YITH WooCommerce Points and Rewards - en to ro translation catalogue (647 entries)

en:  No extra rules found
ro: Nu s-au găsit reguli suplimentare

en:  spent =
ro:  cheltuit =

en: %s badge permanently deleted. | %s badges permanently deleted.
ro[0]: %s insigna stearsa permanent
ro[1]: %s insigne stearse permanent
ro[2]: %s insigne stearse permanent

en: %s banner permanently deleted. | %s banners permanently deleted.
ro[0]: %s banner sters permanent
ro[1]: %s bannere sterse permanent
ro[2]: %s bannere sterse permanent

en: %s rule permanently deleted. | %s rules permanently deleted.
ro[0]: %s regula stearsa permanent
ro[1]: %s reguli stearse permanent
ro[2]: %s reguli stearse permanent

en: ( in %) Set minimum discount percentage allowed in cart when redeeming points
ro: (în %) Setați procentul maxim de reducere permis în coș atunci când sunt valorificate puncte.

en: + Add banner
ro: + Adauga banner

en: + Add new level
ro: + Adauga un nivel nou

en: + Add new rule
ro: + Adauga regula noua

en: + Add rule
ro: + Adauga regula

en: + Add rule for another user role
ro: + Adăugați o regulă pentru alt rol de utilizator

en: + Add rule for same user role
ro: + Adăugați o regulă pentru alt rol de utilizator...

en: 1st day
ro: Prima zi

[ctx: 20% on order total]
en: on order total
ro: pe totalul comenzii

en: < back to list
ro: < Înapoi la listă

en: <strong>%d</strong> point has been updated | <strong>%d</strong> points have been updated
ro[0]: <strong>%d</strong> punctul a fost actualizat
ro[1]: <strong>%d</strong> punctele au fost actualizate
ro[2]: <strong>%d</strong> punctele au fost actualizate

en: Achieved membership plan
ro: Planul de membru atins

en: Action
ro: Actiune

en: Action type
ro: Tip actiune

en: Add banner
ro: Adauga banner

en: Add link
ro: Adauga link

en: Add new banner
ro: Adauga banner nou

en: Add new level
ro: Adauga nivel nou

en: Add new rule
ro: Adauga regula noua

en: Add points to
ro: Adauga puncte la

en: Add points to orders placed from
ro: Adăugați puncte la comenzile plasate de la

en: Add points to previous orders
ro: Adăugați puncte la comenzile anterioare

en: Add points to users
ro: Adăugați puncte utilizatorilor

en: Admin Action
ro: Acțiunea Administratorului

[ctx: Admin action label to activate post type]
en: Activate
ro: Activeaza

[ctx: Admin action label to associate the levels to the customers]
en: Associate to customers
ro: Asociati cu clientii

[ctx: Admin action label to deactivate post type]
en: Deactivate
ro: Dezactiveaza

[ctx: Admin action label to delete a post type]
en: Delete
ro: Sterge

[ctx: Admin option]
en: Assign a fixed amount of points
ro: Alocați o cantitate fixă de puncte

[ctx: Admin option]
en: Don't assign points
ro: Nu atribui puncte

[ctx: Admin option]
en: From now, until	it's ended manually
ro: De acum, până la→ se termină manual

[ctx: Admin option]
en: Schedule a start and end date
ro: Programeaza o data de start si de sfarsit

[ctx: Admin option]
en: Set a % amount of points based on global points rules
ro: Setați un procentaj de puncte pe baza regulilor globale de puncte

[ctx: Admin option]
en: Set a fixed amount of points based on product prices
ro: Setați o sumă fixă de puncte pe baza prețurilor produselor

[ctx: Admin option description]
en: Enable if you want to upload a badge image to identify this level
ro: Activați dacă doriți să încărcați o imagine a insignei pentru a identifica acest nivel

[ctx: Admin option description]
en: Enter a name to identify this level
ro: Introduceți un nume pentru a identifica acest nivel

[ctx: Admin option description]
en: Leave "to" empty if this level is the last achievable.
ro: Lăsați „la” gol dacă acest nivel este ultimul posibil.

[ctx: Admin option description]
en: Set how many points the user has to collect to achieve this level.
ro: Setați câte puncte trebuie să colecteze utilizatorul pentru a atinge acest nivel.

[ctx: Admin option description]
en: Set the color for level label text (shown in shortcodes and widgets)
ro: Setați culoarea pentru textul etichetei de nivel (afișat în coduri scurte și widget-uri)

[ctx: Admin option description]
en: Upload an image to identify this level
ro: Încărcați o imagine pentru a identifica acest nivel

[ctx: Admin option title]
en: Add a badge image
ro: Adăugați o imagine de insignă

[ctx: Admin option title]
en: Level name
ro: Numele nivelului

[ctx: Admin option title]
en: Level text color
ro: Culoarea textului de nivel

[ctx: Admin option title]
en: Points to collect
ro: Puncte de colectat

[ctx: Admin option title]
en: Upload badge
ro: Încărcați insigna

en: Affiliate commission
ro: Comision afiliat

en: After "Add to cart" button
ro: După butonul „Adaugă în coș”

en: After excerpt
ro: După rezumat

en: After product meta
ro: După produs meta

en: All
ro: Toți

en: All previous orders
ro: Toate comenzile anterioare

en: All products
ro: Toate produsele

en: All time
ro: Tot timpul

en: All users
ro: Toți utilizatorii

en: Allow shop manager to manage this plugin
ro: Permiteți managerului magazinului să gestioneze acest plugin

en: Allow users to redeem points
ro: Permiteți utilizatorilor să răscumpere puncte

en: Amount
ro: Cantitate

en: An error occurred during the bulk operation
ro: A apărut o eroare în timpul operațiunii în bloc

en: Applied Points Discount Label
ro: Eticheta de reducere a punctelor aplicate

en: Apply Action
ro: Aplica actiune

en: Apply Discount Button
ro: Buton Aplică Discount

en: Apply Points
ro: Aplică puncte

en: Apply action to
ro: Aplicați acțiune la

en: Apply all rules and sum up the points
ro: Aplicați toate regulile și însumați punctele

en: Apply limits to points coupons
ro: Aplicați limite la cupoanele de puncte

en: Apply only the rule with the highest number of points in cart
ro: Aplicați numai regula cu cel mai mare număr de puncte în coș

en: Apply redeeming restrictions
ro: Aplicați restricții de răscumpărare

en: Apply rule to
ro: Aplică regula la

en: Apply rule to these products
ro: Aplicați regula acestor produse

en: Apply rule to:
ro: Aplicați regula la:

en: Are you sure you want to delete "%s"?
ro: Sigur doriți să ștergeți "%s”?

en: As soon as points are updated
ro: De îndată ce punctele sunt actualizate.

en: Assign
ro: atribuie

en: Assign extra points based on the total number of points collected
ro: Alocați puncte suplimentare pe baza numărului de puncte adunate până acum

en: Assign extra points on customer's birthday
ro: Alocați puncte de ziua clientului

en: Assign points based on orders placed
ro: Alocați puncte în funcție de comenzile plasate

en: Assign points based on the cart total
ro: Alocați puncte pe baza totalului din Coș

en: Assign points based on the order subtotal
ro: Alocați puncte pe baza subtotalului comenzii

en: Assign points based on the order subtotal.
ro: Alocați puncte în funcție de subtotalul comenzii.

