YITH WooCommerce Points and Rewards - en to tr translation catalogue (636 entries)

note: Description of the plugin
en: With <code><strong>YITH WooCommerce Points and Rewards</strong></code> you can start a rewards program with points to gain your customers' loyalty. Your customers will be able to use their points to get discounts making it a perfect marketing strategy for your store. <a href="https://yithemes.com/" target="_blank">Get more plugins for your e-commerce shop on <strong>YITH</strong></a>.
tr: <code><strong>YITH WooCommerce Points and Rewards</strong></code> ile müşterilerinizin sadakatini kazanmak için puanlarla bir ödül programı başlatabilirsiniz. Müşterileriniz puanlarını indirim almak için kullanabilecek ve bu da onu mağazanız için mükemmel bir pazarlama stratejisi haline getirecektir. <a href="https://yithemes.com/" target="_blank"><strong>YITH</strong></a>'de e-ticaret mağazanız için daha fazla eklenti edinin.

en: Date
tr: Tarih

en: Amount
tr: Miktar

en: Order No.
tr: Sipariş No.

en: Reason
tr: Sebep

en: Description
tr: Açıklama

[ctx: Customer Points action]
en: Add points
tr: Puan ekle

[ctx: Customer Points action]
en: Remove points
tr: Noktaları kaldır

[ctx: Customer Points action]
en: Remove all points
tr: Tüm noktaları kaldır

en: User
tr: Kullanıcı

en: Points collected
tr: Toplanan puanlar

en: Points to redeem
tr: Kullanılacak puanlar

en: Rank
tr: Derece

en: Remove points
tr: Puanları kaldırın

en: Ban users
tr: Kullanıcıları yasaklayın

en: Unban users
tr: Kullanıcıların yasağını kaldırın

en: banned
tr: yasaklandı

[ctx: Customer Points action]
en: View history
tr: Geçmişi görüntüle

[ctx: Customer Points action]
en: Unban user
tr: Kullanıcının yasağını kaldır

[ctx: Customer Points action]
en: Ban user
tr: Kullanıcıyı yasakla

en: Filter
tr: Filtre

en: All users
tr: Tüm kullanıcılar

en: Only users with points
tr: Sadece puanı olan kullanıcılar

en: Update
tr: Güncelle

en: Delete
tr: Sil

en: Save Rule
tr: Kural Kaydet

[ctx: Admin action label to activate post type]
en: Activate
tr: Etkinleştir

[ctx: Admin action label to deactivate post type]
en: Deactivate
tr: Devre dışı bırakmak

[ctx: Admin action label to delete a post type]
en: Delete
tr: Silmek

en: Options
tr: Seçenekler

[ctx: Message that appears when a post is updated]
en: Banner updated
tr: Banner güncellendi

[ctx: Message that appears when a post is published]
en: Banner published
tr: Banner yayınlandı

en: %s banner permanently deleted. | %s banners permanently deleted.
tr[0]: %s başlığı kalıcı olarak silindi.
tr[1]: %s başlıkları kalıcı olarak silindi.

en: Banner name
tr: Afiş adı

en: Banner type
tr: Afiş türü

en: Status
tr: Durum

en: Duplicate
tr: Klonla

en: Move
tr: Hareket

[ctx: Post action]
en: Delete
tr: Silmek

en: Confirm delete
tr: Silmeyi onayla

note: translators: %s is the title of the post object.
en: Are you sure you want to delete "%s"?
tr: "%s"yi silmek istediğinizden emin misiniz?

note: translators: %s is the title of the post object.
en: This action cannot be undone and you will not be able to recover this data.
tr: Bu eylem geri alınamaz ve bu verileri kurtaramazsınız.

en: No
tr: Hayır

[ctx: Delete confirmation action]
en: Yes, delete
tr: Evet, sil

en: Default title:
tr: Varsayılan başlık:

en: Default text:
tr: Varsayılan metin:

en: Save Banner
tr: Afişi Kaydet

en: Create banner
tr: Afiş oluşturun

[ctx: Message that appears when a post is updated]
en: Rule updated
tr: Kural güncellendi

[ctx: Message that appears when a post is published]
en: Rule published
tr: Kural yayınlandı

en: %s rule permanently deleted. | %s rules permanently deleted.
tr[0]: %s kuralı kalıcı olarak silindi.
tr[1]: %s kuralları kalıcı olarak silindi.

en: Rule name
tr: Kural adı

en: Active
tr: Aktif

en: Create rule
tr: Kural oluştur

[ctx: Description of Points Rules. Placeholder are tag html.]
note: translators:Description of Points Rules. Placeholder are tag html.
en: Please note: rules applied to products have a higher priority by default. %1$sRead the documentation to better understand how rules work >%2$s
tr: Lütfen dikkat: Ürünlere uygulanan kuralların varsayılan olarak daha yüksek önceliği vardır.%1$sKuralların nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için belgeleri okuyun >%2$s

[ctx: Message that appears when a post is updated]
en: Level updated
tr: Seviye güncellendi

[ctx: Message that appears when a post is published]
en: Level published
tr: Seviye yayınlandı

en: %s badge permanently deleted. | %s badges permanently deleted.
tr[0]: %s rozeti kalıcı olarak silindi.
tr[1]: %s rozetleri kalıcı olarak silindi.

en: Level name
tr: Seviye adı

en: Points to collect
tr: Toplanacak puanlar

en: Badge
tr: Rozet

en: From
tr: Kimden

en: to
tr: için

en: back to levels list
tr: seviyeler listesine geri dön

[ctx: Admin action label to associate the levels to the customers]
en: Associate to customers
tr: müşterilerle ilişkilendirmek

en: Save Level
tr: Seviye Kaydet

en: Create level
tr: Seviye oluştur

en: Use {points} {points_label} for a {max_discount} discount on this order!
tr: {max_discount} indirim için {points} {points_label} kullanın!

en: Points Options
tr: Puan Seçenekleri

en: Customization
tr: Özelleştirme

en: Emails
tr: E-postalar

[ctx: [HELP TAB] Video title]
en: Check this video to learn how to set up a <b>points and rewards system</b> in your shop:
tr: Mağazanızda nasıl bir <b>puan ve ödül sistemi</b> kuracağınızı öğrenmek için bu videoyu izleyin:

en: Best Point Earners
tr: En İyi Pahapuan Kazananlar

en: Best Point Rewards
tr: En İyi Puan Ödülleri

en: View History
tr: Geçmişi Görüntüle

en: No users found
tr: Kullanıcı bulunamadı

en: WooCommerce coupon system has been disabled. In order to make YITH WooCommerce Points and Rewards work correctly, you have to enable coupons.
tr: WooCommerce kupon sistemi devre dışı bırakıldı. YITH WooCommerce Puanlarının ve Ödüllerinin düzgün çalışması için kuponları etkinleştirmeniz gerekir.

en: Enable the use of coupons
tr: Kupon kullanımını etkinleştir

[ctx: Name of duplicated rule]
en:  - Copy
tr: - Kopyala

en: An error occurred during the bulk operation
tr: Toplu işlem sırasında bir hata oluştu

[ctx: Error message during admin actions]
en: Some fields are missing
tr: Bazı alanlar eksik

[ctx: Error message during share points coupon creation]
en: Please check the number of points to share.
tr: Lütfen paylaşılacak puan sayısını kontrol edin.

