want users to earn points on a full order amount if they use a coupon. Instead, they will only earn points on the amount minus the coupon discount. For example, the order total is $30 minus a $10 coupon discount, so the user earns points only on a $20 order value
it: Abilita se vuoi che quando l'utente applica un coupon i punti non vengano generati per l'intero ordine, ma dall'importo effettivamente pagato. Ad esempio, se il totale dell'ordine è €30 ma l'utente ha utilizzato un coupon di €10, i punti saranno generati solo per l'importo di €20

en: Do not assign points to orders in which the user is redeeming points
it: Non assegnare punti agli ordini in cui l'utente sta già riscattando dei punti

en: Enable to not assign points to orders in which the user redeems points
it: Abilita per non assegnare punti nel caso di ordini in cui l'utente sta già riscattando dei punti

en: Other options
it: Opzioni extra

en: Allow shop manager to manage this plugin
it: Permetti agli shop manager di gestire il plugin

en: Enable to allow your shop manager to access and manage the plugin settings
it: Abilita per permettere agli shop manager di accedere e gestire le impostazioni del plugin

en: Points rounding
it: Arrotondamento punti

en: Select how to round the points. For example, if points are 1.5 and Round Up is selected, points will be 2. If Round Down is selected, points will be 1
it: Scegli come arrotondare i punti. Ad esempio, se i punti sono 1,5 ed è stato selezionato l'arrotondamento per eccesso, saranno calcolati 2 punti. Selezionando l'arrotondamento per difetto sarà calcolato 1 punto.

en: Round Up
it: Arrotondamento per eccesso

en: Round Down
it: Arrotondamento per difetto

en: Set an expiration time for points
it: Imposta una scadenza per i punti

en: Enable if you want to set an expiration time on points assigned to users
it: Abilita per impostare una scadenza per i punti assegnati agli utenti

en: Points will expire after
it: I punti scadranno dopo

en: Set a default expiration on points earned in your shop
it: Imposta una scadenza predefinita sui punti raccolti nel tuo shop

en: Points Redeeming Options
it: Opzioni riscatto punti

en: Set how to handle the redemption of points collected by customers
it: Imposta come gestire il riscatto dei punti accumulati dai clienti

en: Points Redeeming Rules
it: Regole per il riscatto punti

en: Points redeeming
it: Riscatto punti

en: Allow users to redeem points
it: Abilita gli utenti al riscatto punti

en: Choose if users can redeem points automatically or if you want to manage points redeeming manually.
it: Scegli se gli utenti possono riscattare i punti automaticamente o se gestire il riscatto punti manualmente.

en: User that can redeem points
it: Utenti abilitati al riscatto punti

en: Choose if all users can redeem points or only specific user roles.
it: Scegli se i punti possono essere riscattati da tutti gli utenti o solo da specifici ruoli utente.

en: All
it: Tutti

en: User roles
it: Ruoli utente

en: Choose which user roles can redeem points
it: Scegli quali ruoli utente abilitare al riscatto punti

en: Reward conversion method
it: Metodo di conversione punti-sconto

en: Choose how to apply the discount. The discount can either be a percent or a fixed amount
it: Scegli come applicare lo sconto. Lo sconto può essere fisso o percentuale.

en: Fixed Price Discount
it: Sconto di importo fisso

en: Percentage Discount
it: Sconto percentuale

en: When redeeming, calculate the discount on the product price with:
it: Durante il riscatto dei punti, calcola lo sconto sul prezzo del prodotto con:

en: Choose whether to calculate the redeeming discount on prices with or without taxes.
it: Scegli se calcolare lo sconto del riscatto sui prezzi includendo o meno le tasse.

en: Exclude on-sale products from the discount amount calculation
it: Escludi i prodotti in offerta dal calcolo dell'importo dello sconto

en: If enabled, sale products will not be used to redeem points
it: Se abilitata, i prodotti in offerta non possono essere acquistati attraverso un riscatto dei punti

en: Automatically redeem points on Cart and Checkout pages
it: Riscatta punti automaticamente nelle pagine Carrello e Checkout

en: Enable to automatically apply points on the Cart and Checkout pages.
it: Abilita per applicare i punti automaticamente alle pagine Carrello e Checkout.