en: Assign points based on the total amount spent
ro: Alocă puncte pe baza sumei totale cheltuite

en: Assign points each first time the user logs in daily
ro: Alocați puncte de fiecare dată când utilizatorul se conectează zilnic

en: Assign points to
ro: Atribuiți puncte către

en: Assign points to roles
ro: Atribuiți puncte rolurilor

en: Assign points to the affiliates
ro: Atribuiți puncte afiliaților

en: Assign points to the members of a membership
ro: Atribuiți puncte membrilor unui membru

en: Assign points to the user that collected the most points
ro: Atribuiți puncte utilizatorului care a adunat cele mai multe puncte

en: Assign points to the users that achieve levels
ro: Atribuiți puncte utilizatorilor care ating niveluri

en: Assign points to users that leave a product review
ro: Atribuiți puncte utilizatorilor care lasă o recenzie de produs

en: Assign points when a user purchases through the user's referral link
ro: Alocați puncte atunci când un utilizator cumpără prin linkul de recomandare al utilizatorului

en: Assign points when a user registers
ro: Alocați puncte când se înregistrează un utilizator

en: Assign points when the order has status
ro: Atribuiți puncte când comanda are statut

en: Assign points when the user completes all fields in the user profile
ro: Atribuiți puncte atunci când utilizatorul completează toate câmpurile din profilul utilizatorului

en: Automatically - Points will be assigned automatically for each purchase
ro: Automat - Punctele vor fi atribuite automat pentru fiecare achiziție

en: Avoid email sending for manual update
ro: Evitați trimiterea de e-mailuri în cazul actualizării manuale.

en: Background
ro: Fundal

en: Badge
ro: Insigna

en: Ban user
ro: Blocheaza utilizator

en: Ban users
ro: Blocheaza utilizatori

en: Banner colors
ro: Culori banner

en: Banner image
ro: Imagine banner

en: Banner links to
ro: Banner care trimite cate link

en: Banner name
ro: Nume banner

en: Banner progress bar colors
ro: Culoare bara de progres banner

en: Banner text
ro: Text banner

en: Banner title
ro: Titlu banner

en: Banner type
ro: Tip banner

en: Banners
ro: Bannere

en: Bar
ro: Bara

en: Based on cart total, allow user to achieve multiple thresholds
ro: Pe baza totalului coșului, permiteți utilizatorului să atingă mai multe praguri

en: Before "Add to cart" button
ro: Înainte de butonul „Adaugă în coș”

en: Before excerpt
ro: Înainte de rezumat

en: Best Point Earners
ro: Cei mai buni câștigători de puncte

en: Best Point Rewards
ro: Cele mai bune puncte recompense

en: Best Users
ro: Resetare utilizatori

en: Birthday
ro: Zi de naștere

en: Birthday input date format
ro: Format Dată pentru Ziua de naștere

en: Border
ro: Margine

en: Boxed customers list
ro: Lista client BOXED

en: Calculate points considering product price with:
ro: Calculați puncte având în vedere prețul produsului cu:

en: Check and assign points on:
ro: Verificați și atribuiți puncte pentru:

en: Choose based on which order status to assign points to users
ro: Alegeți în funcție de starea comenzii să atribuiți puncte utilizatorilor

en: Choose categories
ro: Alegeți categorii

en: Choose for which products to apply these points
ro: Alegeți pentru ce produse să aplicați aceste puncte

en: Choose for which products to apply this rule
ro: Alegeți pentru ce produse să aplicați această regulă

en: Choose for which tags to apply this rule
ro: Alegeți pentru ce etichete să aplicați această regulă

en: Choose from which date to assign points to previous orders
ro: Alegeți de la ce dată să atribuiți puncte comenzilor anterioare

en: Choose how to apply the discount. The discount can either be a percent or a fixed amount
ro: Alegeți cum se aplică reducerea. Reducerea poate fi procentuală sau o sumă fixă.

en: Choose how to apply the discount. The discount can either be a percentage or a fixed amount
ro: Alegeți cum să aplicați reducerea. Reducerea poate fi fie un procent sau o sumă fixă

en: Choose how to calculate the discount when customers use their available points
ro: Alegeți cum să se calculeze reducerea atunci când clienții își folosesc punctele disponibile.

en: Choose in which section to show this banner
ro: Alegeți în ce secțiune să afișați acest banner

en: Choose membership plans
ro: Alege planul de membru

en: Choose products
ro: Alege produse

en: Choose tags
ro: Alege taguri

en: Choose the action you want to execute
ro: Alegeți acțiunea pe care doriți să o executați

en: Choose the banner action type. To create target banners you need to enable extra points options first.
ro: Alegeți tipul de acțiune pentru banner. Pentru a crea bannere țintă, trebuie să activați mai întâi opțiunile de puncte suplimentare.

en: Choose the banner type
ro: Alegeți tipul de banner

en: Choose the format of the email that has to be sent.
ro: Alegeți formatul e-mailului care trebuie trimis.

en: Choose the style for the redeem points section
ro: Alegeți stilul pentru secțiunea de valorificare a punctelor

en: Choose to assign points to all previous orders or only orders placed from a specific date. All orders from this date will be checked and points will be added to the customer's profile.
ro: Alegeți să atribuiți puncte tuturor comenzilor anterioare sau numai comenzilor plasate de la o anumită dată. Toate comenzile de la această dată vor fi verificate și vor fi adăugate puncte la profilul clientului.

en: Choose to which users apply this action
ro: Alegeți utilizatorilor cărora le aplică această acțiune

en: Choose user levels
ro: Alege nivel utilizator

en: Choose user roles
ro: Alegeți roluri de utilizator

en: Choose where to show the points message in the product page
ro: Alegeți unde să afișați mesajul cu puncte în pagina produsului

en: Choose whether to award points to users automatically or manually
ro: Alegeți dacă să acordați puncte utilizatorilor automat sau manual

en: Choose whether to calculate points considering prices with taxes or without taxes
ro: Alegeți dacă să calculați puncte având în vedere prețurile cu taxe sau fără taxe

en: Choose which products to exclude
ro: Alegeți ce produse să excludeți

en: Choose which roles
ro: Alegeți ce roluri

en: Choose which roles to exclude
ro: Alegeți ce roluri să excludeți

en: Choose which user roles can collect points with their purchases
ro: Alegeți ce rol de utilizator pot colecta puncte cu achizițiile lor

en: Choose which user roles can redeem points
ro: Alegeți ce rol de utilizator pot valorifica puncte

en: Choose which user roles to apply the action
ro: Alegeți ce rol de utilizator să aplicați acțiunea

en: Choose which user roles to exclude from this bulk action
ro: Alegeți ce rol de utilizator să excludeți din această acțiune în bloc

en: Choose which users
ro: Alegeți ce utilizatori

en: Choose which users to apply the action
ro: Alegeți ce utilizatori să aplice acțiunea

en: Choose which users to exclude
ro: Alegeți ce utilizatori să excludeți

en: Choose which users to exclude from this bulk action
ro: Alegeți ce utilizatori să excludeți din această acțiune în bloc

en: Code
ro: Cod

en: Collected Points
ro: Puncte colectate

en: Colors
ro: Culori

en: Complete Profile
ro: Profil complet

en: Complete your profile
ro: Completeaza profilul tau

en: Confirm delete
ro: Confirmă ștergerea

en: Conversion based on order subtotal
ro: Conversie bazată pe subtotalul comenzii