[ctx: Customer add points title]
en: Add points to the customer
tr: Müşteriye puan ekleyin

[ctx: Customer add points save button]
en: Add points
tr: Puan ekle

[ctx: Customer remove points title]
en: Remove points from the customer
tr: Müşteriden puanları kaldırın

[ctx: Customer remove points save button]
en: Remove points
tr: Puanları kaldır

[ctx: Customer remove points save button]
en: Remove all points
tr: Tüm puanları kaldır

en: Start Import
tr: İçe Aktarmayı Başlat

en: Start Export
tr: İhracatı Başlat

[ctx: First placeholder: number of points; second placeholder: label of points]
note: translators: First placeholder: number of points; second placeholder: label of points.
en: Customer earned %1$d %2$s for this purchase.
tr: Müşteri bu satın alma işleminden %1$d %2$s kazandı.

en: Date of birth
tr: Doğum tarihi

en: Points and Rewards
tr: Puanlar ve Ödüller

en: My Points
tr: Pahapuanlarım

en: The minimum value to redeem is
tr: Kullanmak için minimum değer

en: Import
tr: İthalat

[ctx: First placeholder: number of points; second placeholder: label of points]
note: translators:First placeholder: number of points; second placeholder: label of points.
en: Removed %1$d %2$s for order %3$s.
tr: %3$s siparişi için %1$d %2$s kaldırıldı.

[ctx: Total number of orders updated.]
note: translators: Total number of orders updated.
en: <strong>%d</strong> order has been updated | <strong>%d</strong> orders have been updated
tr[0]: <strong>%d</strong> sipariş güncellendi
tr[1]: <strong>%d</strong> sipariş güncellendi

[ctx: First placeholder: number of points; second placeholder: label of points]
note: translators:First placeholder: number of points; second placeholder: label of points.
en: Customer redeemed %1$d %2$s to get a reward
tr: Müşteri ödül almak için %1$d %2$s kullandı

[ctx: First placeholder: number of points; second placeholder: label of points]
note: translators: 'First placeholder: number of points; second placeholder: reason'.
en: Removed %1$s for %2$s.
tr: %2$s için %1$s kaldırıldı.

[ctx: First placeholder: number of points; second placeholder: reason of action]
note: translators: 'First placeholder: number of points; second placeholder: reason of action'.
en: Returned %1$s to customer for %2$s.
tr: İade %1$s için müşteriye %2$s.

[ctx: First placeholder: number of point; second placeholder: label of points]
note: translators:First placeholder: number of point; second placeholder: label of points.
en: Removed %1$d %2$s to customer for order refund.
tr: Sipariş iadesi için müşteriye %1$d %2$s kaldırıldı.

en: You can do this action only one time
tr: Bu işlemi yalnızca bir kez yapabilirsiniz

en: Import points
tr: İthalat noktaları

en: Import Points
tr: İthalat Noktaları

en: WooCommerce Points and Rewards points import
tr: WooCommerce Puan ve Ödül puanları içe aktarma

en: The CSV is invalid.
tr: CSV geçersiz.

[ctx: Post Type General Name]
en: Levels & Badges
tr: Seviyeler ve Rozetler

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Levels & Badges
tr: Seviyeler ve Rozetler

en: Add new level
tr: Yeni seviye ekle

en: + Add new level
tr: + Yeni seviye ekle

en: Edit level
tr: Düzenleme seviyesi

en: View level
tr: Görünüm seviyesi

en: Search level
tr: Arama seviyesi

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Not found in Trash
tr: Çöp Kutusunda bulunamadı

[ctx: Post Type General Name]
en: Banners
tr: Afişler

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Banner
tr: Afiş

en: Add banner
tr: Afiş ekle

en: + Add banner
tr: + afiş ekle

en: Add new banner
tr: Yeni Afiş Ekle

en: Edit banner
tr: Afişi düzenle

en: View banner
tr: Afişi görüntüle

en: Search banner
tr: Afiş ara

en: Add new rule
tr: Yeni kural ekle

en: + Add new rule
tr: + Yeni kural ekle

en: Edit rule
tr: Kuralı düzenle

en: View rule
tr: Kuralı görüntüle

en: Search rule
tr: Arama kuralı

[ctx: Name of duplicated post type]
en:  - Copy
tr: - Kopyala

[ctx: 20% on order total]
en: on order total
tr: sipariş üzerine toplam

en: Redeem points
tr: Pahapuanları kullan

en: Reward Discount has been removed. You can't use this discount with other coupons.
tr: Ödül İndirimi kaldırıldı. Bu indirimi diğer kuponlarla birlikte kullanamazsınız.

en: You can't use this coupon in conjunction with other coupons
tr: Bu kuponu diğer kuponlarla birlikte kullanamazsınız

[ctx: Copy-to-clipboard message]
en: Copied!
tr: Kopyalandı!

[ctx: Copy-to-clipboard button text]
en: Copy
tr: Kopyala

[ctx: Text displayed inside the history table. Placeholder is the coupon code.]
note: translators:Placeholder is the coupon code.
en: Created coupon: %s
tr: Oluşturulan kupon: %s

[ctx: the shared point coupon has beed used]
en: Used
tr: Kullanılmış

[ctx: the shared point coupon has beed used]
en: Expired
tr: Günü geçmiş

[ctx: the shared point coupon is still valid]
en: Not used
tr: Kullanılmamış

[ctx: the shared point coupon is still valid]
en: Deleted
tr: silindi

en: Points you can get:
tr: Alabileceğiniz puanlar:

en: Your credit is
tr: Krediniz

en: worth
tr: değer

en: Update of YITH WooCommerce Points and Rewards: we are regenerating the points rules.
tr: YITH WooCommerce Points and Rewards Güncellemesi: Puan kurallarını yeniden oluşturuyoruz.

en: Removed commission for refunded order
tr: İade edilen sipariş için komisyon kaldırıldı

en: Removed commission
tr: Kaldırılan komisyon

en: Assign points to the affiliates
tr: İştiraklere puan atayın

en: Points for affiliates
tr: İştirakler için puanlar

en: Select the method to calculate points for affiliates.
tr: İştirakler için puan hesaplama yöntemini seçin.

en: Fixed amount of points for each order
tr: Her sipariş için sabit miktarda puan

en: Percent of points earned by customer
tr: Müşteri tarafından kazanılan puan yüzdesi

en: Conversion based on order subtotal
tr: Sipariş ara toplamına dayalı dönüşüm

en: Number of points earned for each commission
tr: Her komisyon için kazanılan puan sayısı

en: Set a fix amount of points to assign for each commission.
tr: Her komisyon için atanacak sabit bir puan miktarı belirleyin.

en: Percent of points
tr: Puanların yüzdesi

en: Percent of points earned by customer.
tr: Müşteri tarafından kazanılan puan yüzdesi.

en: Assign points based on the order subtotal.
tr: Sipariş ara toplamına göre puan atayın.

en: Decide how many points will be assigned to each order based on the currency.
tr: Para birimine göre her siparişe kaç puan atanacağına karar verin.