en: Redeem box style
it: Stile box riscatto punti

en: Choose the style for the redeem points section
it: Scegli lo stile per la sezione riscatto punti

en: Default
it: Predefinito

en: Custom
it: Personalizzato

en: Redeem message in Cart and Checkout
it: Messaggio del riscatto punti nelle pagine Carrello e Checkout

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: Enter the redeeming message to show on the Cart and Checkout pages. <br />You can use these placeholders:<br />{points} number of points earned;<br>{points_label} for points;<br>{max_discount} maximum discount value
it: Inserisci il messaggio per il riscatto da mostrare nelle pagine Carrello e Checkout. <br />Puoi usare i seguenti segnaposto:<br />{points} numero di punti raccolti;<br>{points_label} per i punti;<br>{max_discount} valore sconto massimo

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: Use <strong>{points}</strong> {points_label} for a <strong>{max_discount}</strong> discount on this order!
it: Utilizza <strong>{points}</strong> {points_label} per un <strong>{max_discount}</strong> di sconto su questo ordine!

en: Offer free shipping when users redeem points
it: Offri la spedizione gratuita quando gli utenti riscattano i punti

en: Enable to offer free shipping to users that redeem their points. A free shipping method must be enabled and set up in your shipping zones to generate “a valid free shipping coupon”
it: Abilita per offrire la spedizione gratuita agli utenti che riscattano i loro punti. Dev'essere abilitato e configurato un metodo di spedizione gratuita per le zone di spedizione coperte per poter generare "un coupon valido per la Spedizione gratuita".

en: Coupons allowed
it: Coupon consentiti

en: Select if you want to allow the use of point-redemption coupons, WooCommerce coupons or both
it: Scegli se permettere solo l'utilizzo di sconti tramite punti, di codici promozionali di WooCommerce o se abilitarli entrambi.

en: Use only WooCommerce coupons
it: Utilizza soltanto i coupon di WooCommerce

en: Use only points-redemption coupons
it: Utilizza soltanto il coupon per il riscatto dei punti

en: Use both coupons
it: Utilizza entrambi

en: Redeeming restrictions
it: Riscatto dei punti - Limitazioni

en: Apply redeeming restrictions
it: Applica limitazioni per il riscatto dei punti

en: Enable to set up redeeming restrictions for your users
it: Abilita per impostare le restrizioni di riscatto per gli utenti

en: Minimum discount users can get
it: Sconto minimo che gli utenti possono ottenere

en: ( in %) Set minimum discount percentage allowed in cart when redeeming points
it: (in %) Imposta la percentuale minima di sconto consentita nel carrello per il riscatto dei punti.

en: Maximum discount users can get
it: Sconto massimo per gli utenti

en: ( in %) Set maximum discount percentage allowed in cart when redeeming points
it: (in %) Imposta la percentuale massima di sconto consentita nel carrello per il riscatto dei punti.

en: Set the maximum discount amount that your users can get when they redeem their points
it: Imposta lo sconto massimo consentito quando i clienti riscattano i punti.

en: Minimum cart amount to redeem points
it: Importo minimo del carrello per il riscatto punti

en: Set the minimum cart amount required to redeem points
it: Impostare l'importo minimo del carrello necessario per riscattare i punti.

en: Minimum discount required to redeem
it: Sconto minimo necessario per il riscatto dei punti

en: Set the minimum discount to redeem points
it: Imposta l'importo di sconto minimo per poter riscattare i punti.

en: Maximum discount for a single product
it: Sconto massimo per singolo prodotto

en: Set the maximum discount that can be applied per product
it: Imposta lo sconto massimo consentito da applicare a questo prodotto.