[ctx: Copy-to-clipboard button text]
en: Copy
ro: Copiaza

[ctx: Copy-to-clipboard message]
en: Copied!
ro: Copiat

en: Coupons allowed
ro: Cupoane permise

en: Create banner
ro: Creaza banner

en: Create level
ro: Creaza nivel

en: Create rule
ro: Creaza regula

en: Custom
ro: Personalizat

[ctx: Customer Points action]
en: Add points
ro: Adauga puncte

[ctx: Customer Points action]
en: Ban user
ro: Blocheaza utilizator

[ctx: Customer Points action]
en: Remove all points
ro: Sterge toate punctele

[ctx: Customer Points action]
en: Remove points
ro: Sterge puncte

[ctx: Customer Points action]
en: Unban user
ro: Deblocheaza utilizator

[ctx: Customer Points action]
en: View history
ro: Vezi istoric

[ctx: Customer add points save button]
en: Add points
ro: Adauga puncte

[ctx: Customer add points title]
en: Add points to the customer
ro: Adauga puncte unui client

[ctx: Customer remove points save button]
en: Remove all points
ro: Sterge toate punctele

[ctx: Customer remove points save button]
en: Remove points
ro: Sterge puncte

[ctx: Customer remove points title]
en: Remove points from the customer
ro: Sterge punctele unui client

en: Customization
ro: Customizare

en: Daily Login
ro: Conectare zilnică

en: Date
ro: Data

en: Date of birth
ro: Data nasterii

en: Date of creation
ro: Data crearii

en: Days
ro: Zile

en: Days before points expire
ro: Zile înainte de expirarea punctelor

en: Decide how many points will be assigned to each order based on the currency
ro: Decideți câte puncte vor fi alocate fiecărei comenzi în funcție de monedă

en: Decide how many points will be assigned to each order based on the currency.
ro: Decideți câte puncte vor fi alocate pentru fiecare comandă în funcție de monedă.

en: Default
ro: Mod implicit

en: Default points assigned
ro: Puncte implicite atribuite

en: Default text:
ro: Text default:

en: Default title:
ro: Titlu default:

en: Delete
ro: Sterge

[ctx: Delete confirmation action]
en: Yes, delete
ro: Da, sterge

en: Description
ro: Descriere

[ctx: Description of Points Rules. Placeholder are tag html.]
en: Please note: rules applied to products have a higher priority by default. %1$sRead the documentation to better understand how rules work >%2$s
ro: Vă rugăm să rețineți: regulile aplicate produselor au o prioritate mai mare în mod implicit. %1$sCitiți documentația pentru a înțelege mai bine cum funcționează regulile >%2$s

en: Do not assign points to orders in which the user is redeeming points
ro: Nu acordați puncte pentru comenzile în care utilizatorul valorifică puncte.

en: Don't apply action to
ro: Nu aplicați acțiune la

en: Don't lose your points!
ro: Nu pierde punctele tale!

en: Duplicate
ro: Duplicare

en: Each month
ro: In fiecare luna

en: Each week
ro: In fiecare saptamana

en: Edit banner
ro: Editeaza banner

en: Edit level
ro: Editeaza nivel

en: Edit rule
ro: Editeaza regula

en: Email content
ro: Conținut e-mail

en: Email type
ro: Tip email

en: Emails
ro: E-mailuri

en: Enable Integration
ro: Activați integrarea

en: Enable customer ranking
ro: Activați clasarea clienților

en: Enable if you want to exclude some products from this rule
ro: Activați dacă doriți să excludeți unele produse din această regulă

en: Enable if you want to exclude specific users or user roles
ro: Activați dacă doriți să excludeți anumiți utilizatori sau roluri de utilizator

en: Enable if you want to reassign all the redeemed points to a customer when an order is refunded
ro: Activați dacă doriți să reatribuiți toate punctele valorificate unui client atunci când o comandă este rambursată

en: Enable if you want to remove earned points when an order is cancelled
ro: Activați dacă doriți să eliminați punctele câștigate atunci când o comandă este anulată

en: Enable if you want to set an expiration time on points assigned to users
ro: Activați dacă doriți să setați un timp de expirare pentru punctele alocate utilizatorilor

en: Enable points incentive on total collected points
ro: Activați stimulente de puncte pentru punctele totale adunate

en: Enable the use of coupons
ro: Activeaza utilizarea cupoanelor

en: Enable this email notification
ro: Activați această notificare prin e-mail

en: Enable to add a link to this banner
ro: Activați pentru a adăuga un link la acest banner

en: Enable to allow your shop manager to access and manage the plugin settings
ro: Activați pentru a permite managerului magazinului să acceseze și să gestioneze setările pluginului

en: Enable to not assign points to orders in which the user redeems points
ro: Activați pentru a nu atribui puncte comenzilor în care utilizatorul răscumpără puncte

en: Enable to offer free shipping to users that redeem their points. A free shipping method must be enabled and set up in your shipping zones to generate “a valid free shipping coupon”
ro: Activați pentru a oferi transport gratuit utilizatorilor care își valorifică punctele. O metodă de livrare gratuită trebuie să fie activată și configurată în zonele dvs. de expediere pentru a genera „un cupon de livrare gratuită valid”

en: Enable to remove points when applying a total or partial refund of the order
ro: Activați eliminarea punctelor când se aplică o rambursare totală sau parțială a comenzii

en: Enable to set a minimum or maximum of points that can be converted into a coupon code
ro: Activați pentru a seta un minim sau un maxim de puncte care pot fi convertite într-un cod de cupon

en: Enable to set an expiry date for points coupon codes to be used
ro: Activați pentru a seta o dată de expirare pentru codurile de cupon de puncte care urmează să fie utilizate

en: Enable to show the message related to points in all product pages
ro: Activați pentru a afișa mesajul legat de puncte în toate paginile de produse

en: Enable to show the message related to points in all shop pages
ro: Activați pentru a afișa mesajul legat de puncte în toate paginile magazinului

en: Enable/Disable
ro: Activati / Dezactivati

en: Endpoint for points section
ro: Punct final pentru secțiunea de puncte

en: Enter a description to explain to your users the reason for the points action
ro: Introduceți o descriere pentru a explica utilizatorilor motivul acțiunii cu puncte

en: Enter a name to identify this banner
ro: Introduceți un nume pentru a identifica acest banner

en: Enter a name to identify this rule
ro: Introduceți un nume pentru a identifica această regulă

en: Enter points to use
ro: Introduceți punctele de utilizat

en: Enter the maximum number of products the user can review to earn extra points
ro: Introduceți numărul maxim de produse pe care utilizatorul le poate examina pentru a câștiga puncte suplimentare

en: Enter the renew order label to identify point assignment in the user's points history page
ro: Introduceți eticheta de reînnoire a comenzii pentru a identifica alocarea punctelor în pagina de istoric de puncte a utilizatorului

en: Enter the text to show in this banner
ro: Introduceți textul de afișat în acest banner

en: Enter the title to show in this banner
ro: Introduceți titlul de afișat în acest banner

[ctx: Error message during admin actions]
en: Some fields are missing
ro: Unele câmpuri lipsesc

[ctx: Error message during share points coupon creation]
en: Please check the number of points to share.
ro: Vă rugăm să verificați numărul de puncte de distribuit.