en: Affiliate commission
tr: Ortaklık komisyonu

en: Order refunded
tr: Sipariş iadesi

en: Users with a membership plan
tr: Üyelik planı olan kullanıcılar

en: Choose membership plans
tr: Üyelik planlarını seçin

en: Search membership plan
tr: Üyelik planı ara

en: Extra points for members of specific plans
tr: Belirli planların üyeleri için ekstra puanlar

en: Assign points to the members of a membership
tr: Bir üyeliğin üyelerine puan atama

en: Points to assign:
tr: Atanacak puanlar:

en: Set how many points to assign to members
tr: Üyelere kaç puan atanacağını ayarlayın

en: Achieved membership plan
tr: Ulaşılan üyelik planı

en: Target - Membership Plan
tr: Hedef - Üyelik Planı

en: Target achieved - Membership Plan
tr: Hedefe ulaşıldı - Üyelik Planı

en: Extra points for subscribers
tr: Aboneler için ekstra puanlar

[ctx: Reason to show when the customer earns points from recurring payment]
en: Renew order label
tr: Sipariş etiketini yenile

en: Enter the renew order label to identify point assignment in the user's points history page
tr: Kullanıcının puan geçmişi sayfasında puan atamasını tanımlamak için yenileme sırası etiketini girin

en: Renew order
tr: Sipariş yenileme

en: Expiring Points
tr: Süresi Dolan Puanlar

en: This email is sent to users, a few days before their points expire.
tr: Bu e-posta, kullanıcılara puanlarının sona ermesinden birkaç gün önce gönderilir.

en: Don't lose your points!
tr: Puanlarınızı kaybetmeyin!

en: [Expiring points]
tr: [Süresi dolan puanlar]

en: Enable/Disable
tr: Etkinleştir/Devre Dışı Bırak

en: Enable this email notification
tr: Bu e-posta bildirimini etkinleştirin

en: From (Name)
tr: Kimden (İsim)

en: From (Email Address)
tr: Kimden (E-posta Adresi)

en: Subject
tr: Konu

[ctx: Placeholder: subject]
note: translators: Placeholder: subject.
en: This field lets you edit the email subject line. Leave it blank to use the default subject text: <code>%s</code>.
tr: Bu alan, e-posta konu satırını düzenlemenizi sağlar. Varsayılan konu metnini kullanmak için boş bırakın: <code>%s</code>.

en: Recipient(s)
tr: Alıcı(lar)

[ctx: Placeholder: admin email]
note: translators: Placeholder: admin email.
en: Enter recipients (separated by commas) for this email. Defaults to <code>%s</code>
tr: Bu e-posta için alıcıları (virgülle ayırarak) girin. Varsayılanlar <code>%s</code>

[ctx: Placeholder: email heading]
note: translators: Placeholder: email heading.
en: This field lets you change the main heading in email notification. Leave it blank to use the default heading type: <code>%s</code>.
tr: Bu alan, e-posta bildirimindeki ana başlığı değiştirmenizi sağlar. Varsayılan başlık türünü kullanmak için boş bırakın: <code>%s</code>.

en: Email type
tr: E-posta türü

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Multipart
tr: Çok parçalı

en: Updated Points
tr: Güncellenmiş Puanlar

en: Your Points in
tr: Puanlarınız

en: [Points updated]
tr: [Puanlar güncellendi]

en: Choose the format of the email that has to be sent.
tr: Gönderilecek e-postanın biçimini seçin.

en: Order Completed
tr: Sipariş Tamamlandı

en: Payment Completed
tr: Ödeme Tamamlandı

en: Order Processing
tr: Sipariş İşleniyor

en: When you achieve %points%
tr: %puan% elde ettiğinizde

en: When you spend a total of %amount% in our shop you will earn an extra %points%
tr: Mağazamızda toplam %amount% harcadığınızda ekstra %points% kazanacaksınız

en: Get %points% for each user that complete an order by clicking on your referral link
tr: Yönlendirme bağlantınıza tıklayarak bir siparişi tamamlayan her kullanıcı için %points% kazanın

en: and get %points%
tr: ve %points% elde edin

en: Upgrade to %level%
tr: %level%'e yükselt

en: Get %points% Extra Points
tr: %points% Ekstra Puan Alın

en: Get %points% when you spend %amount%
tr: %amount% harcadığınızda %points% kazanın

en: Refer a friend
tr: Bir arkadaşınızı tavsiye edin

en: Leave a review
tr: Yorum bırakın

en: Complete your profile
tr: Profilinizi tamamlayın

en: earned:
tr: kazandım:

en: used:
tr: kullanılmış:

en: Simple
tr: Basit

en: Target
tr: Hedef

en: Get points
tr: Puan alın

en: Show customers' points
tr: Müşterilerin puanlarını gösterin

en: YITH WooCommerce Points And Rewards - Customers Points
tr: YITH WooCommerce Points And Rewards- Müşteri Puanları

en: Best Users
tr: En İyi Kullanıcılar

en: Number of customers to show
tr: Gösterilecek müşteri sayısı

en: Title:
tr: Başlık:

en: Style:
tr: Stil:

en: Boxed
tr: Kutulu

en: Number of customers to show:
tr: Gösterilecek müşteri sayısı:

en: Show points collected by the user so far
tr: Kullanıcı tarafından şimdiye kadar toplanan puanları göster

en: YITH WooCommerce Points And Rewards - Balance
tr: YITH WooCommerce Points And Rewards - Bakiye

en: Your balance is
tr: Bakiyeniz

en: Label:
tr: Etiket:

en: YITH WooCommerce Points and Rewards is enabled but not effective. It requires WooCommerce in order to work.
tr: YITH WooCommerce Points and Rewards etkinleştirildi ancak etkin değil. Çalışması için WooCommerce gerekir.

en: YITH WooCommerce Affiliates Integration
tr: YITH WooCommerce Affiliates Entegrasyonu

en: Enable Integration
tr: Entegrasyonu Etkinleştir

en: Select the method to calculate points for your affiliates
tr: İştirakleriniz için puan hesaplama yöntemini seçin

en: Assign points based on the order subtotal
tr: Sipariş ara toplamına göre puan atayın

en: Decide how many points will be assigned to each order based on the currency
tr: Para birimine göre her siparişe kaç puan atanacağına karar verin

en: General
tr: Genel

en: Hide points messages to guest users
tr: Konuk kullanıcılara puan mesajlarını gizleme

en: Points in shop pages
tr: Mağaza sayfalarındaki noktalar

en: Show points message in shop pages (loop)
tr: Mağaza sayfalarında puan mesajını göster (döngü)

en: Enable to show the message related to points in all shop pages
tr: Tüm mağaza sayfalarında puanlarla ilgili mesajı göstermeyi etkinleştirin

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: {points} number of points earned;<br>{points_label} of points;<br>{price_discount_fixed_conversion} the value corresponding to points
tr: {points} kazanılan puan sayısı;<br>{points_label} puan;<br>{price_discount_fixed_conversion} puanlara karşılık gelen değer

en: Colors
tr: Renkler

en: Text
tr: Metin

en: Background
tr: Arka plan

en: Border
tr: Sınır

en: Show points message in product page
tr: Ürün sayfasında puan mesajını göster

en: Enable to show the message related to points in all product pages
tr: Tüm ürün sayfalarında puanlarla ilgili mesajı göstermeyi etkinleştirin

en: Message position
tr: Mesaj konumu

en: Choose where to show the points message in the product page
tr: Ürün sayfasında puan mesajının nerede gösterileceğini seçin

en: Before "Add to cart" button
tr: "Sepete ekle" düğmesinden önce

en: After "Add to cart" button
tr: "Sepete ekle" düğmesinden sonra

en: Before excerpt
tr: Alıntıdan önce

en: After excerpt
tr: Alıntıdan sonra

en: After product meta
tr: Ürün metasından sonra

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: {points} number of points earned;<br>{points_label} of points;<br>{price_discount_fixed_conversion} the value corresponding to points
tr: {points} kazanılan puan sayısı;<br>{points_label} puan;<br>{price_discount_fixed_conversion} puanlara karşılık gelen değer