en: Points sharing
it: Condivisione punti

en: Allow users to convert points into a coupon to share
it: Permetti agli utenti di convertire i punti in un coupon da condividere

en: Enable to allow customers to convert their points into a coupon code on the My Account page
it: Abilita per permettere agli utenti di convertire i punti in coupon nella loro pagina account

en: Apply limits to points coupons
it: Applica limiti ai coupon di riscatto punti

en: Enable to set a minimum or maximum of points that can be converted into a coupon code
it: Abilita per impostare un numero minimo o massimo di punti convertibili in un coupon dall'utente

en: Minimum amount of points that can be converted
it: Importo minimo di punti convertibili dall'utente

en: Set the minimum number of points that the user can convert into a coupon code
it: Imposta il numero minimo di punti che l'utente può convertire in un coupon

en: Maximum amount of points that can be converted
it: Importo massimo di punti convertibili dall'utente

en: Set the maximum number of points that the user can convert into a coupon code
it: Imposta il numero massimo di punti che l'utente può convertire in un coupon

en: Set the expiration for points coupon codes
it: Imposta la scadenza dei coupon

en: Enable to set an expiry date for points coupon codes to be used
it: Abilita per impostare una scadenza ai coupon di riscatto punti

en: Points coupon will expire after
it: I coupon di riscatto punti scadono dopo

en: Set after how many days a points coupon code will expire
it: Imposta dopo quanti giorni scade un coupon di riscatto punti

en: days
it: giorni

en: Action
it: Azione

en: You must to be logged in to view your points.
it: Devi aver effettuato l'accesso per visualizzare i tuoi punti.

en: You are not allowed to see this page.
it: Non sei abilitato a vedere questa pagina.

[ctx: Placeholder: label of points;]
note: translators:Placeholder: label of points.
en: My %s
it: I miei %s

[ctx: sub title inside my account recap points badge]
en: to redeem
it: utilizzabili

[ctx: label to show the worth amount]
en: worth
it: valore

[ctx: sub title inside my account recap points badge]
en: total collected:
it: raccolti in totale:

[ctx: My account banner title]
en: My level
it: Livello

[ctx: My account banner title]
en: My rank
it: Posizione

[ctx: Placeholder: label of points;]
note: translators:Placeholder: label of points.
en: %s history
it: Storico %s

en: Targets to achieve
it: Obiettivi da raggiungere

[ctx: Placeholder: label of points;]
note: translators:Placeholder: label of points.
en: Get %s!
it: Ottieni %s!

[ctx: Placeholder: label of points;]
note: translators:Placeholder: label of points.
en: Manage %s
it: Gestisci %s

en: product | products
it[0]: prodotto
it[1]: prodotti

en: Purchased on
it: Comprato il

[ctx: link to leave a review inside the review banner on My Account page]
en: Leave a review >
it: Lascia una recensione >

[ctx: Placeholder: label of points;]
note: translators:Placeholder: label of points.
en: Convert %s into a coupon code
it: Converti %s in un coupon

[ctx: Placeholder: label of points;]
note: translators:Placeholder: label of points.
en: Do you want to share your %s? Create a coupon code and share it so it can be used
it: Vuoi condividere i tuoi %s? Crea un codice coupon e condividilo in modo che possa essere utilizzato

[ctx: Placeholder: label of points;]
note: translators:Placeholder: label of points.
en: At the moment you don't have enough %s to convert
it: Non hai ancora abbastanza %s da convertire

[ctx: Placeholder is the minimum amount of points that can be used. Error message on My account share points tab]
note: translators:Placeholder is the minimum amount of points that can be used. Error message on My account share points tab.
en: You need to convert a minimum of %s
it: Devi convertire un minimo di %s

[ctx: part of a sentence on My account page share points tab]
en: Convert
it: Converti

[ctx: Placeholder: label of points;]
note: translators:Placeholder: label of points.
en: Enter the %s to share
it: Inserisci i %s da condividere

[ctx: part of a sentence on My account page share points tab]
note: translators: First placeholder: label of points; Second placeholder is worth price.
en: %s for a coupon value of %s
it: %s per un coupon del valore di %s