en: Exclude products
ro: Exclude produse

en: Exclude users
ro: Excludeți utilizatori

en: Expire on
ro: Expira pe

en: Expired Points
ro: Puncte expirate

en: Expiring Points
ro: Puncte care expiră

en: Extra Points
ro: Puncte suplimentare

en: Extra points for amount spent
ro: Puncte suplimentare pentru suma cheltuită

en: Extra points for completed profile
ro: Puncte suplimentare pentru profilul completat

en: Extra points for members of specific plans
ro: Puncte suplimentare pentru membrii planurilor specifice

en: Extra points for orders
ro: Puncte suplimentare pentru comenzi

en: Extra points for points collected
ro: Puncte suplimentare pentru punctele adunate

en: Extra points for referral purchase
ro: Puncte suplimentare pentru achiziția prin recomandare

en: Extra points for referrals
ro: Puncte suplimentare pentru recomandări

en: Extra points for subscribers
ro: Puncte suplimentare pentru abonați

en: Extra points for the first daily login
ro: Puncte suplimentare pentru prima conectare zilnică

en: Extra points for user registration
ro: Puncte suplimentare pentru înregistrarea utilizatorului

en: Extra points for user that collected the most points
ro: Puncte suplimentare pentru utilizatorul care a adunat cele mai multe puncte

en: Extra points for users that achieve specific levels
ro: Puncte suplimentare pentru utilizatorii care ating anumite niveluri

en: Extra points for users' birthday
ro: Puncte suplimentare pentru ziua de naștere a utilizatorilor

en: Filter
ro: Filtru

[ctx: First placeholder: number of point; second placeholder: label of points]
en: Removed %1$d %2$s to customer for order refund.
ro: Scăzut %1$d %2$s pentru comandă returnată.

[ctx: First placeholder: number of points; second and third placeholder: labels of points]
en: <strong>%1$s</strong> %2$s | <strong>%1$s</strong> %3$s
ro[0]: <strong>%1$s</strong> %2$s
ro[1]: <strong>%1$s</strong> %3$s
ro[2]: <strong>%1$s</strong>de %3$s

[ctx: First placeholder: number of points; second placeholder: label of points]
en: <strong>%1$s</strong> %2$s | <strong>%1$s</strong> %3$s
ro[0]: <strong>%1$s</strong> %2$s
ro[1]: <strong>%3$s</strong> %4$s
ro[2]: <strong>%3$s</strong> de %4$s

[ctx: First placeholder: number of points; second placeholder: label of points]
en: Customer earned %1$d %2$s for this purchase.
ro: Cumpărătorul câștigă %1$d %2$s pentru această achiziție.

[ctx: First placeholder: number of points; second placeholder: label of points]
en: Customer redeemed %1$d %2$s to get a reward
ro: %1$d %2$s pentru a obține o recompensă

[ctx: First placeholder: number of points; second placeholder: label of points]
en: Removed %1$d %2$s for order %3$s.
ro: Scăzut %1$d %2$s pentru comanda %3$s.

[ctx: First placeholder: number of points; second placeholder: label of points]
en: Removed %1$s for %2$s.
ro: Ai %1$s%2$s.

[ctx: First placeholder: number of points; second placeholder: reason of action]
en: Returned %1$s to customer for %2$s.
ro: A returnat %1$s clientului pentru %2$s.

en: Fixed Price Discount
ro: Reducere la preț fix

en: Fixed amount of points for each order
ro: Sumă fixă de puncte pentru fiecare comandă

en: For
ro: Pentru

en: For each
ro: Pentru fiecare

en: From
ro: De la

en: From (Email Address)
ro: De la (adresa de e-mail)

en: From (Name)
ro: De la (Nume)

en: Get %points% Extra Points
ro: Obțineți %points% puncte suplimentare

en: Get %points% for each user that complete an order by clicking on your referral link
ro: Obțineți %puncte% pentru fiecare utilizator care finalizează o comandă făcând clic pe linkul de recomandare

en: Get %points% when you spend %amount%
ro: Obțineți %points% când cheltuiți %amount%

en: Get points
ro: Obțineți puncte

en: Get points based on your order amount!
ro: Obțineți puncte în funcție de valoarea comenzii dvs.!

en: Get the referral link
ro: Obțineți linkul de recomandare

en: Hide points messages to guest users
ro: Ascundeți mesajele cu puncte pentru utilizatorii invitați

en: If enabled, sale products will not assign points to your users
ro: Dacă este activată, produsele de vânzare nu vor atribui puncte utilizatorilor dvs

en: If enabled, sale products will not be used to redeem points
ro: Dacă este activată, produsele de reducere nu vor fi folosite pentru a valorifica puncte

en: If you created multiple points based rules on cart total, choose whether to apply all rules or just the highest value rule
ro: Dacă ați creat mai multe reguli bazate pe puncte pe totalul coșului, alegeți dacă aplicați toate regulile sau doar regula cu cea mai mare valoare

en: Import Points
ro: Importa puncte

en: Import points
ro: Importa puncte

en: Label for points section
ro: Etichetă pentru secțiunea de puncte

[ctx: Label of button to convert point on My account page share points tab]
en: Convert
ro: Converteste

en: Label:
ro: Eticheta:

en: Last 30 days
ro: Ultimele 30 zile

en: Last day
ro: Ultima zi

en: Leave a review
ro: Lasa un review

en: Level Achieved
ro: Nivel atins

en: Level name
ro: Nume nivel

en: Level:
ro: Nivel:

en: Levels & Badges
ro: Niveluri și insigne

en: Manually - You can assign points manually in 'Customer Points' tab
ro: Manual - Puteți aloca puncte manual în fila „Puncte client”.

en: Max discount type
ro: Tip de reducere maximă

en: Max discount value
ro: Valoarea maximă a reducerii

en: Maximum amount of points that can be converted
ro: Cantitatea maximă de puncte care pot fi convertite

en: Maximum discount for a single product
ro: Reducere maximă pentru un singur produs

en: Maximum discount users can get
ro: Reduceri maxime pe care utilizatorii le pot obține

en: Message position
ro: Poziționare mesaj

en: Message text in cart
ro: Textul mesajului în coș

en: Message text in checkout
ro: Textul mesajului în casă

[ctx: Message that appears when a post is published]
en: Banner published
ro: Banner publicat

[ctx: Message that appears when a post is published]
en: Level published
ro: Nivel publicat

[ctx: Message that appears when a post is published]
en: Rule published
ro: Regula publicata

[ctx: Message that appears when a post is updated]
en: Banner updated
ro: Banner actualizat

[ctx: Message that appears when a post is updated]
en: Level updated
ro: Nivel actualizat