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: Purchase this item and get <strong>{points} {points_label}</strong> - a worth of <strong>{price_discount_fixed_conversion}</strong>
tr: Bu öğeyi satın alın ve alın<strong>{puan} {points_label}</strong>- bir değer<strong>{price_discount_fixed_conversion}</strong>

en: Points in My Account
tr: Hesabımdaki Puanlar

en: Show points on My Account
tr: Hesabımdaki puanları göster

en: Label for points section
tr: Puan bölümü için etiket

en: Endpoint for points section
tr: Puan bölümü için bitiş noktası

en: Show points earned and spent in My Account > Order details
tr: Hesabım > Sipariş ayrıntıları bölümünde kazanılan ve harcanan puanları gösterme

en: Points in Cart & Checkout
tr: Sepetteki Puanlar & Ödeme

en: Show points in Cart page
tr: Sepet sayfasında puanları göster

en: Message text in cart
tr: Sepetteki mesaj metni

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: If you proceed to checkout, you will earn <strong>{points}</strong> {points_label}!
tr: Ödeme işlemine devam ederseniz <strong>{points}</strong> {points_label} kazanacaksınız!

en: Show points in Checkout page
tr: Ödeme sayfasında puanları göster

en: Message text in checkout
tr: Ödeme sırasında mesaj metni

en: Singular label replacing "point"
tr: "Nokta" yerine geçen tekil etiket

en: Point
tr: Nokta

en: Plural label replacing "points"
tr: "Noktalar" yerine çoğul etiket

en: Points
tr: Puanlar

en: Order Cancelled
tr: Sipariş İptal Edildi

en: Admin Action
tr: Yönetici Eylemi

en: Reviews
tr: Değerlendirmeler

en: Registration
tr: Kayıt

en: Target - Total Points
tr: Hedef - Toplam Puan

en: Target achieved - Points collected
tr: Hedefe ulaşıldı - Toplanan puanlar

en: Target - Total Amount
tr: Hedef - Toplam Tutar

en: Target achieved - Total spend
tr: Hedefe ulaşıldı - Toplam harcama

en: Target - Total Orders
tr: Hedef - Toplam Siparişler

en: Target achieved - Total Orders
tr: Hedefe ulaşıldı - Toplam Siparişler

en: Target achieved - Checkout Total Threshold
tr: Hedefe ulaşıldı - Ödeme Toplam Eşiği

en: Birthday
tr: Doğum Günü

en: Target achieved - Birthday
tr: Hedefe ulaşıldı - Doğum günü

en: Daily Login
tr: Günlük Giriş

en: Target achieved - Daily Login
tr: Hedefe ulaşıldı - Günlük Giriş

en: Registration by referral
tr: Yönlendirme ile kayıt

en: User registration by referral
tr: Yönlendirme ile kullanıcı kaydı

en: Removed registration points due to a referred user cancellation
tr: Yönlendirilen bir kullanıcı iptali nedeniyle kayıt puanları kaldırıldı

en: Purchase by referral
tr: Tavsiye ile satın alma

en: Removed points due to a referred user cancellation
tr: Yönlendirilen bir kullanıcı iptali nedeniyle kaldırılan puanlar

en: Collected Points
tr: Toplanan Puanlar

en: Level Achieved
tr: Ulaşılan Seviye

en: Target achieved - Level
tr: Hedefe ulaşıldı - Seviye

en: Target achieved - Profile Completed
tr: Hedefe ulaşıldı - Profil Tamamlandı

en: Expired Points
tr: Süresi Dolan Puanlar

en: Order Refund
tr: Sipariş İadesi

en: Order Refund Deleted
tr: Sipariş İadesi Silindi

en: Redeemed Points
tr: Kullanılmış Puanlar

en: Shared Points
tr: Paylaşılan Noktalar

en: Apply Discount Button
tr: İndirim Uygula Düğmesi

en: Apply Points
tr: Puanları Uygula

en: Applied Points Discount Label
tr: Uygulanan Puanlar İndirim Etiketi

[ctx: [gutenberg]: keywords]
en: Points and Rewards
tr: Puanlar ve Ödüller

[ctx: [gutenberg]: keywords]
en: Points and Rewards Widget
tr: Puanlar ve Ödüller Widget'ı

[ctx: [gutenberg]: Name of gutenberg attribute]
en: Style of list
tr: Liste stili

[ctx: [gutenberg]: Label for gutenberg attribute]
en: Simple
tr: Basit

[ctx: [gutenberg]: Label for gutenberg attribute]
en: Boxed
tr: kutulu

[ctx: [gutenberg]: show or hide the tabs]
en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Yes
tr: Evet

[ctx: [gutenberg]: number od customers to show]
en: Number of customers
tr: Müşteri sayısı

[ctx: [gutenberg]: block description]
en: Show customer credit points.
tr: Müşteri kredi puanlarını göster.

[ctx: [gutenberg]: keywords]
en: Points
tr: Puanlar

[ctx: [gutenberg]: Name of gutenberg attribute]
en: Text before points
tr: Noktalardan önceki metin

[ctx: [gutenberg]: Label for gutenberg attribute]
en: Your credit is
tr: Krediniz

[ctx: [gutenberg]: block description]
en: Show a single product page message
tr: Tek bir ürün sayfası mesajı göster

[ctx: [gutenberg]: keywords]
en: Points message
tr: Puan mesajı

[ctx: [gutenberg]: Name of gutenberg attribute]
en: Product id
tr: Ürün kimliği

[ctx: [gutenberg]: Name of gutenberg attribute]
en: Message
tr: İleti

[ctx: [gutenberg]: title of widget]
en: Text Color
tr: Metin Rengi

[ctx: [gutenberg]: title of widget]
en: Background Color
tr: Arka plan rengi

en: Points of next level
tr: Bir sonraki seviyenin puanları

en: Extra points for amount spent
tr: Harcanan miktar için ekstra puan

en: Extra points for points collected
tr: Toplanan puanlar için ekstra puanlar

en: Complete Profile
tr: Tam Profil

en: Enter a name to identify this banner
tr: Bu banner'ı tanımlamak için bir ad girin

en: Choose the banner type
tr: Afiş türünü seçin

en: Action type
tr: Eylem türü

en: Choose the banner action type. To create target banners you need to enable extra points options first.
tr: Banner eylem türünü seçin. Hedef afişleri oluşturmak için önce ekstra puan seçeneklerini etkinleştirmeniz gerekir.

en:  No extra rules found
tr: Ekstra kural bulunamadı

[ctx: placeholder is an html tag]
note: translators: placeholder is an html tag.
en: Choose the banner action type.%s To create target banners you need to enable extra points options first.
tr: Banner işlem türünü seçin. %s Hedef afişler oluşturmak için önce ekstra puan seçeneklerini etkinleştirmeniz gerekir.