[ctx: Label of button to convert point on My account page share points tab]
en: Convert
it: Converti

[ctx: Placeholder is the minimum amount of points that can be used. Error message on My account share points tab]
note: translators:Placeholder is the maximum amount of points that can be used. Error message on My account share points tab.
en: You can convert a maximum of %s
it: Puoi convertire un massimo di %s

[ctx: Title of table for the shared coupon in My Account page]
en: Your coupons:
it: I tuoi coupon:

en: Date of creation
it: Generato il

en: Value
it: Valore

en: Code
it: Codice

en: Expire on
it: Scade il

en: All time
it: Di sempre

en: Last Year
it: Ultimo anno

en: Last 30 days
it: Ultimi 30 giorni

en: This week
it: Questa settimana

en: Today
it: Oggi

en: No results
it: Nessun risultato

en: For each
it: Per ogni

en: assign
it: assegna

en: discount
it: sconto

en: Days
it: Giorni

en: Months
it: Mesi

en: Assign
it: Assegna

en: points to users with level
it: punti agli utenti con livello

en: + Add rule
it: + Aggiungi regola

en: points to member of
it: punti ai membri di

en:  spent =
it:  di spesa =

en: points extra
it: punti extra

en: repeat
it: ripeti

en: 1st day
it: Primo giorno

en: Last day
it: Ultimo giorno

en: Each month
it: Ogni mese

en: Each week
it: Ogni settimana

en: of:
it: di:

en: For
it: Per

en: each
it: ogni

en: + Add rule for same user role
it: + Aggiungi regola per lo stesso ruolo utente

en: + Add rule for another user role
it: + Aggiungi regola per un altro ruolo utente

en: Simple customers list
it: Lista dei clienti - stile semplice

en: Boxed customers list
it: Lista dei clienti - stile boxed

en: Rank Shortcodes
it: Shortcode classifiche

en: Copy and paste these shortcodes into a custom page to show a list of your customers' points. You can also use the Gutenberg block.
it: Copia e incolla questi shortcode in una pagina personalizzata per mostrare la classifica dei punti dei tuoi clienti. Puoi anche utilizzare il blocco Gutenberg integrato nel plugin.

en: Reset points
it: Resetta i punti

en: Add points to previous orders
it: Aggiungi punti agli ordini precedenti

en: Add points to users
it: Aggiungi punti agli utenti

en: Remove points from users
it: Rimuovi punti

en: Choose the action you want to execute
it: Scegli l'azione da eseguire

en: Apply action to
it: Applica l'azione per

en: Choose to which users apply this action
it: Scegli a quali utenti applicare questa azione

en: Only specified users
it: Solo determinati utenti

en: Choose which roles
it: Seleziona i ruoli

en: Choose which user roles to apply the action
it: Scegli a quali ruoli utente applicare questa azione

en: Choose which users
it: Selezione gli utenti

en: Choose which users to apply the action
it: Scegli a quali utenti applicare questa azione

en: Exclude users
it: Escludi utenti

en: Enable if you want to exclude specific users or user roles
it: Abilita per escludere determinati utenti o ruoli utente

en: Don't apply action to
it: Non applicare l'azione a

en: Set which users to apply the selected action
it: Scegli a quali utenti applicare questa azione

en: Specified users
it: Utenti selezionati

en: Specified user roles
it: Ruoli utente selezionati

en: Choose which roles to exclude
it: Scegli quali ruoli escludere

en: Choose which user roles to exclude from this bulk action
it: Scegli quali ruoli utente escludere da quest'azione massiva

en: Choose which users to exclude
it: Scegli quali utenti escludere

en: Choose which users to exclude from this bulk action
it: Scegli quali utenti escludere da quest'azione massiva

en: Set how many points.
it: Imposta il numero di punti.