[ctx: Message that appears when a post is updated]
en: Rule updated
ro: Regula actualizata

en: Minimum amount of points that can be converted
ro: Cantitatea minimă de puncte care pot fi convertite

en: Minimum cart amount to redeem points
ro: Suma minimă de coș pentru a valorifica punctele

en: Minimum discount required to redeem
ro: Reducere minimă necesară pentru valorificare

en: Minimum discount users can get
ro: Reducerea minimă pe care utilizatorii le pot obține

en: Months
ro: Luni

en: Move
ro: Muta

en: My Points
ro: Punctele mele

[ctx: My account banner title]
en: My level
ro: Nivelul meu

[ctx: My account banner title]
en: My rank
ro: Rangul meu

[ctx: Name of duplicated post type]
en:  - Copy
ro: - Copie

[ctx: Name of duplicated rule]
en:  - Copy
ro: - Copie

en: No
ro: Nu

en: No results
ro: Fara rezultate

en: No users found
ro: Nici un utilizator gasit

en: Not found
ro: Nu am gasit

en: Not found in Trash
ro: Nu am gasit in Cos

en: Number of customers to show
ro: Numărul de clienți de afișat

en: Number of customers to show:
ro: Numărul de clienți de afișat:

en: Number of days before 'points expiration' when the email will be sent
ro: Numărul de zile înainte de expirarea punctului când va fi trimis e-mailul

en: Number of points earned for each commission
ro: Numărul de puncte câștigate pentru fiecare comision

en: On sale products
ro: Produse cu pret redus

en: Once a day if points have been updated
ro: O dată pe zi dacă punctele au fost actualizate.

en: Only specified user roles
ro: Doar roluri de utilizator specificate

en: Only specified users
ro: Doar utilizatori specificati

en: Only users with points
ro: Doar utilizatori cu puncte

en: Optional description:
ro: Descriere opțională:

en: Options
ro: Optiuni

en: Order Cancelled
ro: Comandă Anulată

en: Order Completed
ro: Comanda finalizata

en: Order No.
ro: Comanda nr.

en: Order Processing
ro: Comanda in procesare

en: Order Refund
ro: Rambursare Comandă

en: Order Refund Deleted
ro: Rambursarea comenzii a fost ștearsă

en: Order refunded
ro: Comanda rambursată

en: Orders placed from a specific date
ro: Comenzi plasate de la o anumită dată

[ctx: Part of an option where for each renew are assigned some points]
en: review(s) is equivalent to
ro: recenzii echivalente cu

en: Payment Completed
ro: Plata incheiata

en: Percent of points
ro: Procent de puncte

en: Percent of points earned by customer
ro: Procentul de puncte câștigate de client

en: Percent of points earned by customer.
ro: (%) Procentul de puncte câștigate de client.

en: Percentage Discount
ro: Reducere procentuală

[ctx: Placeholder are html tags.]
en: Choose to which users apply this rule. %1$sNote:%2$s you can apply rules only to user roles enabled in the global option. If you want to create rules for all users or other user roles you need to %3$sedit the global option%4$s
ro: Alegeți utilizatorilor cărora le aplică această regulă. %1$sNotă:%2$s puteți aplica reguli numai rolurilor de utilizator activate în opțiunea globală. Dacă doriți să creați reguli pentru toți utilizatorii sau pentru alte roluri de utilizator, trebuie să %3$seditați opțiunea globală%4$s

[ctx: Placeholder is the minimum amount of points that can be used. Error message on My account share points tab]
en: You can convert a maximum of %s
ro: Poti converti un maxim de %s

[ctx: Placeholder is the minimum amount of points that can be used. Error message on My account share points tab]
en: You need to convert a minimum of %s
ro: Trebuie sa convertesti un minim de %s

[ctx: Placeholder: admin email]
en: Enter recipients (separated by commas) for this email. Defaults to <code>%s</code>
ro: Introduceți destinatarii (separați prin virgule) pentru acest e-mail. Valori implicite la <code>%s</code>

[ctx: Placeholder: email heading]
en: This field lets you change the main heading in email notification. Leave it blank to use the default heading type: <code>%s</code>.
ro: Acest câmp vă permite să schimbați titlul principal în notificarea prin e-mail. Lăsați necompletat pentru a utiliza tipul de titlu implicit: <code>%s</code>.

[ctx: Placeholder: label of points;]
en: %s history
ro: %s istoric

[ctx: Placeholder: label of points;]
en: At the moment you don't have enough %s to convert
ro: Momentan nu aveți suficient %s pentru a face conversia

[ctx: Placeholder: label of points;]
en: Do you want to share your %s? Create a coupon code and share it so it can be used
ro: Doriți să distribuiți %s-ul dvs.? Creați un cod de cupon și distribuiți-l pentru a putea fi folosit

[ctx: Placeholder: label of points;]
en: Enter the %s to share
ro: Introduceți %s pentru a distribui

[ctx: Placeholder: label of points;]
en: Get %s!
ro: Obțineți %s!

[ctx: Placeholder: label of points;]
en: Manage %s
ro: Gestionați %s

[ctx: Placeholder: label of points;]
en: My %s
ro: %s proprii

[ctx: Placeholder: subject]
en: This field lets you edit the email subject line. Leave it blank to use the default subject text: <code>%s</code>.
ro: Acest câmp vă permite să editați linia de subiect al e-mailului. Lăsați necompletat pentru a utiliza textul implicit al subiectului: <code>%s</code>.

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Plural label replacing "points"
ro: Etichetă care înlocuiește pluralul pentru „puncte”

en: Point
ro: Puncte

en: Points
ro: Puncte

en: Points Message for cart and checkout
ro: Afișați mesajul cu puncte în coș și finalizarea comenzii.

en: Points Options
ro: Optiuni puncte

en: Points Rules
ro: Regulile punctelor

en: Points and Rewards
ro: Puncte si recompense

en: Points collected
ro: Puncte colectate

en: Points coupon will expire after
ro: Cuponul de puncte va expira după

en: Points for affiliates
ro: Puncte pentru afiliați

en: Points history
ro: Istoric puncte

en: Points in Cart & Checkout
ro: Puncte în coș și comandă

en: Points in My Account
ro: Puncte in Contul meu

en: Points in shop pages
ro: Puncte în paginile magazinului

en: Points of next level
ro: Puncte de nivelul următor

en: Points redeeming
ro: Valorificarea punctelor

en: Points to assign
ro: Puncte de atribuit

en: Points to assign:
ro: Puncte de atribuit:

en: Points to collect
ro: Puncte de colectat

en: Points to redeem
ro: Puncte de valorificat

en: Points type
ro: Tip puncte

en: Points will expire after
ro: Punctele vor expira după

en: Points you can get:
ro: Puncte pe care le poți obține:

en: Points:
ro: Puncte:

[ctx: Post Type General Name]
en: Banners
ro: Bannere

[ctx: Post Type General Name]
en: Levels & Badges
ro: Niveluri și insigne

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Levels & Badges
ro: Niveluri și insigne

[ctx: Post action]
en: Delete
ro: Sterge

en: Priority
ro: Prioritate

en: Products of specific categories
ro: Produse din anumite categorii

en: Products of specific tags
ro: Produsele unui tag specific

en: Products to show
ro: Produse de prezentat

en: Progress
ro: Progres

en: Purchase by referral
ro: Cumpărare prin recomandare

en: Purchased on
ro: Cumparat pe

en: Rank
ro: Rang

en: Rank Shortcodes
ro: Cod scurt pentru Rang

en: Ranking
ro: Ranguri

en: Reason
ro: Motiv

[ctx: Reason to show when the customer earns points from recurring payment]
en: Renew order label
ro: Reînnoiți eticheta comenzii

en: Reassign points when an order is refunded
ro: Realocați puncte atunci când o comandă este rambursată

en: Recipient(s)
ro: Destinatar(i)

en: Redeem conversion rate
ro: Valorificați rata de conversie

en: Redeem max discount rate
ro: Valorificați rata maximă de reducere

en: Redeem message in Cart and Checkout
ro: Valorificați mesajul în coș și finalizarea comenzii