en: Products to show
tr: Gösterilecek ürünler

en: Enter the maximum number of products the user can review to earn extra points
tr: Kullanıcının ekstra puan kazanmak için inceleyebileceği maksimum ürün sayısını girin

en: Banner title
tr: Afiş Başlığı

en: Enter the title to show in this banner
tr: Bu banner'da gösterilecek başlığı girin

en: Banner text
tr: Afiş metni

en: Enter the text to show in this banner
tr: Bu banner'da gösterilecek metni girin

en: Banner image
tr: Banner görseli

en: Upload an image for this banner
tr: Bu banner için bir görsel yükleyin

en: Banner colors
tr: Afiş renkleri

en: Title
tr: Başlık

en: Add link
tr: Bağlantı ekle

en: Enable to add a link to this banner
tr: Bu başlığa bir bağlantı eklemeyi etkinleştirin

en: Banner links to
tr: Banner bağlantıları

en: Show progress slider
tr: İlerleme kaydırıcısını göster

en: Banner progress bar colors
tr: Banner ilerleme çubuğu renkleri

en: Progress
tr: İlerleme

en: Show
tr: Göster

en: Choose in which section to show this banner
tr: Bu banner'ın hangi bölümde gösterileceğini seçin

en: in Target tab
tr: Hedef sekmesinde

en: in Get points tab
tr: Puan al sekmesinde

[ctx: Admin option title]
en: Level name
tr: Seviye adı

[ctx: Admin option description]
en: Enter a name to identify this level
tr: Bu düzeyi tanımlamak için bir ad girin

[ctx: Admin option title]
en: Points to collect
tr: Toplanacak puanlar

[ctx: Admin option description]
en: Set how many points the user has to collect to achieve this level.
tr: Bu seviyeye ulaşmak için kullanıcının kaç puan toplaması gerektiğini ayarlayın.

[ctx: Admin option description]
en: Leave "to" empty if this level is the last achievable.
tr: Bu seviye ulaşılabilecek son seviyeyse, "to" kısmını boş bırakın.

[ctx: Admin option title]
en: Add a badge image
tr: Bir rozet resmi ekleyin

[ctx: Admin option description]
en: Enable if you want to upload a badge image to identify this level
tr: Bu seviyeyi tanımlamak için bir rozet resmi yüklemek istiyorsanız etkinleştirin

[ctx: Admin option title]
en: Upload badge
tr: Rozet yükle

[ctx: Admin option description]
en: Upload an image to identify this level
tr: Bu seviyeyi tanımlamak için bir resim yükleyin

[ctx: Admin option title]
en: Level text color
tr: Seviye metin rengi

[ctx: Admin option description]
en: Set the color for level label text (shown in shortcodes and widgets)
tr: Seviye etiketi metninin rengini ayarlayın (kısa kodlarda ve widget'larda gösterilir)

en: Only specified user roles
tr: Yalnızca belirtilen kullanıcı rolleri

en: Users with specific points level
tr: Belirli puan seviyesine sahip kullanıcılar

en: Choose user roles
tr: Kullanıcı rollerini seçin

en: Search user role
tr: Kullanıcı rolünü ara

en: Apply rule to:
tr: Kuralı uygulayın:

[ctx: Placeholder are html tags.]
note: translators: Placeholder are html tags.
en: Choose to which users apply this rule. %1$sNote:%2$s you can apply rules only to user roles enabled in the global option. If you want to create rules for all users or other user roles you need to %3$sedit the global option%4$s
tr: Bu kuralın hangi kullanıcılara uygulanacağını seçin.%1$sNot:%2$skuralları yalnızca genel seçenekte etkinleştirilen kullanıcı rollerine uygulayabilirsiniz. Tüm kullanıcılar veya diğer kullanıcı rolleri için kurallar oluşturmak istiyorsanız,%3$sgenel seçeneği düzenle%4$s

en: Enter a name to identify this rule
tr: Bu kuralı tanımlamak için bir ad girin

en: Priority
tr: Öncelik

en: Set the priority to assign to this rule. This is important to overwrite rules. 1 is highest priority
tr: Bu kurala atanacak önceliği ayarlayın. Bu, kuralların üzerine yazmak için önemlidir. 1 en yüksek önceliktir

[ctx: Admin option]
en: Assign a fixed amount of points
tr: Sabit miktarda puan atayın

[ctx: Admin option]
en: Set a % amount of points based on global points rules
tr: Genel puan kurallarına göre bir puan yüzdesi belirleyin

[ctx: Admin option]
en: Set a fixed amount of points based on product prices
tr: Ürün fiyatlarına göre sabit bir puan miktarı belirleyin

[ctx: Admin option]
en: Don't assign points
tr: Puan atama

en: Points type
tr: Puan türü

en: Points to assign
tr: Atanacak puanlar

en: points
tr: noktalar

[ctx: Admin option]
en: From now, until	it's ended manually
tr: Şu andan, → manuel olarak bitene kadar

[ctx: Admin option]
en: Schedule a start and end date
tr: Bir başlangıç ​​ve bitiş tarihi planlayın

en: Rule will be valid
tr: Kural geçerli olacaktır

en: Add points to orders placed from
tr: adresinden verilen siparişlere puan ekleyin

en: Choose from which date to assign points to previous orders
tr: Önceki siparişlere hangi tarihten itibaren puan atanacağını seçin

en: To
tr: için

en: All products
tr: Tüm ürünler

en: Specific products
tr: Spesifik ürünler

en: On sale products
tr: İndirimli ürünler

en: Products of specific categories
tr: Belirli kategorilerdeki ürünler

en: Products of specific tags
tr: Belirli etiketlere sahip ürünler

en: Choose products
tr: ürünleri seçin

en: Choose for which products to apply these points
tr: Bu noktaların hangi ürünler için uygulanacağını seçin

en: Choose categories
tr: Kategorileri seçin

en: Search for a category
tr: Kategori ara

en: Choose tags
tr: Etiketleri seçin

en: Search for a tag
tr: Etiket ara

en: Exclude products
tr: Ürünleri hariç tut

en: Enable if you want to exclude some products from this rule
tr: Bazı ürünleri bu kuralın dışında bırakmak istiyorsanız etkinleştirin

en: Choose which products to exclude
tr: Hariç tutulacak ürünleri seçin

en: Choose user levels
tr: Kullanıcı seviyelerini seçin

en: Search user level
tr: Kullanıcı düzeyinde ara

en: Apply rule to
tr: Kuralı uygula

en: Choose how to calculate the discount when customers use their available points
tr: Müşteriler mevcut puanlarını kullandıklarında indirimin nasıl hesaplanacağını seçin

en: Redeem conversion rate
tr: Dönüşüm oranını kullan

en: Redeem max discount rate
tr: Maksimum indirim oranını kullan

en: Rule type
tr: Kural türü

en: Choose how to apply the discount. The discount can either be a percentage or a fixed amount
tr: İndirimin nasıl uygulanacağını seçin. İndirim bir yüzde ya da sabit bir tutar olabilir

en: Max discount type
tr: Maksimum indirim türü

en: Max discount value
tr: Maksimum indirim değeri

en: Apply rule to these products
tr: Kuralı bu ürünlere uygula

en: Choose for which products to apply this rule
tr: Bu kuralın hangi ürünler için uygulanacağını seçin

en: Choose for which tags to apply this rule
tr: Bu kuralın hangi etiketler için uygulanacağını seçin

en: Points Rules
tr: Puan Kuralları

en: Extra Points
tr: Ekstra puanlar

en: Levels & Badges
tr: Seviyeler ve Rozetler

en: Banners
tr: Afişler

en: Ranking
tr: Sıralama

en: Extra points for user registration
tr: Kullanıcı kaydı için ekstra puanlar

en: Assign points when a user registers
tr: Bir kullanıcı kaydolduğunda puan atayın

en: Set how many points to assign to new users
tr: Yeni kullanıcılara kaç puan atanacağını ayarlayın

en: Extra points for the first daily login
tr: İlk günlük giriş için ekstra puan

en: Assign points each first time the user logs in daily
tr: Kullanıcı her gün ilk oturum açtığında puan atayın