en: Enter a description to explain to your users the reason for the points action
it: Inserisci una descrizione per spiegare ai tuoi utenti il motivo dell'azione effettuata sui punti

en: Add points to
it: Aggiungi i punti a

en: Choose to assign points to all previous orders or only orders placed from a specific date. All orders from this date will be checked and points will be added to the customer's profile.
it: Scegli se assegnare punti a tutti gli ordini precedenti o solo agli ordini effettuati da una data specifica. Verrà fatto un controllo su tutti gli ordini a partire da questa data e i punti saranno aggiunti al profilo del cliente.

en: All previous orders
it: Tutti gli ordini precedenti

en: Orders placed from a specific date
it: Ordini effettuati da una data specifica

en: < back to list
it: < Torna all'elenco

en: Apply Action
it: Applica azione

en: Remove points to users
it: Rimuovi punti agli utenti

[ctx: button to close the bulk actions modal]
en: Close
it: Chiudi

en: Unban user
it: Riabilita utente

en: Ban user
it: Banna utente

en: Level:
it: Livello:

en: Total collected
it: Totale punti raccolti

en: Points history
it: Storico dei punti

en: Search
it: Cerca

en: Points:
it: Punti:

en: Optional description:
it: Descrizione opzionale:

[ctx: Link to move to previous step]
en: Back
it: Indietro

[ctx: Start the import button]
en: Submit
it: Invia

[ctx: button to close the import/export modal]
en: Close
it: Chiudi

[ctx: button to try again a failed CSV import]
en: Try again
it: Riprova

[ctx: [Admin Import/Export modal] Radio input label]
en: Export points
it: Esporta i punti

[ctx: [Admin Import/Export modal] Radio input label]
en: Import points
it: Importa i punti

[ctx: Link to continue to the next step in the export/import modal]
en: Continue
it: Continua

[ctx: [Admin Import/Export modal] Input label.]
en: Choose the CSV format
it: Scegli il formato CSV

[ctx: [Admin Import/Export modal] Input radio value label.]
en: User ID / Points
it: ID utente / Punti

[ctx: [Admin Import/Export modal] Input radio value label.]
en: User Email / Points
it: Email utente / Punti

[ctx: [Admin Import/Export modal] Field label]
en: CSV Delimiter
it: Separatore CSV

[ctx: [Admin Import/Export modal] Field description.]
en: Set character to use as delimiter for the CSV file
it: Imposta quale carattere usare come separatore per il file CSV

[ctx: [Admin Import/Export modal] Input radio value label.]
en: User email / Points
it: Email utente / Punti

[ctx: [Admin Import/Export modal] Input label.]
en: CSV import action
it: Azione per l'importazione CSV

[ctx: [Admin Import/Export modal] Input description.]
en: Choose if imported points will be added to the current balance or will overwrite it.
it: Scegli se aggiungere i punti importati al saldo corrente o se sovrascriverlo.

[ctx: [Admin Import/Export modal] Input radio value label.]
en: Add points to current balance
it: Aggiungi punti al saldo attuale

[ctx: [Admin Import/Export modal] Input radio value label.]
en: Overwrite points
it: Sovrascrivi punti

[ctx: [Admin Import/Export modal] Input label.]
en: Choose a CSV file
it: Scegli il file CSV

[ctx: [Admin Import/Export modal] Field description.]
en: Choose the CSV file to import.
it: Scegli il file CSV da importare.

en: Send an email before the expiration date
it: Invia un'email prima della data di scadenza

en: Days before points expire
it: Giorni mancanti alla scadenza dei punti

en: Number of days before 'points expiration' when the email will be sent
it: Scegli quanti giorni prima della scadenza dei punti inviare questa email

en: Email content
it: Contenuto email

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: <b>You can use following placeholders:</b><br>
                    {username} = customer's username <br>
                    {first_name} = customer's  first name <br>
                    {last_name} = customer's last name <br>
                    {expiring_points} = expiring points <br>
                    {label_points} = label for points <br>
                    {expiring_date} = points expiry date<br>
                    {total_points} = current balance<br>
                    {shop_url} = URL of the shop<br>
                    {discount} = value of the discount<br>
    				{website_name} = website name
it: <b>Puoi utilizzare i seguenti segnaposto:</b><br>
                    {username} = nome utente del cliente <br>
                    {first_name} = nome del cliente <br>
                    {last_name} = cognome del cliente <br>
                    {expiring_points} = punti in scadenza <br>
                    {label_points} = etichetta per i punti <br>
                    {expiring_date} = data di scadenza dei punti <br>
                    {total_points} = saldo attuale <br>
                    {shop_url} = URL shop<br>
                    {discount} = valore dello sconto <br>
    				{website_name} = nome del sito web

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: Hi {username}!
    			