en: Redeem points
ro: Valorificați puncte

en: Redeemed Points
ro: Puncte Valorificate

en: Redeeming restrictions
ro: Răscumpărarea restricțiilor

en: Refer a friend
ro: Recomandați unui prieten

en: Referral link signup
ro: Înregistrare link de recomandare

en: Registration
ro: Înregistrare

en: Registration by referral
ro: Înregistrare prin trimitere

en: Remove earned points if order is cancelled
ro: Eliminați punctele câștigate dacă comanda este anulată

en: Remove earned points if order is refunded
ro: Eliminați punctele câștigate dacă comanda este rambursată

en: Remove points
ro: Sterge puncte

en: Remove points to users
ro: Eliminați puncte pentru utilizatori

en: Removed commission
ro: Comision eliminat

en: Removed commission for refunded order
ro: S-a eliminat comisionul pentru comanda rambursată

en: Removed points due to a referred user cancellation
ro: Puncte eliminate din cauza anulării unui utilizator recomandat

en: Removed registration points due to a referred user cancellation
ro: Punctele de înregistrare au fost eliminate din cauza anulării unui utilizator recomandat

en: Renew order
ro: Reînnoiește comanda

en: Reset points
ro: Reseteaza puncte

en: Reviews
ro: Review-uri

en: Revoke referral points if referred user account is deleted or banned
ro: Revocați punctele de recomandare dacă contul de utilizator recomandat este șters sau interzis

en: Reward Discount has been removed. You can't use this discount with other coupons.
ro: Reducere de puncte a fost eliminata. Nu poti folosi aceasta reducere cu alte cupoane.

en: Rewards Points Message for cart and checkout
ro: Mesaj cu puncte de recompensă pentru coș și finalizare

en: Round Down
ro: Rotunjire în jos

en: Round Up
ro: Rotunjire în sus

en: Rule name
ro: Nume regula

en: Rule type
ro: Tipul de regulă

en: Rule will be valid
ro: Regula va fi valida

en: Save Banner
ro: Salveaza banner

en: Save Level
ro: Salveaza nivel

en: Save Rule
ro: Salveaza regula

en: Search
ro: Cauta

en: Search banner
ro: Cauta banner

en: Search for a category
ro: Căutați o categorie

en: Search for a tag
ro: Cauta un tag

en: Search level
ro: Cauta nivel

en: Search membership plan
ro: Căutați planul de membru

en: Search rule
ro: Regula cautare

en: Search user level
ro: Căutați la nivel de utilizator

en: Search user role
ro: Căutați rol de utilizator

en: Select how to round the points. For example, if points are 1.5 and Round Up is selected, points will be 2. If Round Down is selected, points will be 1
ro: Selectați modul de rotunjire a punctelor. De exemplu, dacă punctele sunt 1,5 și este selectat Rotunjire în sus, punctele vor fi 2. Dacă este selectat Rotunjire în jos, punctele vor fi 1.

en: Select if you want to allow the use of point-redemption coupons, WooCommerce coupons or both
ro: Selectați dacă doriți să permiteți utilizarea cupoanelor de răscumpărare a punctelor, a cupoanelor WooCommerce sau a ambelor.

en: Select the method to calculate points for affiliates.
ro: Selectați metoda de calculare a punctelor pentru afiliați.

en: Select the method to calculate points for your affiliates
ro: Selectați metoda de calculare a punctelor pentru afiliații dvs

en: Send an email before the expiration date
ro: Trimiteți un e-mail înainte de data de expirare

en: Set a default expiration on points earned in your shop
ro: Setați o expirare prestabilită pentru punctele câștigate în magazinul dvs

en: Set a fix amount of points to assign for each commission.
ro: Stabiliți o sumă fixă de puncte de atribuit pentru fiecare comision.

en: Set after how many days a points coupon code will expire
ro: Setați după câte zile va expira un cod de cupon de puncte

en: Set how many points per product will be earned based on the product value. You can override this value for specific products or users using the points rules.%sPlease, note: points are awarded on a product basis and not on the cart total
ro: Setați câte puncte vor fi câștigate pe produs în funcție de valoarea produsului. Puteți înlocui această valoare pentru anumite produse sau utilizatori utilizând regulile de puncte.%s Vă rugăm să rețineți: punctele sunt acordate pe bază de produs și nu pe totalul coșului.

en: Set how many points to assign
ro: Setați câte puncte să atribuiți

en: Set how many points to assign based on cart total
ro: Setați câte puncte să atribuiți în funcție de totalul coșului

en: Set how many points to assign per order placed
ro: Setați câte puncte de atribuit pentru fiecare comandă plasată

en: Set how many points to assign to members
ro: Setați câte puncte să atribuiți membrilor

en: Set how many points to assign to new users
ro: Setați câte puncte să atribuiți noilor utilizatori

en: Set how many points to assign to the user that collected the most points
ro: Setați câte puncte să atribuiți utilizatorului care a adunat cele mai multe puncte

en: Set how many points to assign to users on their birthday
ro: Setați câte puncte să atribuiți utilizatorilor de ziua lor

en: Set how many points to assign to users when they achieve a specific level
ro: Setați câte puncte să atribuiți utilizatorilor atunci când ating un anumit nivel

en: Set how many points.
ro: Seteaza cate puncte.

en: Set the expiration for points coupon codes
ro: Setați expirarea codurilor de cupon de puncte

en: Set the maximum discount amount that your users can get when they redeem their points
ro: Setați suma maximă de reducere pe care o pot obține utilizatorii dvs. atunci când își valorifică punctele

en: Set the maximum discount that can be applied per product
ro: Setați reducerea maximă care poate fi aplicată pe produs

en: Set the maximum number of points that the user can convert into a coupon code
ro: Setați numărul maxim de puncte pe care utilizatorul le poate converti într-un cod de cupon

en: Set the minimum cart amount required to redeem points
ro: Setați suma minimă pentru coș necesară pentru a răscumpăra puncte

en: Set the minimum discount to redeem points
ro: Setați reducerea minimă pentru a răscumpăra puncte

en: Set the minimum number of points that the user can convert into a coupon code
ro: Setați numărul minim de puncte pe care utilizatorul le poate converti într-un cod de cupon

en: Set the priority to assign to this rule. This is important to overwrite rules. 1 is highest priority
ro: Setați prioritatea de atribuit acestei reguli. Acest lucru este important pentru a suprascrie regulile. 1 este cea mai mare prioritate

en: Set the text to show as title of threshold message
ro: Setați textul să fie afișat ca titlu al mesajului de prag

en: Set when to check points of all users and assign these extra points
ro: Setați când să verificați punctele tuturor utilizatorilor și atribuiți aceste puncte suplimentare

en: Set which users to apply the selected action
ro: Setați ce utilizatori să aplice acțiunea selectată

en: Share to Earn
ro: Distribuie pentru a câștiga

en: Shared Points
ro: Puncte partajate

en: Show
ro: Afiseaza

en: Show birthday input field in
ro: Afișați câmpul de introducere a zilei de naștere în

en: Show customers' points
ro: Afiseaza punctele clientilor

en: Show points collected by the user so far
ro: Afișați punctele adunate de utilizator până acum

en: Show points earned and spent in My Account > Order details
ro: Afișați punctele câștigate și cheltuite în Contul Meu > Detalii comandă

en: Show points in Cart page
ro: Afișați puncte în pagina Coș

en: Show points in Checkout page
ro: Afișați puncte în pagina Checkout

en: Show points message in cart and checkout.
ro: Afișați mesajul cu puncte în coș și finalizarea comenzii.