en: Set how many points to assign
tr: Kaç puan atanacağını ayarlayın

en: Extra points for completed profile
tr: Tamamlanan profil için ekstra puan

en: Assign points when the user completes all fields in the user profile
tr: Kullanıcı, kullanıcı profilindeki tüm alanları tamamladığında puan atayın

en: Extra points for referrals
tr: Yönlendirmeler için ekstra puan

en: Referral link signup
tr: Yönlendirme bağlantısı kaydı

en: Revoke referral points if referred user account is deleted or banned
tr: Yönlendirilen kullanıcı hesabı silinir veya yasaklanırsa yönlendirme puanlarını iptal edin

en: Extra points for referral purchase
tr: Tavsiye satın alımı için ekstra puan

en: Assign points when a user purchases through the user's referral link
tr: Bir kullanıcı, kullanıcının yönlendirme bağlantısı aracılığıyla satın aldığında puan atayın

en: Extra points for user that collected the most points
tr: En çok puanı toplayan kullanıcı için ekstra puan

en: Assign points to the user that collected the most points
tr: En çok puan toplayan kullanıcıya puan atayın

en: Set how many points to assign to the user that collected the most points
tr: En çok puan toplayan kullanıcıya kaç puan verileceğini belirleyin

en: Check and assign points on:
tr: Kontrol edin ve şu noktalara puan atayın:

en: Set when to check points of all users and assign these extra points
tr: Tüm kullanıcıların noktalarının ne zaman kontrol edileceğini ayarlayın ve bu ekstra noktaları atayın

en: Extra points for users that achieve specific levels
tr: Belirli seviyelere ulaşan kullanıcılar için ekstra puan

en: Assign points to the users that achieve levels
tr: Seviyelere ulaşan kullanıcılara puan atayın

en: Set how many points to assign to users when they achieve a specific level
tr: Belirli bir seviyeye ulaştıklarında kullanıcılara kaç puan atanacağını ayarlayın

en: Enable points incentive on total collected points
tr: Toplanan toplam puan üzerinden puan teşvikini etkinleştirin

en: Assign extra points based on the total number of points collected
tr: Toplanan toplam puan sayısına göre ekstra puan atayın

en: points =
tr: puan =

en: Extra points for users' birthday
tr: Kullanıcıların doğum günü için ekstra puanlar

en: Assign extra points on customer's birthday
tr: Müşterinin doğum gününde ekstra puan atayın

en: Set how many points to assign to users on their birthday
tr: Kullanıcılara doğum günlerinde kaç puan verileceğini ayarlayın

en: Show birthday input field in
tr: Doğum günü giriş alanını göster

en: Birthday input date format
tr: Doğum günü giriş tarihi biçimi

en: Assign points to users that leave a product review
tr: Ürün incelemesi bırakan kullanıcılara puan atayın

[ctx: Part of an option where for each renew are assigned some points]
en: review(s) is equivalent to
tr: inceleme(ler) şuna eşdeğerdir:

en: Extra points for orders
tr: Siparişler için ekstra puanlar

en: Assign points based on orders placed
tr: Verilen siparişlere göre puan atayın

en: Set how many points to assign per order placed
tr: Verilen sipariş başına kaç puan atanacağını ayarlayın

en: order(s) =
tr: sipariş(ler) =

en: Assign points based on the cart total
tr: Sepet toplamına göre puan atama

en: Set how many points to assign based on cart total
tr: Sepet toplamına göre kaç puan atanacağını ayarlayın

en: Based on cart total, allow user to achieve multiple thresholds
tr: Sepet toplamına bağlı olarak, kullanıcının birden fazla eşiğe ulaşmasına izin verin

en: If you created multiple points based rules on cart total, choose whether to apply all rules or just the highest value rule
tr: Sepet toplamına dayalı birden fazla puan kuralı oluşturduysanız, tüm kuralların mı yoksa yalnızca en yüksek değer kuralının mı uygulanacağını seçin

en: Apply all rules and sum up the points
tr: Tüm kuralları uygulayın ve puanları toplayın

en: Apply only the rule with the highest number of points in cart
tr: Yalnızca sepetinde en fazla puan olan kuralı uygulayın

en: Title of threshold message
tr: Eşik mesajının başlığı

en: Set the text to show as title of threshold message
tr: Metni eşik mesajının başlığı olarak gösterecek şekilde ayarlayın

en: Get points based on your order amount!
tr: Sipariş miktarınıza göre puan kazanın!

en: Assign points based on the total amount spent
tr: Harcanan toplam miktara göre puan atayın

en: Enable customer ranking
tr: Müşteri sıralamasını etkinleştir

en: Show ranking in My Account
tr: Sıralamayı Hesabım'da göster

en: Choose whether to award points to users automatically or manually
tr: Kullanıcılara otomatik olarak mı yoksa manuel olarak mı puan verileceğini seçin

en: Automatically - Points will be assigned automatically for each purchase
tr: Otomatik olarak - Her satın alma işlemi için puanlar otomatik olarak atanacaktır

en: Manually - You can assign points manually in 'Customer Points' tab
tr: Manuel - 'Müşteri Puanları' sekmesinde manuel olarak puan atayabilirsiniz

en: Assign points to
tr: Şunlara puan atayın

en: Assign points to roles
tr: Rollere puan atama

en: Choose which user roles can collect points with their purchases
tr: Satın alma işlemleriyle hangi kullanıcı rollerinin puan toplayabileceğini seçin

en: Default points assigned
tr: Atanan varsayılan puanlar

en: Set how many points per product will be earned based on the product value. You can override this value for specific products or users using the points rules.%sPlease, note: points are awarded on a product basis and not on the cart total
tr: Ürün değerine göre ürün başına kaç puan kazanılacağını belirleyin. Puan kurallarını kullanarak belirli ürünler veya kullanıcılar için bu değeri geçersiz kılabilirsiniz.%s Lütfen dikkat: puanlar sepet toplamına göre değil, ürüne göre verilir

en: Calculate points considering product price with:
tr: Ürün fiyatını göz önünde bulundurarak puanları şu şekilde hesaplayın:

en: Choose whether to calculate points considering prices with taxes or without taxes
tr: Vergili veya vergisiz fiyatları dikkate alarak puan hesaplamayı seçin

en: taxes included
tr: Vergiler dahil

en: taxes excluded
tr: vergiler hariç

en: Assign points when the order has status
tr: Siparişin durumu olduğunda puan atayın

en: Choose based on which order status to assign points to users
tr: Kullanıcılara hangi sipariş durumuna göre puan verileceğini seçin

en: If enabled, sale products will not assign points to your users
tr: Etkinleştirilirse, satış ürünleri kullanıcılarınıza puan atamaz

en: Remove earned points if order is cancelled
tr: Sipariş iptal edilirse kazanılan puanları kaldırın

en: Enable if you want to remove earned points when an order is cancelled
tr: Bir sipariş iptal edildiğinde kazanılan puanların kaldırılmasını istiyorsanız etkinleştirin

en: Reassign points when an order is refunded
tr: Bir sipariş iade edildiğinde puanları yeniden atayın

en: Enable if you want to reassign all the redeemed points to a customer when an order is refunded
tr: Bir sipariş iade edildiğinde, kullanılan tüm puanları bir müşteriye yeniden atamak istiyorsanız etkinleştirin

en: Remove earned points if order is refunded
tr: Sipariş iade edilirse kazanılan puanları kaldırın

en: Enable to remove points when applying a total or partial refund of the order
tr: Siparişin tamamının veya bir kısmının iadesini uygularken puanları kaldırmayı etkinleştirme