                                    We send you this message because the <b>{expiring_points} {label_points}</b> you've already earned in our shop will expire on {expiring_date}.
                                    
                                    <div class="points_banner">
                                    Use them now to get a <b>discount of {discount}</b> in your purchase!
                                    <a href="{shop_url}">Check our shop now ></a>
                                    </div>
                                    
                                    Regards,
                                    {website_name} staff
it: Salve {username}!
    			
    Ti inviamo questo messaggio in quanto i <b>{expiring_points} {label_points}</b> che hai raccolto sul nostro shop scadranno il {expiring_date}.
    
    <div class="points_banner">
    Utilizzali ora per ottenere uno <b>sconto di {discount}</b> sul tuo acquisto!
    <a href="{shop_url}">Vai allo shop ></a>
    </div>
    
    Saluti,
    {website_name} staff

en: Send an email when points are updated
it: Invia un'email quando vengono aggiornati i punti

en: Send email
it: Invia email

en: Once a day if points have been updated
it: Una volta al giorno, sempre quando i punti sono stati aggiornati

en: As soon as points are updated
it: Ogni volta che i punti vengono aggiornati

en: Avoid email sending for manual update
it: Evita l'invio di email per l'aggiornamento manuale

en: Enable to not send the email when the admin updates points manually
it: Abilita per non inviare l'email quando l'amministratore aggiorna i punti manualmente.

en: You can use following placeholders:
it: Puoi utilizzare i seguenti segnaposto:

en: customer's username
it: nome utente cliente

en: customer's first name
it: nome del cliente

en: customer's last name
it: cognome del cliente

en: latest updates of your points
it: ultimi aggiornamenti del tuo saldo punti

en: label for points
it: testo per Punti

en: current balance
it: saldo punti

en: value of the discount
it: valore dello sconto

en: URL of the shop
it: URL dello shop

en: website name
it: nome del sito

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: Hi {username}!
    			
    Here you can find the updated balance of your {label_points}.
     
     <div class="points_banner">
     Total points collected: <b>{total_points}</b>
     <a href="{shop_url}">Redeem them in your next order ></a>
    </div>
    
     Well done!
     {website_name} staff
it: Salve {username}!
    			
    Qui puoi trovare il saldo aggiornato dei tuoi {label_points}.
     
     <div class="points_banner">
     Totale punti raccolti: <b>{total_points}</b>
     <a href="{shop_url}">Riscattali nel tuo prossimo ordine ></a>
    </div>
    
     Ben fatto!
    Staff  {website_name}

[ctx: [ADMIN] Column name table emails]
en: Active
it: Attiva

en: Edit
it: Modifica

en: Save
it: Salva

en: Points Message for cart and checkout
it: Messaggio punti per carrello e checkout

en: Show points message in cart and checkout.
it: Mostra il messaggio dei punti nel carrello e al checkout.

en: Rewards Points Message for cart and checkout
it: Messaggio riscatto punti per carrello e checkout

en: Show rewards points message in cart and checkout.
it: Mostra il messaggio per il riscatto punti nel carrello e al checkout.

en: Form Step Options
it: Opzioni step del form

en: Show step number
it: Mostra il numero dello step

en: Date of Birth
it: Data di nascita

en: Day
it: Giorno

en: Month
it: Mese

en: Year
it: Anno

en: Please set a valid date
it: Inserisci una data valida

[ctx: block title]
en: Date of Birth
it: Data di nascita

[ctx: block description]
en: Add a Date of Birth field in checkout
it: Aggiungi il campo Data di nascita al checkout