en: Show points message in product page
ro: Afișați mesajul cu puncte în pagina produsului

en: Show points message in shop pages (loop)
ro: Afișați mesajul cu puncte în paginile magazinului (buclă)

en: Show points on My Account
ro: Afișați puncte în Contul meu

en: Show progress slider
ro: Afișați glisorul de progres

en: Show ranking in My Account
ro: Afiseaza clasament in "Contul Meu"

en: Show rewards points message in cart and checkout.
ro: Afișați mesajul cu punctele de recompensă în coș și în finalizarea comenzii.

en: Simple
ro: Simplu

en: Simple customers list
ro: Lista clienti SIMPLA

en: Singular label replacing "point"
ro: Etichetă care înlocuiește singularul pentru „punct”

en: Specific products
ro: Produse specifice

en: Specified user roles
ro: Roluri de utilizator specificate

en: Specified users
ro: Utilizatori specificati

en: Start Export
ro: Start export

en: Start Import
ro: Start import

en: Style:
ro: Stil:

en: Subject
ro: Subiect

en: Target
ro: Ţintă

en: Target - Membership Plan
ro: Țintă - Plan de membru

en: Target - Total Amount
ro: Ținta - Total Cheltuit

en: Target - Total Orders
ro: Ținta - Comenzi Totale

en: Target - Total Points
ro: Ținta - Puncte acumulate

en: Target achieved - Birthday
ro: Ținta atinsă - Zi de naștere

en: Target achieved - Checkout Total Threshold
ro: Ținta atinsă - Finalizare Prag Total

en: Target achieved - Daily Login
ro: Obiectiv atins - Conectare zilnică

en: Target achieved - Level
ro: Ținta atinsă - Nivel

en: Target achieved - Membership Plan
ro: Obiectiv atins - Planul de membru

en: Target achieved - Points collected
ro: Ținta atinsă - Puncte acumulate

en: Target achieved - Profile Completed
ro: Obiectiv atins - Profil finalizat

en: Target achieved - Total Orders
ro: Ținta atinsă - Comenzi Totale

en: Target achieved - Total spend
ro: Ținta atinsă - Total Cheltuit

en: Targets to achieve
ro: Obiective de atins

[ctx: Text displayed inside the history table. Placeholder is the coupon code.]
en: Created coupon: %s
ro: Cupon creat: %s

en: The CSV is invalid.
ro: CSV-ul este nevalid.

en: The minimum value to redeem is
ro: Valoarea minimă de răscumpărat este

en: The referred user with ID (%1$d) has been deleted
ro: Utilizatorul trimis cu ID (%1$d) a fost șters

en: This action cannot be undone and you will not be able to recover this data.
ro: Această acțiune nu poate fi anulată și nu veți putea recupera aceste date.

en: This email is sent to users, a few days before their points expire.
ro: Acest e-mail este trimis utilizatorilor, cu câteva zile înainte ca punctele lor să expire.

en: This week
ro: Saptamana asta

en: Title
ro: Titlu

en: Title of threshold message
ro: Titlul mesajului de prag

en: Title:
ro: Titlu:

en: To
ro: La

en: Today
ro: Azi

en: Total collected
ro: Total colectat

[ctx: Total number of orders updated.]
en: <strong>%d</strong> order has been updated | <strong>%d</strong> orders have been updated
ro[0]: <strong>%d</strong> comandă a fost actualizată
ro[1]: <strong>%d</strong> comenzi au fost actualizate
ro[2]: <strong>%d</strong> de comenzi au fost actualizate

en: Unban user
ro: Deblocheaza utilizator

en: Unban users
ro: Deblocheaza utilizatori

en: Update
ro: Actualizeaza

en: Update of YITH WooCommerce Points and Rewards: we are regenerating the points rules.
ro: Actualizare a punctelor și recompenselor YITH WooCommerce: regenerăm regulile de puncte.

en: Updated Points
ro: Puncte actualizate

en: Upgrade to %level%
ro: Upgrade la %level%

en: Upload an image for this banner
ro: Incarca imagine pentru banner

en: Use both coupons
ro: Folosiți ambele tipuri de cupoane

en: Use only WooCommerce coupons
ro: Folosiți doar cupoane WooCommerce

en: Use {points} {points_label} for a {max_discount} discount on this order!
ro: Folosiți {points} {points_label} pentru o reducere de {max_discount} la această comandă!

en: User
ro: Utilizator

en: User registration by referral
ro: Înregistrarea utilizatorului prin recomandare

en: User roles
ro: Roluri de utilizator

en: User that can redeem points
ro: Utilizator care poate răscumpăra puncte

en: Users with a membership plan
ro: Utilizatori cu plan de membru

en: Users with specific points level
ro: Utilizatori cu un anumit nivel de puncte

en: Value
ro: Valoare

en: View History
ro: Vezi istoric

en: View banner
ro: Vezi banner

en: View level
ro: Vezi nivel

en: View rule
ro: Vezi regula

en: When redeeming, calculate the discount on the product price with:
ro: La răscumpărare, calculați reducerea la prețul produsului cu:

en: When you achieve %points%
ro: Când obții %points%

en: When you spend a total of %amount% in our shop you will earn an extra %points%
ro: Când cheltuiți un total de %amount% în magazinul nostru, veți câștiga un %points% în plus

en: With <code><strong>YITH WooCommerce Points and Rewards</strong></code> you can start a rewards program with points to gain your customers' loyalty. Your customers will be able to use their points to get discounts making it a perfect marketing strategy for your store. <a href="https://yithemes.com/" target="_blank">Get more plugins for your e-commerce shop on <strong>YITH</strong></a>.
ro: Cu <code><strong>YITH WooCommerce Points and Rewards</strong></code> puteți începe un program de recompense prin puncte pentru a fideliza clienții. Clienții Dumneavoastră vor avea posibilitatea să-și folosească punctele pentru a obține discount-uri. Este o strategie de marketing perfectă pentru magazinul Dumneavoastră. <a href="https://yithemes.com/" target="_blank">Obțineți mai multe pluginuri pentru magazinul dvs. de comerț electronic pe <strong>YITH</strong></a>.

en: WooCommerce Points and Rewards points import
ro: Import de puncte WooCommerce și puncte Rewards

en: WooCommerce coupon system has been disabled. In order to make YITH WooCommerce Points and Rewards work correctly, you have to enable coupons.
ro: Sistemul de cupoane WooCommerce a fost dezactivat. Pentru ca punctele și recompensele YITH WooCommerce să funcționeze corect, trebuie să activați cupoanele.

en: YITH WooCommerce Affiliates Integration
ro: YITH WooCommerce Affiliates Integrare

en: YITH WooCommerce Points And Rewards - Balance
ro: YITH WooCommerce Points And Rewards - Balanta

en: YITH WooCommerce Points And Rewards - Customers Points
ro: YITH WooCommerce Points And Rewards - Puncte clienti

en: YITH WooCommerce Points and Rewards is enabled but not effective. It requires WooCommerce in order to work.
ro: YITH WooCommerce Points and Rewards este activat, dar nu este eficient. Este nevoie de WooCommerce pentru a funcționa.