en: Do not assign points to orders in which the user is redeeming points
tr: Kullanıcının puan kullandığı siparişlere puan atamayın

en: Enable to not assign points to orders in which the user redeems points
tr: Kullanıcının puan kullandığı siparişlere puan atanmamasını etkinleştirin

en: Allow shop manager to manage this plugin
tr: Mağaza yöneticisinin bu eklentiyi yönetmesine izin ver

en: Enable to allow your shop manager to access and manage the plugin settings
tr: Mağaza yöneticinizin eklenti ayarlarına erişmesine ve bunları yönetmesine izin vermek için etkinleştirin

en: Select how to round the points. For example, if points are 1.5 and Round Up is selected, points will be 2. If Round Down is selected, points will be 1
tr: Puanların nasıl yuvarlanacağını seçin. Örneğin, puanlar 1,5 ise ve Yukarı Yuvarla seçilirse, puanlar 2 olacaktır. Aşağı Yuvarla seçilirse, puanlar 1 olacaktır

en: Round Up
tr: Yukarı Yuvarla

en: Round Down
tr: Aşağı Yuvarla

en: Enable if you want to set an expiration time on points assigned to users
tr: Kullanıcılara atanan puanlar için bir sona erme süresi belirlemek istiyorsanız etkinleştirin

en: Points will expire after
tr: Puanlar şu tarihten sonra sona erecektir

en: Set a default expiration on points earned in your shop
tr: Mağazanızda kazanılan puanlar için varsayılan bir son kullanma tarihi belirleyin

en: Points redeeming
tr: Puanlar kullanılıyor

en: Allow users to redeem points
tr: Kullanıcıların puan kullanmasına izin verin

en: User that can redeem points
tr: Puan kullanabilen kullanıcı

en: All
tr: Tümü

en: User roles
tr: Kullanıcı rolleri

en: Choose which user roles can redeem points
tr: Hangi kullanıcı rollerinin puan kullanabileceğini seçin

en: Choose how to apply the discount. The discount can either be a percent or a fixed amount
tr: İndirimin nasıl uygulanacağını seçin. İndirim bir yüzde veya sabit bir tutar olabilir

en: Fixed Price Discount
tr: Sabit Fiyat İndirimi

en: Percentage Discount
tr: Yüzde İndirim

en: When redeeming, calculate the discount on the product price with:
tr: Kullanırken, ürün fiyatı üzerinden indirimi şu şekilde hesaplayın:

en: If enabled, sale products will not be used to redeem points
tr: Etkinleştirilirse indirimli ürünler puanları kullanmak için kullanılmaz

en: Redeem box style
tr: Kutu stilini kullanın

en: Choose the style for the redeem points section
tr: Puanları kullan bölümü için stil seçin

en: Default
tr: Varsayılan

en: Custom
tr: Özelleştir

en: Redeem message in Cart and Checkout
tr: Sepette ve Ödeme sayfasında mesajı kullanın

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: Use <strong>{points}</strong> {points_label} for a <strong>{max_discount}</strong> discount on this order!
tr: Bu siparişte <strong>{max_discount}</strong> indirim için <strong>{points}</strong> {points_label} kullanın!

en: Enable to offer free shipping to users that redeem their points. A free shipping method must be enabled and set up in your shipping zones to generate “a valid free shipping coupon”
tr: Puanlarını kullanan kullanıcılara ücretsiz kargo sunmayı etkinleştirin. "Geçerli bir ücretsiz kargo kuponu" oluşturmak için kargo bölgelerinizde bir ücretsiz kargo yöntemi etkinleştirilmeli ve ayarlanmalıdır

en: Coupons allowed
tr: Kuponlara izin verilir

en: Select if you want to allow the use of point-redemption coupons, WooCommerce coupons or both
tr: Puan kullanımlı kuponların, WooCommerce kuponlarının veya her ikisinin kullanımına izin vermek isteyip istemediğinizi seçin

en: Use only WooCommerce coupons
tr: Yalnızca WooCommerce kuponlarını kullanın

en: Use both coupons
tr: Her iki kuponu da kullanın

en: Redeeming restrictions
tr: Kısıtlamalardan yararlanma

en: Apply redeeming restrictions
tr: Kullanma kısıtlamalarını uygulayın

en: Minimum discount users can get
tr: Kullanıcıların alabileceği minimum indirim

en: ( in %) Set minimum discount percentage allowed in cart when redeeming points
tr: ( % olarak) Puanlar kullanılırken sepette izin verilen minimum indirim yüzdesini ayarlayın

en: Maximum discount users can get
tr: Kullanıcıların alabileceği maksimum indirim

en: Set the maximum discount amount that your users can get when they redeem their points
tr: Kullanıcılarınızın puanlarını kullandıklarında alabilecekleri maksimum indirim miktarını belirleyin

en: Minimum cart amount to redeem points
tr: Puan kullanmak için minimum sepet tutarı

en: Set the minimum cart amount required to redeem points
tr: Puanları kullanmak için gereken minimum sepet tutarını ayarlayın

en: Minimum discount required to redeem
tr: Kullanmak için gereken minimum indirim

en: Set the minimum discount to redeem points
tr: Puanları kullanmak için minimum indirimi ayarlayın

en: Maximum discount for a single product
tr: Tek bir ürün için maksimum indirim

en: Set the maximum discount that can be applied per product
tr: Ürün başına uygulanabilecek maksimum indirimi ayarlayın

en: Apply limits to points coupons
tr: Puan kuponlarına limit uygula

en: Enable to set a minimum or maximum of points that can be converted into a coupon code
tr: Kupon koduna dönüştürülebilecek minimum veya maksimum puanları ayarlamak için etkinleştirin

en: Minimum amount of points that can be converted
tr: Dönüştürülebilecek minimum puan miktarı

en: Set the minimum number of points that the user can convert into a coupon code
tr: Kullanıcının kupon koduna dönüştürebileceği minimum puan sayısını belirleyin

en: Maximum amount of points that can be converted
tr: Dönüştürülebilecek maksimum puan miktarı

en: Set the maximum number of points that the user can convert into a coupon code
tr: Kullanıcının kupon koduna dönüştürebileceği maksimum puan sayısını belirleyin

en: Set the expiration for points coupon codes
tr: Puan kupon kodları için son kullanma tarihini ayarlayın

en: Enable to set an expiry date for points coupon codes to be used
tr: Kullanılacak puan kupon kodları için bir son kullanma tarihi belirlemeyi etkinleştirin

en: Points coupon will expire after
tr: Puan kuponu şu tarihten sonra sona erecektir:

en: Set after how many days a points coupon code will expire
tr: Bir puan kupon kodunun süresinin kaç gün sonra dolacağını ayarlayın

en: days
tr: günler

en: Action
tr: Eylem

en: You must to be logged in to view your points.
tr: Puanlarınızı görüntülemek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

[ctx: Placeholder: label of points;]
note: translators:Placeholder: label of points.
en: My %s
tr: %s'im

[ctx: sub title inside my account recap points badge]
en: to redeem
tr: Kullanılabilir

[ctx: label to show the worth amount]
en: worth
tr: değer

[ctx: sub title inside my account recap points badge]
en: total collected:
tr: toplanan toplam:

[ctx: My account banner title]
en: My level
tr: Seviyem

[ctx: My account banner title]
en: My rank
tr: Sıralamam

en: Targets to achieve
tr: Ulaşılacak Hedefler

en: product | products
tr[0]: ürün
tr[1]: ürünler

en: Purchased on
tr: Tarihinde satın alındı

[ctx: link to leave a review inside the review banner on My Account page]
en: Leave a review >
tr: Yorum bırakın >

[ctx: Placeholder is the minimum amount of points that can be used. Error message on My account share points tab]
note: translators:Placeholder is the minimum amount of points that can be used. Error message on My account share points tab.
en: You need to convert a minimum of %s
tr: En az %s dönüştürmeniz gerekiyor

[ctx: part of a sentence on My account page share points tab]
en: Convert
tr: Dönüştür

[ctx: Label of button to convert point on My account page share points tab]
en: Convert
tr: Dönüştür

[ctx: Placeholder is the minimum amount of points that can be used. Error message on My account share points tab]
note: translators:Placeholder is the maximum amount of points that can be used. Error message on My account share points tab.
en: You can convert a maximum of %s
tr: En fazla %s dönüştürebilirsiniz

en: Date of creation
tr: Oluşturma tarihi

en: Value
tr: Değer

en: Code
tr: kod

en: Expire on
tr: Son kullanım tarihi

en: All time
tr: Her zaman

en: Last 30 days
tr: Son 30 gün

en: This week
tr: Bu hafta

en: Today
tr: Bugün

en: No results
tr: Sonuç yok

en: For each
tr: Her biri için

en: assign
tr: atama

en: discount
tr: indirim

en: Days
tr: Günler

en: Months
tr: Aylar

en: Assign
tr: Atamak

en: points to users with level
tr: seviyedeki kullanıcılara işaret eder

en: + Add rule
tr: + Kural ekle

en: points to member of
tr: üyesine işaret ediyor

en:  spent =
tr: harcanan =

en: points extra
tr: ekstra puan

en: repeat
tr: tekrarla

en: 1st day
tr: 1inci gün

en: Last day
tr: Son gun

en: Each month
tr: Her ay

en: Each week
tr: Her hafta

en: of:
tr: ile ilgili:

en: For
tr: İçin

en: each
tr: her biri

en: + Add rule for same user role
tr: + Aynı kullanıcı rolü için kural ekle

en: + Add rule for another user role
tr: + Başka bir kullanıcı rolü için kural ekle

en: Simple customers list
tr: Basit müşteri listesi

en: Boxed customers list
tr: Kutulu müşteri listesi

en: Rank Shortcodes
tr: Sıra Kısa Kodları

en: Reset points
tr: Puanları sıfırla

en: Add points to previous orders
tr: Önceki siparişlere puan ekleyin

en: Add points to users
tr: Kullanıcılara puan ekleme

en: Choose the action you want to execute
tr: Gerçekleştirmek istediğiniz eylemi seçin

en: Apply action to
tr: Şunlara eylem uygulayın

en: Choose to which users apply this action
tr: Bu eylemin hangi kullanıcılara uygulanacağını seçin

en: Only specified users
tr: Yalnızca belirtilen kullanıcılar

en: Choose which roles
tr: Hangi rolleri seçeceğinizi belirleyin

en: Choose which user roles to apply the action
tr: Eylemin hangi kullanıcı rollerine uygulanacağını seçin

en: Choose which users
tr: Hangi kullanıcıları seçeceğiniz

en: Choose which users to apply the action
tr: Eylemin hangi kullanıcılara uygulanacağını seçin

en: Exclude users
tr: Kullanıcıları hariç tut

en: Enable if you want to exclude specific users or user roles
tr: Belirli kullanıcıları veya kullanıcı rollerini hariç tutmak istiyorsanız etkinleştirin

en: Don't apply action to
tr: Eylemi aşağıdakilere uygulamayın

en: Set which users to apply the selected action
tr: Seçilen eylemin hangi kullanıcılara uygulanacağını ayarlama

en: Specified users
tr: Belirtilen kullanıcılar

en: Specified user roles
tr: Belirtilen kullanıcı rolleri

en: Choose which roles to exclude
tr: Hangi rollerin hariç tutulacağını seçin

en: Choose which user roles to exclude from this bulk action
tr: Bu toplu işlemden hariç tutulacak kullanıcı rollerini seçin

en: Choose which users to exclude
tr: Hangi kullanıcıların hariç tutulacağını seçin

en: Choose which users to exclude from this bulk action
tr: Bu toplu işlemden hangi kullanıcıların hariç tutulacağını seçin

en: Set how many points.
tr: Kaç puan olduğunu ayarlayın.

en: Enter a description to explain to your users the reason for the points action
tr: Kullanıcılarınıza puan eyleminin nedenini açıklamak için bir açıklama girin

en: Add points to
tr: Şuraya puan ekleyin

en: Choose to assign points to all previous orders or only orders placed from a specific date. All orders from this date will be checked and points will be added to the customer's profile.
tr: Önceki tüm siparişlere veya yalnızca belirli bir tarihten itibaren verilen siparişlere puan atamayı seçin. Bu tarihten itibaren verilen tüm siparişler kontrol edilecek ve puanlar müşterinin profiline eklenecektir.

en: All previous orders
tr: Önceki tüm siparişler

en: Orders placed from a specific date
tr: Belirli bir tarihten itibaren verilen siparişler

en: < back to list
tr: < listeye geri dön

en: Apply Action
tr: Eylemi Uygula

en: Remove points to users
tr: Kullanıcıların puanlarını kaldırın

en: Unban user
tr: Kullanıcı yasağını kaldır

en: Ban user
tr: Kullanıcıyı yasakla

en: Email:
tr: E-posta:

en: Level:
tr: Seviye:

en: Total collected
tr: Toplam Kazanılan

en: Points history
tr: Puan geçmişi

en: Search
tr: Aramak

en: Points:
tr: Puanlar:

en: Optional description:
tr: İsteğe bağlı açıklama:

en: Send an email before the expiration date
tr: Son kullanma tarihinden önce bir e-posta gönderin

en: Days before points expire
tr: Puanların sona ermesine günler kala

en: Number of days before 'points expiration' when the email will be sent
tr: E-postanın gönderileceği 'puanların sona ermesinden' önceki gün sayısı

en: Email content
tr: E-posta içeriği

en: Once a day if points have been updated
tr: Puanlar güncellenmişse günde bir kez

en: As soon as points are updated
tr: Puanlar güncellenir güncellenmez

en: Avoid email sending for manual update
tr: Manuel güncelleme için e-posta gönderimini önleyin

en: customer's username
tr: müşterinin kullanıcı adı

en: customer's first name
tr: müşterinin ilk adı

en: customer's last name
tr: müşterinin soyadı

en: latest updates of your points
tr: puanlarınızın son güncellemeleri

en: label for points
tr: puanlar için etiket

en: current balance
tr: mevcut bakiye

[ctx: do not translate the text inside the brackets]
en: Hi {username}!
    			
    Here you can find the updated balance of your {label_points}.
     
     <div class="points_banner">
     Total points collected: <b>{total_points}</b>
     <a href="{shop_url}">Redeem them in your next order ></a>
    </div>
    
     Well done!
     {website_name} staff
tr: Merhaba {username}!↵
    → → → ↵
    Burada {label_points}'inizin güncellenmiş bakiyesini bulabilirsiniz.↵
    ↵
    <div class="points_banner">↵
    Toplanan toplam puan: <b>{total_points}</b>↵
    <a href="{shop_url}">Bir sonraki siparişinizde bunları yeniden kullanın ></a>↵
    </div>↵
    ↵
    Tebrikler!↵
    {website_name}