en: Yes
ro: Da

en: You can do this action only one time
ro: Poti face actiunea asta o singura data.

en: You can't use this coupon in conjunction with other coupons
ro: Nu puteți utiliza acest cupon împreună cu alte cupoane

en: You must to be logged in to view your points.
ro: Trebuie să fiți logat pentru a vedea punctele Dumneavoastră

en: Your Points in
ro: Punctele tale in

en: Your balance is
ro: Balanta ta este:

en: Your credit is
ro: Creditul dvs. este

en: Your referral link
ro: Link-ul dvs. de recomandare

en: [Expiring points]
ro: [puncte care expira]

[ctx: [HELP TAB] Video title]
en: Check this video to learn how to set up a <b>points and rewards system</b> in your shop:
ro: Consultați acest videoclip pentru a afla cum să configurați un <b>sistem de puncte și recompense</b> în magazinul dvs.:

en: [Points updated]
ro: [Puncte actualizate]

[ctx: [gutenberg]: Label for gutenberg attribute]
en: Simple
ro: Simplu

[ctx: [gutenberg]: Label for gutenberg attribute]
en: Your credit is
ro: Creditul tau este

[ctx: [gutenberg]: Name of gutenberg attribute]
en: Message
ro: Mesaj

[ctx: [gutenberg]: Name of gutenberg attribute]
en: Product id
ro: ID Produs

[ctx: [gutenberg]: Name of gutenberg attribute]
en: Style of list
ro: Stilul listei

[ctx: [gutenberg]: Name of gutenberg attribute]
en: Text before points
ro: Text inaintea punctelor

[ctx: [gutenberg]: block description]
en: Show a single product page message
ro: Afișați un singur mesaj pe pagina de produs

[ctx: [gutenberg]: block description]
en: Show customer credit points.
ro: Afișați punctele de credit pentru clienți.

[ctx: [gutenberg]: block description]
en: Show messages about thresholds achieved on Cart & Checkout pages
ro: Afișați mesaje despre pragurile atinse în paginile Coș și finalizarea comenzii

[ctx: [gutenberg]: block name]
en: Threshold Points Message - YITH WooCommerce Points and Rewards
ro: Mesaj pentru puncte de prag - YITH WooCommerce Points and Rewards

[ctx: [gutenberg]: keywords]
en: Points
ro: Puncte

[ctx: [gutenberg]: keywords]
en: Points and Rewards
ro: Puncte si recompense

[ctx: [gutenberg]: keywords]
en: Points and Rewards Widget
ro: Widget pentru puncte și recompense

[ctx: [gutenberg]: keywords]
en: Points message
ro: Mesaj puncte

[ctx: [gutenberg]: number od customers to show]
en: Number of customers
ro: Numar de clienti

[ctx: [gutenberg]: show or hide the tabs]
en: Tabs
ro: Taburi

[ctx: [gutenberg]: title of widget]
en: Background Color
ro: Culoare fundal

[ctx: [gutenberg]: title of widget]
en: Text Color
ro: Culoare text

en: and get %points%
ro: și obțineți %points%

en: assign
ro: atribuie

en: back to levels list
ro: inapoi la lista de niveluri

en: banned
ro: blocat

en: current balance
ro: sold curent

en: customer's first name
ro: prenumele cumpărătorului

en: customer's last name
ro: numele cumpărătorului

en: customer's username
ro: numele de utilizator al cumpărătorului

en: days
ro: zile

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: Hi {username}!
    			
    Here you can find the updated balance of your {label_points}.
     
     <div class="points_banner">
     Total points collected: <b>{total_points}</b>
     <a href="{shop_url}">Redeem them in your next order ></a>
    </div>
    
     Well done!
     {website_name} staff
ro: Bună {username}!
    Aici puteți găsi soldul actualizat al {label_points}.
    <div class="points_banner">
    Total de puncte adunate: <b>{total_points}</b>
    <a href="{shop_url}">Valorați-le la următoarea comandă ></a>
    </div>
    Bine făcut!
    personalul {website_name}

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: If you proceed to checkout, you will earn <strong>{points}</strong> {points_label}!
ro: Finalizează această comandă şi câştigi <strong>{points}</strong> {points_label}!

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: Purchase this item and get <strong>{points} {points_label}</strong> - a worth of <strong>{price_discount_fixed_conversion}</strong>
ro: Cumpărați acest articol și obțineți <strong>{points} {points_label}</strong> - o valoare de <strong>{price_discount_fixed_conversion}</strong>

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: Use <strong>{points}</strong> {points_label} for a <strong>{max_discount}</strong> discount on this order!
ro: Folosește <strong>{points}</strong> {points_label} pentru <strong>{max_discount}</strong> reducere la această comandă!

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: {points} number of points earned;<br>{points_label} of points;<br>{price_discount_fixed_conversion} the value corresponding to points
ro: {points} numărul de puncte câștigate;<br>{points_label} etichetă pentru puncte;<br>{price_discount_fixed_conversion} valoarea corespunzătoare punctelor

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: {points} number of points earned;<br>{points_label} of points;<br>{price_discount_fixed_conversion} the value corresponding to points
ro: {points} numărul de puncte câștigate;<br>{points_label} eticheta pentru puncte;<br>{price_discount_fixed_conversion} contravaloarea corespunzătoare punctelor

en: each
ro: fiecare

en: earned:
ro: câștigat

en: in Get points tab
ro: in tabul "Ia puncte"

en: in Target tab
ro: in tabul "Target"

en: label for points
ro: etichetă pentru puncte

[ctx: label to show the worth amount]
en: worth
ro: in valoare de

en: latest updates of your points
ro: cele mai recente actualizări ale punctelor dvs.

[ctx: link to leave a review inside the review banner on My Account page]
en: Leave a review >
ro: Lasa un review >

en: of:
ro: din:

en: order(s) =
ro: Comandă(enzi) =

[ctx: part of a sentence on My account page share points tab]
en: %s for a coupon value of %s
ro: %s pentru o valoare a cuponului de %s

[ctx: part of a sentence on My account page share points tab]
en: Convert
ro: Converteste

[ctx: placeholder is an html tag]
en: Choose the banner action type.%s To create target banners you need to enable extra points options first.
ro: Alegeți tipul de acțiune pentru banner.%s Pentru a crea bannere țintă, trebuie să activați mai întâi opțiunile de puncte suplimentare.

en: points
ro: puncte

en: points =
ro: puncte =

en: points extra
ro: puncte extra

en: points to member of
ro: puncte către membru al

en: points to users with level
ro: puncte catre membru cu nivel

en: product | products
ro[0]: produs
ro[1]: produse
ro[2]: produse

en: repeat
ro: repetă

[ctx: sub title inside my account recap points badge]
en: to redeem
ro: de utilizat

[ctx: sub title inside my account recap points badge]
en: total collected:
ro: total colectat:

en: taxes excluded
ro: taxe excluse

en: taxes included
ro: taxe incluse

[ctx: the shared point coupon has beed used]
en: Expired
ro: Expirat

[ctx: the shared point coupon has beed used]
en: Used
ro: Utilizat

[ctx: the shared point coupon is still valid]
en: Deleted
ro: Sters

[ctx: the shared point coupon is still valid]
en: Not used
ro: Nefolosit

en: to
ro: la

en: used:
ro: utilizate:

en: value of the discount
ro: valoarea discount-ului

en: worth
ro: în valoare de
